Угорщина

 
 

§ 15. Угорщина

АКТУАЛІЗАЦІЯ ПРЕДМЕТНИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ

Спробуйте пояснити, чому Угорщина під час Другої світової війни була союзницею Гітлера. Чи достатньо для цього було лише наявності пронацистського режиму влади?

1. Угорщина в перше повоєнне десятиріччя. На виборах до Національних зборів 4 листопада 1945 р. беззастережну перемогу здобула ПДСГ (57 % голосів), коаліція УКП і соціал-демократів отримала лише 34 %. Уряд лідера ПДСГ Ференца Надя захищав приватну власність і обстоював існуючу політичну систему. Проте вже через кілька років склад уряду і парламенту змінився на користь прихильників лівих сил. Після об’єднання комуністів і соціал-демократів було створено нову Угорську партію трудящих (УПТ), яка стала правлячою партією.

18 серпня 1949 р. було ухвалено нову конституцію Угорщини. Відтоді офіційно країну називали Угорською Народною Республікою (УНР). Генеральний секретар УПТ М. Ракоші був прихильником авторитарно-репресивних методів управління. В умовах і без того складного економічного становища Угорщини, яка, як союзниця Гітлера, сплачувала значну контрибуцію, форсована індустріалізація та кооперування сільського господарства спричинили не покращання, а, навпаки, поступове погіршання матерільного становища населення. Проте будь-які вияви невдоволення придушувались. Уже в 1949 р. відбулися масові арешти серед комуністів, які висловлювали невдоволення діями влади. Чимало з них, зокрема головний політичний опонент Ракоші - міністр внутрішніх справ країни Ласло Райк, - були страчені. Репресії поширилися також на працівників державного апарату і на населення.

Після смерті Сталіна позиції М. Ракоші похитнулися. Він більше не користувався підтримкою з боку СРСР, і його було усунуто з посади прем’єр-міністра (Ракоші поєднував її з посадою першого секретаря партії). Цю роботу було доручено Імре Надю. З ініціативи останнього, зокрема, були:

 • зменшені, податки;
 • підвищені зарплати;
 • припинено будівництво низки промислових об’єктів;
 • знижені ціни на харчі й тарифи для населення.

І. Надь.

Ці заходи забезпечили Надю популярність, тому, коли він у 1955 р. був зміщений з усіх посад і виключений з УПТ, а ракошівський курс продовжений, це викликало загальне невдоволення. Навіть коли в середині липня 1956 р. пленум ЦК УПТ нарешті відправив Ракоші у відставку, це не допомогло виправити ситуацію. Напруження в суспільстві наростало.

2. Події 1956 р. Перепоховання 6 жовтня 1956 р. жертв репресій - відомого партійного діяча Ласло Райка та інших - перетворилося на 200-тисячну маніфестацію. Проте поступово мітинги почали втрачати мирний характер: завдяки відкритому кордону з Австрією до протестувальників долучилися озброєні угорські емігранти. На їхній бік перейшли й деякі підрозділи угорської армії. Народний гнів було спрямовано проти співробітників органів поліції та держбезпеки й членів партії. Їх почали вбивати на вулицях. Зрештою, у Будапешті спалахнули справжні бої.

ДОКУМЕНТ

Через австрійсько-угорський кордон відкрито рух в обидва боки, а «вільні радіостанції», що вимагають встановлення західної демократії на угорській землі, насправді є... пересувними американськими радіостанціями... Зараз... організується рух серед угорських біженців з метою нелегальної відправки хортистів до Угорщини. На зальцбурзькому вокзалі сотнями збираються групи угорських емігрантів, які відправляються на угорський кордон. (Із статті в австрійській газеті «Зальцбургер тагеблатт» 31 жовтня 1956 р.).

• Прокоментуйте наведений документ. Висловте власну точку зору.

Прагнучи виправити становище, уряд СРСР сприяв поверненню Імре Надя на посаду прем’єр-міністра, що було однією з вимог протестувальників. Першим секретарем УПТ став нещодавно реабілітований опонент політиці М. Ракоші Янош Кадар. Проте дії Надя виявилися непередбачуваними. Він сформував коаліційний уряд, що проголосив нейтралітет Угорщини і вихід її з Варшавського договору, висловив намір припинити орієнтацію на СРСР і розпочати великомасштабне економічне співробітництво із західними країнами. Замість комуністичних адміністрацій створювалися нові органи влади - ради. Оголошувалася амністія для політичних в’язнів, УПТ і спецслужби розпускалися.

АНАЛІЗУЄМО

Підбиваючи підсумки цих подій, Я. Кадар висловив переконаність, що «якби в Угорщині не було культу особи, якби Ракоші і його кліка своєю (...) політикою й беззаконням не (...) послабили лад», то ніякі зовнішні чи внутрішні вороги, діючи спільно чи окремо, не змогли б спричинити заколот.

Чи погоджуєтесь ви з такою думкою? Чому? Аргументуйте.

Розбита під час боїв військова техніка та мітингувальники на вулицях угорської столиці - Будапешта.

Після цього в СРСР остаточно було прийнято рішення про воєнне врегулювання угорської проблеми. Завдання відновлення існуючого ладу покладалося на Я. Кадара. Замість УПТ створювалася нова партія - Угорська соціалістична робітнича партія (УСРП). Також було організовано Тимчасовий революційний робітничо-селянський уряд для «розгрому контрреволюції та відродження соціалізму в країні».

На світанку 4 листопада радянські війська за наказом маршала Конєва розпочали воєнну операцію з придушення повстання і через три дні встановили контроль над Будапештом. Імре Надя було заарештовано і, після закритого судового процесу, страчено.

3. Правління Я. Кадара. Новий керівник країни обрав шлях компромісів і поступових реформ, чим суттєво відрізнявся від інших керівників країн Східної Європи. Він уважав, що самі тільки комуністи неспроможні побудувати нове суспільство. Йому належить знаменитий вислів: «Хто не проти нас, той з нами». Це кредо допомогло згуртувати суспільство на основі національної злагоди.

Я. Кадар.

ІСТОРИЧНИЙ ПОРТРЕТ

Янош Кадар - угорський партійний і державний діяч, один з організаторів Руху Опору в країні під час Другої світової війни. У 1948-1950 рр. - міністр внутрішніх справ, у 1951-1954 рр. - в ув’язненні. У 1957-1988 рр. - перший (з 1985 р. - генеральний) секретар УСРП. У 1961-1965 рр. - голова уряду УНР.

До розроблення проектів реформ було залучено найкращі сили, вивчено світовий досвід, для подолання труднощів першого етапу створено матеріальні резерви. Архітекторами реформи господарського механізму стали Р. Ньєрш та Е. Фок. Угорці скасували директивне адресне планування, запровадили ринкові методи управління економікою. Два види власності - державна і кооперативна - були зрівняні у правах, функції міністерств обмежено, підприємства дістали широку самостійність. У країні діяла велика кількість приватних підприємств. Було запроваджено торгівлю засобами виробництва, здійснено реформу ціноутворення. Ринок швидко насичувався товарами, що перетворило Угорщину на одну з найбільш процвітаючих країн європейського соціалістичного блоку. Я. Кадар стримував тих, хто намагався надати реформі ще більшої радикальності.

4. Перетворення 1988—1990 рр. На конференції УСРП у травні 1988 р. діяльність керівництва партії зазнала гострої критики. Розуміючи ситуацію, а також зважаючи на вік, Я. Кадар подав у відставку. Його наступником на посаді генерального секретаря ЦК УСРП став К. Гросс. Конференція ухвалила програму стабілізації економіки і скорочення зовнішньої заборгованості. У країні поширювалася гласність, почали виникати нові партії, групи, рухи. Зокрема поновили свою діяльність старі політичні партії, було створено Угорський демократичний форум (УДФ), Союз вільних демократів (СВД) та ін.

Улітку 1989 р. розпочалися переговори між УСРП, громадськими організаціями та опозиційними партіями, об’єднаними «круглим столом» (УДФ, СВД). Було досягнуто домовленості про:

 • створення багатопартійної парламентської системи;
 • самоліквідацію УСРП та утворення замість неї Угорської соціалістичної партії (УСП);
 • передачу частини майна УСРП для фінансування діяльності інших партій.

У 1989 р. було прийнято низку демократичних законів: про право громадян на створення об’єднань та асоціацій, про проведення мітингів і зборів, про референдум, про президента республіки і вибори. 23 жовтня 1989 р. Державні збори Угорщини ухвалили поправки до конституції країни. Віднині держава стала називатися Угорською Республікою, на чолі якої стоїть президент, котрого обирає парламент.

25 березня 1990 р. в Угорщині відбулися багатопартійні парламентські вибори.

Перемогу на виборах здобув УДФ - правоцентристське об’єднання. В економіці УДФ обстоював ідею створення ринкової економіки з огляду на національну специфіку і традиції господарювання, відкидаючи сліпе копіювання «західної моделі». Уряд очолив лідер партії Йожеф Анталл. Президентом Угорщини було обрано лідера ліберального об’єднання Союз вільних демократів (СВД) професора Арпада Генца. У 1995 р. його переобрали на цю посаду.

Перехід до ринкової економіки в 1988-1990 рр. відбувався з великими труднощами, що призвело до значного зниження рівня життя населення.

5. Сучасне становище. На сьогодні ринкові перетворення в Угорщині практично завершені. Проте в умовах радикальної ринкової реформи намітилася тенденція до зниження рівня виробництва, почастішали випадки банкрутств підприємств, що призвело до збільшення кількості безробітних, падіння реального життєвого рівня населення на 10 %.

До 1995 р. внаслідок приватизації, що проводилася з 1990 р., у розпорядженні держави залишилось 50 % промислових об’єктів. Уряд продовжував приватизацію і в наступні роки. До рук приватних власників перейшов навіть енергетичний сектор, що викликало гостру критику з боку опозиції.

У серпні 2004 р. Угорщина пережила серйозну урядову кризу, внаслідок чого у відставку пішов тодішній прем’єр-міністр Петер Медьєші, а на його місце було призначено мультимільйонера Ференца Дюрчаня. Причиною конфлікту стали відчутний бюджетний дефіцит (до 6 % у 2003 р.), завищений курс національної валюти та значна внутрішня і зовнішня заборгованість.

У 2006 р. після виступу прем’єр-міністра про жалюгідний стан угорської економіки в країні відбулися народні хвилювання.

З 1999 р. Угорщина - член НАТО, з 2004 р. - ЄС. Президента в Угорщині обирає парламент. З 2012 р. обов’язки президента виконує доктор юридичних наук Янош Адер. Він публічно вибачився перед євреями за Холокост і народом Сербії за злочини угорських військових і карателів на території сербської провінції Воєводина, що сприяло покращанню відносин між обома країнами. Також Адер підписав поправки до конституції Угорщини, які викликали різке невдоволення у Брюсселі. Йдеться про законодавче закріплення традиційного поняття сім’ї як союзу лише чоловіка й жінки та визнання його основною цінністю угорського суспільства. Водночас конституція надає можливість муніципальним органам влади забороняти проживання людей у громадських місцях.

Я. Адер.

У 2018 р. за рівнем економічного розвитку Угорщина посіла 94-те місце у світі, у ній налічувалося лише близько 4 % безробітних, переважна кількість населення (понад 61 %) працює у сфері послуг. Проте значним є зовнішній борг, що наближається до межі 140 млрд доларів.

6. Українсько-угорські відносини. У грудні 1991 р. Угорщина визнала суверенну Українську державу, було встановлено дипломатичні стосунки. У 1992 р. укладено Угоду про основи добросусідства і співробітництва. Курс на співробітництво з Україною підтримували і наступні президенти Угорської Республіки, адже в Закарпатті мешкає значна угорська община, особливо у Виноградівському і Берегівському районах.

Проте у взаємовигідному економічному співробітництві двох держав є чимало резервів. Це стосується насамперед переробної промисловості, обслуговування перевезень, створення спеціальної економічної зони в Закарпатті «Європа-Центр».

ЗАПАМ'ЯТАЙМО ДАТИ

4 квітня 1945 р. - визволення Угорщини від нацистської окупації

23 жовтня 1956 р. - початок заворушень в Угорщині

23 жовтня 1989 р. - прийняття нової назви держави - Угорська Республіка

НАБУВАЄМО КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ

Хронологічну. Розташуйте події у хронологічній послідовності: багатопартійні парламентські вибори, обрання Я. Кадара, вступ Угорщини до ЄС, утворення УДФ.

Просторову. Покажіть на карті, які території відійшли від Угорщини після Другої світової війни.

Інформаційну. Використавши додаткові джерела, складіть історичний портрет Імре Надя.

Логічну. Що спричинило народні виступи у 1956 р.?

Гендерну. Чи справді порушують гендерну рівність поправки до конституції Угорщини? Чому ви так вважаєте? Аргументуйте.

Мовленнєву. У групах обговоріть: у чому існує взаємозв'язок подій 1956 й 1989 рр. та у чому їх принципова відмінність.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Всесвітньої історії за 11 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.