Захворювання серцево-судинної системи та запобігання їх виникненню

 
 

§ 23. Захворювання серцево-судинної системи та запобігання їх виникненню

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: здорове, треноване, нетреноване й хворе серце, правила тренування серцевого м’яза, інфаркт міокарда.

Здорове, треноване та нетреноване й хворе серце. Великим пропагандистом здорового способу життя, тренування скелетних м’язів і м’язів серця був український лікар-хірург Микола Амосов (1913-2002), який запропонував нові методи хірургічного лікування легенів і серця. Уперше у світі він винайшов штучні протези серцевих клапанів, що не викликали згортання крові, розробив апарат штучного кровообігу, уперше в нашій країні виконав протезування мітрального клапана серця.

Здорове серце буває в людини, яка веде раціональний спосіб життя. У стані спокою воно викидає 4-5 л крові за хвилину, а при фізичному навантаженні — до 20 л. Здорове серце завжди має резерв (певний коефіцієнт) витривалості.

Нетреноване серце має людина, яка веде малорухливий спосіб життя. Воно може забезпечити нормальний викид крові тільки в стані спокою, а за будь-якого навантаження не здатне задовольнити потреби організму. Наприклад, у спокої таке серце так само, як і здорове, здатне викинути 4 л крові за хвилину, але при фізичному навантаженні замість 20 — усього 6 л.

Це треба пам’ятати! Нетреноване серце — це дуже небезпечно.

Микола Амосов

Хворе серце — це таке, яке внаслідок різних захворювань клапанів, серцевого м’яза, коронарних артерій не здатне викидати потрібну кількість крові навіть у стані спокою (2-3 л замість 4-5). Тканини людини з хворим серцем не отримують достатньої кількості кисню навіть у спокої, а будь-яке фізичне навантаження може спричинити смерть від серцевої недостатності.

Треноване серце — це коли людина постійно тренує своє тіло, її серце може забезпечити нормальний викид крові навіть за умов найважчих фізичних або емоційних навантажень. Завдяки фізичним вправам м’язи серця збільшуються за об’ємом (робоча гіпертрофія), у них накопичується багато речовин (скорочувальних білків, АТФ), які підсилюють їхні скорочення.

При інтенсивному фізичному навантаженні таке серце збільшує силу своїх скорочень і викидає достатню для організму кількість крові без надмірного напруження та економно — не за рахунок виснажливого збільшення частоти серцевих скорочень, а, в основному, їхньої сили (тобто за рахунок збільшення ударного об’єму крові).

Правила тренування серцевого м’яза. Тренуватися необхідно протягом усього життя, починаючи з легких вправ, поступово переходити до важчих. Чому саме так?

Раптове перевантаження серця в нетренованої людини може призвести до тяжких ускладнень, навіть до розвитку інфаркту міокарда й серцевої недостатності. У 14-16-річних юнаків і дівчат співвідношення маси серця до тіла менше, аніж у дорослої людини, тому воно може не витримати великого навантаження в разі перетренування навіть у такому віці.

Тренувальними заходами є ранкова гімнастика, ходьба, біг, заняття фізкультурою на уроках, спортивні ігри — теніс, волейбол, футбол тощо. Інші види спорту також корисні для організму, але перед тим, як серйозно зайнятися ними, треба обстежитися в лікаря.

Під час тренування потрібно контролювати частоту пульсу: вона не повинна перевищувати 150 ударів за хвилину. Якщо частота пульсу більша, виконання вправи треба припинити. У той же час, якщо ЧСС при виконанні фізичних вправ буде нижча 90 ударів на хвилину, то таке тренування буде неефективним і не забезпечить тренування серцевого м’яза.

Усі фізичні вправи треба робити на свіжому повітрі або в добре провітреному приміщенні!

Хвороби серця та запобігання їх виникненню. Не тільки малорухливий спосіб життя, а й інші причини можуть призвести до захворювань серця. Це — куріння, уживання алкоголю, наркотиків, переїдання, часті нервування (стрес), запальні процеси в організмі.

Найчастішим і найнебезпечнішим захворюванням серця є інфаркт міокарда — змертвіння частини серцевого м’яза внаслідок припинення плину крові в ділянці вінцевої артерії (рис. 65).

Гіпертонічна хвороба — це хвороба неправильного способу життя, бо її спричиняють малорухливість, особливо в людей, які займаються напруженою розумовою працею (математики, програмісти, учителі, диспетчери залізниць та аеропортів), куріння, переїдання, недосипання. Основною її ознакою є підвищення (майже постійне), іноді до дуже високого рівня, артеріального тиску, погіршення кровопостачання внутрішніх органів, виникнення розривів артерій або їхні тромбози. Ураховуючи ускладнення, що виникають на тлі гіпертонічної хвороби (інфаркт, інсульт), при її виникненні необхідно обов’язково звернутися до лікаря.

Рис. 65. Інфаркт міокарда

Знижують артеріальний тиск відвари деяких лікарських рослин: глоду, барвінку, собачої кропиви, чорноплідної горобини, меліси. У той же час найбільш ефективним методом лікування є здоровий спосіб життя.

Артеріальна гіпотонія — стан стійкого зниження артеріального тиску внаслідок постійного розширення артеріол. Вона часто спостерігається в підлітковому та юнацькому віці. Її причиною можуть бути гіподинамія, недостатнє харчування, різні зловживання. Проявляється гіпотонія загальною слабкістю, кволістю, запамороченнями, пригніченим настроєм. Профілактика артеріальної гіпотонії та гіпертонії передбачає перебування на свіжому повітрі, виконання фізичних вправ, раціональне харчування, дотримання правильного способу життя, режиму праці та відпочинку, позбавлення від шкідливих звичок.

Атеросклероз називають іржею життя, бо він руйнує стінки артерій. Причини його виникнення ті самі, що й під час гіпертонічної хвороби, а також зловживання тваринними жирами, куріння. Розвиток атеросклерозу розпочинається з підвищення вмісту жиру та холестерину (жироподібної речовини) у крові. Ці речовини проникають у стінку артерії й, поступово відкладаючись у ній, утворюють атеросклеротичну бляшку. Вона складається з жирового ядра та фіброзної покришки. Бляшки зумовлюють потовщення стінок артерій, звуження просвіту судини та погіршення кровообігу (рис. 66). Перекриваючи просвіт коронарної судини, бляшка погіршує кровопостачання міокарда й викликає його ішемію. Атеросклеротична бляшка може стати причиною утворення тромбу в середині судини — тобто викликає інфаркт міокарда.

Профілактика атеросклерозу така сама, як і гіпертонічної хвороби.

Куріння й стан артерій. Нікотин спричиняє сильний спазм і звуження судин, стимулюючи розвиток атеросклерозу. Окрім того, від куріння може виникнути тяжка хвороба — склероз артерій, за якої зростаються їхні стінки.

Рис. 66. Порушення кровопостачання міокарда пов’язане з: 1 — тромбозом атеросклеротичної судини — наслідком є інфаркт міокарда; 2 — утворенням атеросклеротичних бляшок — викликає ішемію міокарда; 3 — спазмом коронарної судини — викликає ішемію міокарда

В артеріях припиняється плин крові, через що настає гангрена (змертвіння), найчастіше нижніх кінцівок. Від цієї хвороби потерпають насамперед чоловіки. Якщо людина негайно не припинить курити й вчасно не розпочне лікування, уражену кінцівку доведеться ампутувати.

Нікотин стимулює симпатичну нервову систему й роботу надниркових залоз (викид адреналіну). Серцеві скорочення прискорюються, серцевий м’яз виснажується. Виникає постійний внутрішній стрес. Людина стає знервованою. У неї може розвинутися гіпертонічна хвороба й ішемічна хвороба серця (сполучнотканинне переродження серцевого м’яза внаслідок постійної нестачі для живлення клітин глюкози та кисню).

Думаємо, розуміємо, відповідаємо. 1. Поясніть, що таке здорове, треноване, нетреноване, хворе серце. 2. Поясніть, яке серце можна вважати нетренованим і які ознаки його характеризують. 3. Поясніть, чому нетреноване серце — це небезпечно. 4. Чому виникають хвороби серця? 5. Які позитивні зміни можна спостерігати в тренованому серці? 6. Поясніть механізм поліпшення роботи тренованого серця. 7. До яких ускладнень може призвести перевантаження серця? 8. Яким є механізм розвитку інфаркту міокарда? 9. Назвіть чинники, що сприяють нормалізуванню артеріального тиску. 10. Обґрунтуйте, чому гіпертонічну хворобу називають хворобою неправильного способу життя. 11. Поясніть механізми виникнення артеріальної гіпотонії. Складіть пам’ятку запобігання їй. 12. Поясніть механізм виникнення атеросклерозу. 13. Чому атеросклероз може призвести до виникнення ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, інсульту? 14. Обґрунтуйте, як куріння впливає на стан артерій.

Самостійна робота з підручником. За допомогою тексту параграфа складіть правила тренування серцевого м’яза. Підкресліть, про що треба пам’ятати, коли ви розпочали тренування.

Домашнє завдання. 1. Розкажіть членам своєї родини про механізм виникнення інфаркту міокарда. 2. Складіть повідомлення про наукову діяльність М. Амосова.

Це треба знати. Малорухливий спосіб життя, негативні емоції, різні зловживання призводять до виникнення хвороб серця.

Дослідницький практикум № 3

ТЕМА. Самоспостереження за частотою серцевих скорочень упродовж доби, тижня

МЕТА: з’ясувати, як змінюються частота пульсу протягом доби та тижня.

ОБЛАДНАННЯ ТА МАТЕРІАЛИ: секундомір або годинник із секундною стрілкою.

ХІД РОБОТИ

1. Знайдіть на променевій артерії пульс і порахуйте його в положенні сидячи (можна підрахувати за 20 с, а потім отриману кількість ударів пульсу помножити на 3).

2. Зробіть аналогічні підрахунки в положенні стоячи.

3. Зробіть підрахунок пульсу вранці, після обіду та ввечері (бажано в одні й ті самі години) протягом тижня.

4. Запишіть отримані результати до таблиці.

години доби

понеділок

вівторок

середа

четвер

п’ятниця

субота

неділя

ВИСНОВОК

1. Проаналізуйте отримані результати та поясніть зміни частоти серцевих скорочень залежно від часу виміру та дня тижня.

2. Які фактори вплинули на зміни частоти серцевих скорочень?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.