Статеві залози. Утворення статевих клітин

 
 

§ 58. Статеві залози. Утворення статевих клітин

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: гонадотропні гормони, естрогени, андрогени, яєчники, яйцеклітина, овогенез, яєчка, сім’яні канальці, сперматозоїди, сперматогенез.

Статеві залози чоловіків і жінок належать до залоз зовнішньої та внутрішньої секреції (змішані залози). Зовнішньосекреторна функція полягає в тому, що вони виробляють статеві клітини: чоловічі — сперматозоїди, жіночі — яйцеклітини. На внутрішньосекреторну функцію статевих залоз впливають гонадотропні гормони аденогіпофіза та статеві гормони надниркових залоз.

Жіночі статеві залози — яєчники — виробляють естрогени (з грецьк. прагнення та походження), які також відповідають за вторинні жіночі статеві ознаки: характерний жіночий голос та ін. Одна група естрогенів відповідає за менструальний цикл, інша — за нормальний перебіг вагітності та підготовку молочних залоз до годування новонародженої дитини. У нормі чоловічі статеві залози виробляють невелику кількість естрогенів, а жіночі — андрогенів.

Чоловічі статеві залози називаються яєчками. Вони продукують чоловічі статеві гормони — андрогени (з грецьк. чоловік), які зумовлюють вторинні статеві ознаки чоловіка — низький голос, ріст вусів і бороди тощо.

Яєчник (рис. 191, 192, 210) — парна жіноча статева залоза масою 6-8 г, розміщена по обидва боки від матки. Він належить до залоз змішаної секреції: як залоза внутрішньої секреції — виробляє під контролем гіпоталамуса й гіпофіза гормони, що регулюють процеси дозрівання яйцеклітини, запліднення, розвиток плоду в матці, період вагітності, пологи та зумовлюють вторинні жіночі статеві ознаки (розвиток молочних залоз, оволосіння тіла за жіночим типом, жіночий голос); як залоза зовнішньої секреції — забезпечує утворення жіночих статевих клітин — яйцеклітин.

Новонароджена дівчинка вже має більше мільйона первинних яйцеклітин (овоцитів). Усі вони занурені в особливі міхурці з рідиною — фолікули (з латин. мішечок, рис. 191, 192). Дві третини яйцеклітин гинуть ще до того, як дівчинка досягне періоду статевого дозрівання, а всього протягом життя в жінки дозріває 400-500 яйцеклітин. Коли відбувається статеве дозрівання дівчинки, вона стає дівчиною, оскільки в її організмі починають утворюватися зрілі яйцеклітини.

Рис. 191. Яєчник у розрізі: 1 — недозрілі фолікули; 2 — граафів міхурець; 3 — мозкова речовина; 4 — коркова речовина

Рис. 192. Граафів міхурець: 1 — оболонка фолікула; 2 — зернистий шар; 3 — променистий вінець; 4 — яйцеклітина

Рис. 193. Схема утворення дозрілої яйцеклітини (овогенезу)

На розрізі яєчника (рис. 191) можна побачити дозрілі й недозрілі фолікули, у яких, неначе в «інкубаторі», дозрівають яйцеклітини. Дозрілий фолікул із дозрілою яйцеклітиною називається граафовим міхурцем (рис. 192) на честь голландського анатома й фізіолога Реньє Граафа.

Овогенез (рис. 193). У вищих тварин і людини яйцеклітина — це велика (приблизно 100 мкм) клітина, нездатна (на відміну від сперматозоїда) самостійно рухатися. У ній міститься багато запасів поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів), необхідних для розвитку зародка.

Процес утворення й дозрівання яйцеклітини називається овогенезом (з латин. яйце). Овогенез відбувається шляхом мейозу.

Яйцеклітини дозрівають у яєчнику, і цей процес у жіночому організмі починається ще до народження. Під час дозрівання плоду первинні статеві клітини діляться шляхом мітозу, утворюючи багато клітин, які називаються овогоніями. Вони також діляться, унаслідок чого й утворюються овоцити першого порядку. На такому етапі вони перебувають від народження дівчинки до її статевого дозрівання. Тоді розпочинається наступний етап дозрівання яйцеклітин, який відбувається шляхом мейозу.

Перший поділ мейозу супроводжується нерівномірним поділом цитоплазми, унаслідок чого з овоциту першого порядку утворюється велика клітина — овоцит другого порядку та маленька клітина, що називається першим полярним тільцем.

Після другого поділу мейозу утворюється дозріла яйцеклітина з гаплоїдним набором хромосом, здатна до запліднення, а також — друге полярне тільце. Полярні тільця не відіграють ніякої ролі в овогенезі й невдовзі руйнуються.

Овогенез починається ще задовго до народження дитини й повністю закінчується після виходу яйцеклітини з граафового міхурця в маткових трубах.

Яєчко (рис. 194, 195, 212) — парна чоловіча статева залоза змішаної секреції, що виробляє чоловічі статеві клітини — сперматозоїди, або сперматозоони (зовнішньосекреторна функція), і чоловічий статевий гормон тестостерон (внутрішньосекреторна функція). Яєчка розміщені в шкірно-м’язовому мішечку — мошонці (рис. 194, 212). У плоду вони формуються в черевній порожнині й відразу ж після народження або протягом 1-2 тижнів опускаються в мошонку. Якщо це не відбулося, батькам дитини треба звернутися до лікаря.

Рис. 194. Статева чоловіча залоза: 1 — вена; 2 — артерія; 3 — сім’явиносна протока; 4 — придаток яєчка; 5 — фасція; 6 — яєчко; 7 — м’ясистий нерв; 8 — піхвова оболонка; 9 — шкіра калитки

Яєчко — це утворення овальної форми об’ємом 15-25 см3 і масою 20-30 г. Зовні вкрите сімома оболонками. Цей комплекс оболонок має велике біологічне значення, бо слугує збереженню певної сталої температури яєчка, потрібної для утворення сперматозоїдів, які можуть повноцінно розвиватися лише за температури на 2-3 °С нижчої від температури внутрішніх органів. Тому чоловікам не бажано носити надто щільну білизну, часто приймати гарячу ванну.

Кожне яєчко складається приблизно з тисячі звивистих сім’яних канальців загальною довжиною до 300-400 м. При статевому дозріванні в сім’яних канальцях яєчок починають утворюватися сперматозоїди. З яєчок вони надходять до придатків, де відбувається їхнє дозрівання впродовж 80 діб (рис. 195, 212).

Придаток яєчка — це згорнута спіраллю трубка (у розгорнутому вигляді її довжина становить майже 6 м), що проходить по задній частині яєчка. Від кожного придатка починається сім’явиносна протока. Наприкінці вони з’єднуються з протоками сім’яних міхурців і відкриваються в сечівник. Саме тут сечовий шлях об’єднується зі статевим (звідси й назва — сечостатева система). Секрети придаткових статевих залоз разом із сперматозоїдами утворюють сперму.

Сперматогенез (рис. 196). Сперматозоїди (з грецьк. сім’я та життя) — дозрілі гаплоїдні чоловічі статеві клітини (рис. 197). Уперше їх відкрив у спермі ссавців у 1677 р. нідерландський природознавець Антоні ван Левенгук. А термін «сперматозоїд» у 1827 р. запропонував естонський учений Карл Бер.

Рис. 195. Будова яєчка: 1 — придаток яєчка; 2 — виносні канальці яєчка; 3 — прямі канальці; 4 — білкова оболонка та перетинки; 5 — часточка; 6 — звивистий каналець (витягнутий і збільшений); 7 — дозріла сперма

Рис. 196. Схема утворення сперматозоїдів (сперматогенез)

Рис. 197. Будова дозрілого сперматозоїда: 1 — головка; 2 — ядро; 3 — центріоль; 4 — шийка; 5 — мітохондрії; 6 — хвостик (джгутик); 7 — акросома

На відміну від жіночого, у чоловічому організмі статеві клітини починають утворюватися лише з періоду статевого дозрівання (12-15 років), а припиняється цей процес після 65-70 років. Сперматозоїди утворюються в результаті процесу сперматогенезу (рис. 196), який триває до 80 діб.

Дозрілі сперматозоїди потрапляють у розширену кінцеву частину сім’явиносних протоків, де змішуються із сім’яною рідиною, утворюючи сперму. Сім’яна рідина складається із секретів епітелію звивистих канальців, сім’яних міхурців і простати. За один статевий акт виділяється 2-4 мл сперми.

Думаємо, розуміємо, відповідаємо. 1. Визначте взаємозв’язок будови та функцій яєчників. 2. На прикладі функцій яєчника поясніть взаємозв’язок залоз внутрішньої секреції. 3. Поясніть біологічну суть дозрівання яйцеклітин. 4. Які біологічні функції виконують гормони яєчників? 5. Поясніть біологічний механізм овогенезу. 6. Визначте взаємозв’язок будови та функцій яєчок. 7. Поясніть біологічну суть розміщення яєчок не всередині, а зовні тіла. 8. Які особливості будови та функцій придатка яєчка? 9. Поясніть, чому яєчко є залозою змішаної секреції. 10. Поясніть біологічні механізми сперматогенезу.

Самостійна робота з підручником. Проаналізуйте рис. 191 та 192 й визначте особливості будови яєчників і граафового міхурця.

Запитання для допитливих. Як ви вважаєте, чому матеріал цього параграфа дуже важливо опанувати не тільки дівчатам, а й хлопцям? Обґрунтуйте відповідь.

Домашнє завдання. Намалюйте в зошиті схему овогенезу й сперматогенезу. Поясніть їх етапи.

Це цікаво знати. Об’єм цитоплазми сперматозоїда в 75 000 разів менший, аніж яйцеклітини.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.