Поняття про стать людини. Статеве дозрівання

 
 

§ 64. Поняття про стать людини. Статеве дозрівання

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: складові статі людини: біологічні (хромосомна, гонадна, гормональна, соматична, громадянська, пубертатна) і психосоціальна; статеве дозрівання, менструальний цикл, овуляція, вторинні статеві ознаки.

Сприйняття людини (дитини чи дорослої) відбувається крізь призму її статевої належності. Стать — перша ознака, з якою людина приходить у світ і з якої починається розмова про неї. Народилася дитина. «Хто? — запитуємо ми. — Хлопчик чи дівчинка?» Що ж таке стать?

Стать людини — це сукупність біологічних і психосоціальних ознак, що відрізняють чоловіка й жінку.

Основна відмінність між чоловічим і жіночим організмами пов’язана з тим, що вони виробляють різні статеві клітини, злиття яких є основою зародження нового організму. Проте між обома статями є ще багато інших відмінностей. Тому стать людини диференціюється на певні складові (рис. 214), що об’єднуються в групи статевих ознак: біологічну й психосоціальну.

Біологічна стать — це сукупність морфологічних, фізіологічних і генетичних особливостей, що забезпечують продовження роду.

Хромосомна стать. Як ви пам’ятаєте, 22 пари хромосом (аутосоми) у чоловіків і жінок однакові. Вони розрізняються лише за 23-ю парою — статевими хромосомами. У жінок обидві хромосоми однакові й позначаються XX (одна хромосома від батька, друга — від матері). У чоловічому організмі 23-я пара містить різні хромосоми — X від матері та Y від батька. Тобто Y-хромосома буває тільки в чоловічому організмі й зумовлює формування чоловічих ознак на генетичному рівні.

Яйцеклітина містить тільки одну Х-хромосому, а сперматозоїд може мати або Х-, або Y-хромосоми (рис. 215). Співвідношення сперматозоїдів з X- або Y-хромосомами становить приблизно 1:1. Запліднення яйцеклітини сперматозоїдом, що несе Х-хромосому, дає початок жіночому організмові (X+X=XX), а сперматозоїдом з Y-хромосомою — чоловічому (X+Y=ХY), що зображено на рис. 215 і 216.

Отже, стать майбутньої дитини залежить від випадкового поєднання яйцеклітини з одним з двох типів сперматозоїдів. А співвідношення новонароджених хлопчиків і дівчаток статистично майже однакове.

Гонадна стать ще називається справжньою статтю. Остання назва пов’язана з тим, що статеві залози (гонади) виробляють як статеві клітини, що визначають гаметну стать людини, так і відповідні жіночі або чоловічі гормони, які визначають її гормональну стать.

Гормональна стать. Як тільки плід матиме статеві залози, вони починають виробляти гормони: андрогени (з грецьк. чоловік) й естрогени (з грецьк. прагнення). Обидва види гормонів утворюються як чоловічими, так і жіночими статевими залозами, але в різних кількостях. Ці гормони забезпечують формування зовнішніх і внутрішніх статевих органів, процеси статевого дозрівання та розвиток вторинних статевих ознак. Останні безпосередньо не пов’язані зі статтю, але є характерними особливостями чоловічого та жіночого організмів.

Рис. 214. Складові статі людини

Рис. 215. Статеві хромосоми в яйцеклітині та сперматозоїдах: а) утворення жіночого організму; б) утворення чоловічого організму

Рис. 216. Співвідношення новонароджених хлопчиків і дівчаток приблизно однакове (♀ — символом Венери (люстерко) позначають жіночу стать, ♂ — символом Марса (щит і меч) позначають чоловічу стать)

Іноді внаслідок певних «пошкоджень» у генетичній програмі (наприклад, при вживанні вагітною жінкою деяких лікарських засобів, алкоголю або наркотиків, під дією радіації тощо) у плоді з чоловічою хромосомою (Y) внутрішні й зовнішні статеві органи розвиваються переважно за жіночим типом з окремими чоловічими ознаками. Таке явище має назву гермафродитизму, а людину, яка страждає на нього, називають гермафродитом. Цей термін походить із давньогрецької міфології: сина Гермеса й Афродіти — прекрасного Гермафродита — палко покохала німфа, яка зажадала вічного з’єднання з ним. Боги Олімпу почули її благання: тіла юнака та німфи з’єдналися, утворивши двостатеву особу.

Гермафродити, як правило, мають зовнішні статеві органи, що нагадують як жіночі, так і чоловічі. У них водночас є недорозвинена матка, зачатки яєчників і недорозвинений статевий член і зачатки яєчок. Діти усвідомлюють ці вади вже в 4-10 років і тяжко страждають через них. Найкращим способом лікування є хірургічне формування чоловічих статевих органів і видалення зачатків жіночих, бо такі люди найчастіше мають чоловічий генотип (XY). Змінити стать гермафродита в дорослому віці дуже складно.

Соматична стать — особливості морфологічної будови організму, що пов’язані з реалізацією статевої функції. Це первинні та вторинні статеві ознаки (наприклад, обриси тіла: широкі плечі й вузький таз у чоловіків, вузькі плечі та широкий таз у жінок; ріст волосся за чоловічим або жіночим типом; чоловічий або жіночий голос тощо; жіночий або чоловічий зовнішній вигляд, габітус).

Громадянська стать визначається лікарем за первинними статевими ознаками відразу після народження дитини. Вона записується в документах (наприклад, у свідоцтві про народження).

Психосоціальна стать пов’язана із самоусвідомленням людиною своєї природної належності до осіб чоловічої чи жіночої статі. Таке самоусвідомлення в дитини розвивається у 2-3 роки. Безумовно, у цьому відіграють роль усі вищезгадані біологічні механізми, але взірці поведінки певної статі діти беруть від батьків, ровесників та інших людей.

Після статевого дозрівання в людини остаточно формується психологічна модель статевої поведінки. Вона проявляється виникненням інтересу до осіб протилежної статі, що є реалізацією статевого інстинкту, в особливій — жіночій або чоловічій — поведінці, манері вдягатися, зачісуватися, вести розмову тощо.

З перших днів життя дитини соціальне середовище відіграє вирішальну роль у формуванні рис, притаманних чоловіку чи жінці. Згадаймо типові заспокійливі слова батьків, коли їхні малюки роблять перші, не завжди вдалі кроки в житті: «Не плач — ти ж майбутній воїн, а чоловіки не плачуть» — заспокоюють хлопчика, «Умий краще рученята: дівчатка мають бути охайними» — кажуть дівчинці. Такі відповідні «дороговкази» супроводжують дітей усюди — удома, у дитячому садку, у школі, вони чують про це з телевізійних екранів, читають у книжках. Усе це соціалізує дитину й формує поняття про статеву або гендерну роль у суспільстві.

Статеве дозрівання — процес досягнення організмом такого анатомічного та фізіологічного розвитку, що робить його здатним до продовження роду.

Основною біологічною ознакою статевого дозрівання є вироблення дозрілих статевих клітин — яйцеклітин у дівчат і сперматозоїдів у хлопців. Відповідний процес у вищих тварин указує на їхню здатність із цього моменту до відтворення до себе подібну.

Це треба пам’ятати! «Біологічний годинник» статевого дозрівання в людини, на відміну від вищих тварин, випереджає момент повного анатомічного, фізіологічного, психологічного й соціального дозрівання, які дають людині можливість мати дітей.

Наприклад, 12-річна дівчинка, у якої почалася перша менструація — прояв дозрівання яйцеклітин, — тільки теоретично може стати матір’ю, адже за всіма іншими показниками (біологічними, психологічними, соціальними) її організм ще не готовий до материнства.

Статеве дозрівання — складний фізіологічний процес, під час якого дуже напружено працюють усі органи й системи, особливо нервова й ендокринна. Від того, як воно відбувається, часто залежить усе подальше життя людини, адже в цей час формуються зріст і фігура, м’язова сила й краса обличчя, ставлення (поважне, зацікавлене або байдуже, презирливе) до осіб протилежної статі.

Тому в період статевого дозрівання, який уважають одним із найкритичніших у житті людини, треба добре харчуватися, часто бувати на свіжому повітрі, займатися спортом, уникати різних зловживань.

Це треба пам’ятати! Уживання алкоголю, наркотиків, куріння в період статевого дозрівання — дуже небезпечне. Унаслідок цього уповільнюється ріст, м’язи стають млявими, шкіра зморщується, знижуються потенційні можливості статевої системи.

Статеве дозрівання дівчат і менструальний цикл. У дівчат приблизно в 10-12 років гормони передньої частки гіпофіза стимулюють розвиток яєчників. Вони виробляють жіночі статеві гормони, унаслідок чого збільшуються молочні залози, відбувається ріст скелета й оволосіння тіла за жіночим типом.

У цей час починають дозрівати яйцеклітини, з’являється перша менструація (з латин. місячний, щомісячний). Вона — вияв того, що дівчинка стала дівчиною. І хоча яйцеклітина вже може запліднитися, але організм дуже молодої дівчини ще не готовий для повноцінного виношування плоду.

Рис. 217. Менструальний цикл

Процес дозрівання яйцеклітин перебігає циклічно й називається менструальним циклом (рис. 217). Тривалість його — 24-30 (найчастіше 28) днів. Приблизно в середині циклу відбувається овуляція, тобто вихід яйцеклітини з фолікула.

На місці фолікула, що лопнув, утворюється жовте тіло. Це — тимчасова залоза внутрішньої секреції, що продукує гормон вагітності (прогестерон). Його функцією є затримка дозрівання інших фолікулів, підготовка матки до прийняття заплідненої яйцеклітини (товщина її слизової оболонки збільшується, вона стає пухкою, проростає великою кількістю судин, переповнених кров’ю).

Запліднення відбувається в матковій трубі. Якщо цього не сталося, через 5-6 діб яйцеклітина гине, жовте тіло руйнується, припиняючи вироблення своїх гормонів, потовщена слизова оболонка матки відмирає й відшаровується разом із новоутвореними судинами. Виникає тимчасова маткова кровотеча, або менструація, що триває три-п’ять днів. Після її закінчення слизова оболонка матки відновлюється, і цикл розпочинається спочатку, але яйцеклітина дозріває вже в другому яєчнику.

Перша менструація в дівчат зазвичай буває в 11-14 років. Приблизно півроку-рік менструації можуть бути нерегулярними й неповноцінними. Якщо ж у дівчини немає менструацій у 15-16 років або вони супроводжуються сильним болем чи кровотечею, необхідно звернутися до лікаря.

Статеве дозрівання хлопців розпочинається у 12-14 років і закінчується у 18-20. Під дією чоловічих статевих гормонів, які під контролем гіпофіза виробляють яєчка, вони швидше ростуть, збільшується маса й сила м’язів, формується чоловіча статура. З’являються інші вторинні статеві ознаки: ріст волосся на обличчі, збільшується розмір надгортанника, грубішає голос. Обличчя набуває «чоловічих» рис (рис. 218). Розпочинається вироблення сперматозоїдів і сперми. Мимовільне її виділення під час сну називається полюцією (з латин. забруднення). Це — фізіологічне явище, яке свідчить про те, що хлопчик став юнаком. Однак говорити про його готовність до створення сім’ї в 14-16 років і виконання відповідної соціальної функції батька ще дуже рано.

Рис. 218. Зміна обличчя юнака до й після статевого дозрівання

Думаємо, розуміємо, відповідаємо. 1. Поясніть, чому виділення такої кількості складових статі є доцільним і практично значущим. Чому недостатньо понять «жіноча» чи «чоловіча стать»? Наведіть приклади. 2. Визначте основні відмінності між чоловічим і жіночим організмами. 3. Укажіть ознаки, що відрізняють хромосомну стать чоловіка та жінки. 4. Намалюйте в зошиті схему й зробіть позначення: як при заплідненні утворюються жіночий і чоловічий організми. 5. Проаналізуйте ознаки соматичної статі чоловіка та жінки. Як із нею пов’язана громадянська стать людини? 6. Визначте вияви психосоціальної статі людини. 7. Доведіть, що період статевого дозрівання — дуже важливий і визначальний для кожної людини. 8. Поясніть фізіологічні механізми статевого дозрівання жінки. 9. Поясніть біологічне значення маткових труб для менструального циклу. 10. Визначте взаємозв’язок між менструальним циклом, овуляцією та функцією жовтого тіла. 11. Як відбувається статеве дозрівання в хлопців?

Самостійна робота з підручником. Користуючись матеріалом параграфа, випишіть у зошит невідомі вам терміни та поясніть їх.

Домашнє завдання. Напишіть у зошиті, чому потрібно сказати «ні» курінню, алкоголю, наркотикам.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.