Гігієна вагітної жінки. Годування дитини грудьми. порушення під час вагітності. Шкідливий вплив тютюну, алкоголю, наркотиків на організм плоду

 
 

§ 66. Гігієна вагітної жінки. Годування дитини грудьми. порушення під час вагітності. Шкідливий вплив тютюну, алкоголю, наркотиків на організм плоду

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: гігієна вагітної жінки, лактація, материнське молоко, багатоплідна вагітність, близнята, резус-конфлікт, позаматкова вагітність, безпліддя.

Гігієна вагітної жінки. Під час вагітності жінці необхідно правильно харчуватися. Їжа має містити необхідну кількість калорій (треба враховувати енергетичні потреби плоду) і бути збалансованою за вмістом білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних солей.

Особливу увагу необхідно звернути на наявність у їжі кальцію та йоду, оскільки за нестачі кальцію в жінки можуть руйнуватися зуби, а в плоду — порушуватися розвиток скелета. Нестача йоду через порушення синтезу йодовмісного гормона щитоподібної залози — тироксину — може призвести до народження дитини, хворої на кретинізм.

Не потрібно переїдати, бо дитина набере надто велику вагу, і це ускладнить пологи.

Вагітній треба частіше перебувати на свіжому повітрі, щоб насичувати організм киснем; виконувати спеціальний комплекс гімнастичних вправ для зміцнення м’язів черевного преса й таза, аби полегшити пологи.

Не можна курити, уживати алкоголь і наркотики, бо це спричиняє вади розвитку дитини.

Потрібно уникати контактів із хворими на грип та особливо на краснуху. Не вживати лікувальні препарати, окрім тих, що призначені лікарем.

Одяг має бути вільним, легким, виготовленим із натуральних тканин, а взуття — на низьких підборах.

Необхідно дотримуватися гігієнічних правил догляду за шкірою для полегшення її дихальної та видільної функцій.

Важливою є гігієна нервової діяльності. Страх, неспокій матері, поганий сон спричиняють утворення в її крові біологічно активних речовин, які потрапляють в організм плоду. Через це дитина народжується неспокійною, часто плаче, погано спить. Учені довели, що знервований стан вагітної жінки може призвести до погіршення нервової діяльності майбутньої дитини протягом усього її життя.

Увесь період вагітності жінка має перебувати під наглядом лікаря. У жіночій консультації їй завжди нададуть потрібну допомогу, контролюватимуть стан здоров’я, навчать, як поводитися під час пологів, аби народити здорову дитину.

Годування дитини грудьми. Як тільки відбулися пологи, у породіллі починає вироблятися молоко. Цей процес називається лактацією (з грецьк. молоко). Він передусім залежить від фізичного здоров’я жінки, її психічного стану та якості харчування.

Новонароджена грудна дитина має надзвичайну потребу в материнському молоці, бо воно містить життєво необхідні для неї речовини: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни в сполуках, які легко засвоюються дитячим організмом. З материнським молоком дитина одержує антитіла проти багатьох хвороб, тому вона хворіє менше, аніж та, яку годують коров’ячим молоком, поживними сумішами тощо.

Відлучати дитину від грудей треба дуже обережно. На 4-6-му місяці життя її треба привчати їсти різні продукти харчування (соки, картопляне пюре, овочеві перетерті супи тощо). Одержуючи все більше різноманітної їжі, дитина почне рідше вживати материнське молоко. Це, звичайно, веде до зменшення інтенсивності лактації. Найкраще, коли в перший рік основним харчуванням дитини є грудне молоко в поєднанні з іншими продуктами, а відлучення від грудей відбудеться на другому році життя.

Порушення під час вагітності. Багатоплідна вагітність. Природний добір у процесі еволюції людини був спрямований на народження однієї дитини. Це зумовлено тим, що вона буде міцнішою, їй дістанеться більше материнського молока. Однак інколи жінка народжує водночас кількох дітей.

Це трапляється тоді, коли запліднена яйцеклітина ділиться під час першого поділу на дві однакові, що відокремлюються одна від одної та дають початок двом самостійним організмам. При цьому народжуються однояйцеві близнята. Вони завжди мають однакову стать і дуже схожі одне на одного (рис. 228). В однояйцевих близнят завжди однакові група крові, відбитки пальців (рис. 229), навіть собака не розрізнить їх за запахом.

Рис. 228. Четверо сестер — приклад повної фенотипової подібності однояйцевих близнят

Рис. 229. Відбитки пальців однояйцевих близнят

Рис. 230. Яйцеклітина з двома ядрами (позначена стрілкою) (у цьому випадку велика ймовірність народження двояйцевих близнят)

Рис. 231. Дві дозрілі яйцеклітини в яєчнику (у цьому випадку велика ймовірність утворення двох зигот і народження двояйцевих близнят)

Рис. 232. Двояйцеві близнята (двійня)

Коли в організмі жінки утворюється яйцеклітина з двома ядрами (рис. 230) або одночасно дозрівають дві яйцеклітини (рис. 231), які також одночасно запліднюються різними сперматозоїдами, народжуються двояйцеві близнята (двійня) (рис. 232). Ці організми генетично різні, вони можуть бути навіть різної статі й схожі між собою так само, як бувають схожими діти одних батьків, народжені в різний час.

Поняття про резус-конфлікт. Якщо мати резус-негативна, а батько — резус-позитивний, то їхня дитина може успадкувати батькову резус-позитивну належність. За умови цілковитого репродуктивного здоров’я вагітної жінки відмінність між резусами її та плоду значення не має, оскільки їхня кров не змішується. Однак запальні процеси, зокрема спричинені абортами, підвищують проникність судин плаценти. Під час фізіологічних пологів, а особливо при штучному перериванні вагітності, в організм матері може потрапити невелика кількість резус-позитивної крові плоду. Його резус-фактор сприймається материнським організмом як антиген — чужорідна речовина. Організм матері починає виробляти антитіла — чинники гуморального імунітету білкової природи, що накопичуються в крові. За умови наявності антитіл і підвищеної проникності плацентарних капілярів між організмом плоду й матері може виникнути резус-конфлікт (рис. 233). Антитіла, проникаючи крізь плаценту в кров плоду, руйнують його еритроцити, спричиняючи їхній гемоліз. У плоду розвивається недокрів’я (анемія). Виникає тяжке отруєння організмів плоду й матері (плід навіть може загинути).

Це треба пам’ятати! Резус-конфлікт найчастіше виникає при повторних вагітностях, особливо якщо попередня була штучно перервана (аборт).

Рис. 233. Схема виникнення резус-конфлікту: 1 — якщо кров плоду резус-позитивна (червоні кола), а в матері — резус-негативна (блакитні кола), розвивається резус-конфлікт. У відповідь на резус-позитивний білок, що міститься в еритроцитах плоду, організм матері виробляє антитіла (чорні півкола); 2 — через плаценту антитіла проникають у кров плоду, руйнують його еритроцити. Продукти їх розпаду (дрібні червоні цятки) потрапляють з кров’ю в мозок плоду й пошкоджують його

Трубна, або позаматкова, вагітність. Така вагітність виникає тоді, коли зародок імплантується поза маткою, найчастіше в різних місцях маткових труб (рис. 234). Позаматкову вагітність спричиняють запальні хвороби статевих органів, насамперед через порушення правил особистої гігієни, штучні переривання вагітності — аборти (особливо до народження першої дитини), звичку деяких жінок носити взимку легку білизну, тонкі колготки. Унаслідок запальних процесів просвіт труби зменшується й запліднена яйцеклітина не може потрапити в матку, а починає розвиватися в трубі. При збільшенні розмірів плоду це призводить до розриву маткової труби та виникнення кровотечі в черевну порожнину. Без надання необхідної хірургічної допомоги жінка може загинути.

Безпліддя — це неспроможність відтворення нащадків. Шлюб уважається безплідним, якщо вагітність не настає протягом п’яти років і більше спільного життя подружжя. Безпліддя буває як жіночим, так і чоловічим. Найчастіше воно є наслідком хвороб або вад розвитку статевої системи.

Це треба пам’ятати! Радіація, алкоголь, наркотики, деякі хімічні речовини та ліки шкідливо впливають на статеву систему жінок і чоловіків, знижуючи вироблення статевих клітин.

Рис. 234. Позаматкова вагітність (• — її можливі місця: 1 — фаллопієва труба; 2 — яєчник; 3 — матка; 4 — шийка)

Людям, які страждають від безпліддя, потрібно пройти ретельне обстеження. Лікарі призначають їм протизапальні ліки, гормональні препарати, іноді застосовують хірургічні методи лікування (наприклад, при вроджених вадах статевих органів).

Шкідливий вплив куріння, алкоголю та наркотиків на розвиток зародка й плоду. Куріння матері. Зображення мадонни з немовлям на картинах видатних художників — чудовий образ материнства. Уявіть, як безглуздо б виглядали ці картини, якби на них мадонна була зображена із сигаретою!

Лікарі встановили, що з-поміж жінок, які курять, безпліддя трапляється в 10 разів частіше, аніж у тих, які не курять. Вагітна жінка, яка курить, постійно наражається на загрозу виникнення викидня (тобто переривання вагітності протягом перших 28 тижнів, коли плід ще не життєздатний), передчасних пологів із народженням кволої або мертвої дитини, бо через плаценту проходить майже 20 % отруйних речовин із кожної сигарети: нікотину, чадного газу тощо. Вони потрапляють також і в материнське молоко, а тому можуть спричинити гостре або хронічне отруєння немовляти. Наслідком цього є відставання в набиранні маси тіла, рості; часті гострі респіраторні хвороби, недокрів’я, рахіт. Після року в такої дитини вже можуть з’являтися ознаки відставання в розумовому розвитку.

Алкоголь, навіть у невеликих дозах, впливає на плід ще задовго до народження дитини. Різні клітини організму людини не однаково реагують на алкоголь: одні — більше (наприклад, нейрони), інші — менше (наприклад, клітини кісткової тканини). Одними з найчутливіших до алкоголю є статеві клітини, оскільки їхні мембрани містять багато жироподібних речовин, які розчиняються алкоголем. Як злодій, який зламує сейф, так само алкоголь, руйнуючи клітинну мембрану, досягає клітинного ядра й руйнує хромосомний апарат, де закладена генетична програма майбутньої дитини. Замість здорового малюка на світ народжується кволе, недоумкувате дитя з тяжкими вадами розвитку.

Уживання алкоголю вагітною жінкою в перші 8 тижнів внутрішньоутробного розвитку зародка, коли закладаються його органи й тканини, також може призвести до виникнення вад майбутньої дитини, наприклад: хвороби серця, незрощення верхньої губи (заяча губа). Буває, що дитина вже народжується з пристрастю до алкоголю, яка виникає в неї під час вагітності матері-алкоголічки або в період годування грудьми.

Це треба пам’ятати! Вагітність і алкоголь — несумісні!

Наркотики — одні з найнебезпечніших речовин. В організмі наркоманів гамети або не утворюються, або утворюються в незначній кількості зі спотвореним генотипом, що призводить до безпліддя, народження дитини з уродженими вадами розвитку. Оскільки серед наркоманів значний відсоток ВІЛ-інфікованих, то дитина може народитися ВІЛ-позитивною (вірус ВІЛ передається через плаценту). ВІЛ-інфікована мати може також передати вірус дитині з грудним молоком.

Це треба пам’ятати! Від матері, яка під час вагітності вживала наркотики, народжується дитина, яка від зародження призвичаєна до наркотиків.

Новонароджена наркозалежна дитина постійно плаче, стогне, не їсть, у неї виникають тяжкі судоми, бо її організм потребує наркотиків. У неї, як і в дорослого споживача наркотиків, виникає «ломка», від якої вона може загинути через кілька днів після народження.

Це треба пам’ятати! Здорова, розумна й красива дитина народжується в здорових батьків. Куріння, алкоголь і наркотики несумісні з вагітністю та годуванням немовляти грудьми.

Думаємо, розуміємо, відповідаємо. 1. Назвіть правила гігієни вагітної жінки. 2. Визначте, які продукти харчування важливо вживати вагітній. Що категорично заборонено вагітній жінці? 3. Обґрунтуйте необхідність годування дитини материнським молоком. 4. Проаналізуйте причини й механізми багатоплідної вагітності. У чому полягає відмінність будови організмів однояйцевих і двояйцевих близнят? 5. Обґрунтуйте біологічні механізми та прояви резус-конфлікту. Що потрібно враховувати жінці, яка має негативний резус-фактор? 6. Поясніть поняття «позаматкова вагітність» і назвіть її причини. З’ясуйте, чим небезпечна позаматкова вагітність. 7. Назвіть основні причини жіночого та чоловічого безпліддя. 8. Яка неправильна поведінка жінки або чоловіка може стати причиною безпліддя? 9. Назвіть сучасні методи, які дають змогу безплідному подружжю мати дітей. 10. Обґрунтуйте шкідливий вплив куріння матері на організм її майбутньої дитини. 11. Обґрунтуйте, чому алкоголь і наркотики, які вживає мати, є смертельними отрутами для плоду та новонародженої дитини.

Самостійна робота з підручником. Намалюйте в зошиті й заповніть схему, що є шкідливим, а що корисним для організму матері та її майбутньої дитини.

Домашнє завдання. 1. Які порушення виникають у плоду та немовляти, якщо вагітна жінка курить або вживає алкоголь чи наркотики? Відповідь дайте у вигляді таблиці. 2. Доведіть, що матеріал цього параграфа має велике практичне значення для кожної людини.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.