Розвиток опорно-рухової системи. Перша допомога при ушкодженнях опорно-рухового апарату

 
 

Урок 33. Розвиток опорно-рухової системи. Перша допомога при ушкодженнях опорно-рухового апарату

У дитинстві кожен з нас мріяв про те, що колись стане великим і сильним та зможе зробити те, що до снаги лише дорослій людині. Це справді відбувається, але поступово й повільно. А ще ми розуміємо, що іноді наші м’язи зазнають перевантажень і травм, та з цим потрібно вміти впоратися. З’ясуймо деталі цих явищ на уроці.

Ключові слова: лордоз, кіфоз, сколіоз, закритий перелом, відкритий перелом, вивих, розрив, розтягнення зв’язок і м’язів.

Розвиток опорно-рухової системи. Опорно-рухова система людини починає формуватися ще в зародковий період. Ворушіння плода задовольняє потребу м’язів у рухах. Після народження потреба в рухах у дитини виявляється у невпорядкованих рухах рук і ніг. Однак такі рухи є доцільними: вони привчають дитину координувати рухи кінцівок і тренувати м’язи. Поступово в дитини розвиваються узгоджені рухи і зростає сила м’язів.

Різноманітні рухи людини розвиваються поступово. Маленькій дитині дуже важко утримати своє тіло в рівновазі. Тільки після укріплення м’язів та органів, що регулюють рівновагу, маля може сидіти. Потім воно вчиться стояти, триматися за опору, робить перші спроби пересуватися — повзання. Цей рух є примітивним, але максимально стійким. До року дитина може самостійно стояти і робить перші кроки. Вона з великими зусиллями зберігає рівновагу, тому часто падає. Поступово розвивається більша впевненість, спритність та швидкість руху. З віком дитина починає бігати, нахилятися, плигати, стрибати на одній нозі, балансувати.

Тренуючись, організм удосконалює свою стійкість у рухах. Як відомо, м’язи прикріплені до кісток своїми сухожилками. Систематична інтенсивна робота м’язів сприяє збільшенню їхньої маси, що своєю чергою стимулює ріст кісток. Усі рухи тіла людини пов’язані зі збереженням рівноваги. Значні ускладнення динаміки відбуваються під час виконання роботи, спортивних тренувань.

Профілактика захворювань опорно-рухової системи (порушення постави). Випрямлена спина, розправлені плечі, піднята голова — усе це ознаки гарної постави, а отже, краси, здоров’я, високої працездатності. Правильна постава сприяє оптимальному функціонуванню системи органів руху, правильному розміщенню внутрішніх органів і положенню центру ваги. Зведені та опущені плечі, запалі груди ускладнюють роботу внутрішніх органів, зокрема серця, органів дихання, судин головного мозку (мал. 77).

Мал. 77. Порушення постави: 1 - сколіоз; 2 - нормальний хребет

Людина не народжується з правильною поставою, а набуває її, і впродовж життя вона може змінюватися. Постава виробляється в дитячому та юнацькому віці, а після 18 років виправити її вади дуже важко. Кривизна хребта, що є його характерною особливістю, формується у процесі індивідуального розвитку дитини. У ранньому віці, коли дитина починає тримати голівку, з’являється шийний вигин, який направлений вигином уперед (лордоз). У 6 місяців, коли дитина починає сидіти, утворюється грудний вигин, спрямований назад (кіфоз). Коли дитина починає стояти й ходити, утворюється поперековий лордоз.

Основними причинами порушення постави в цей період можуть стати такі: дитину неправильно носять на руках, рано починають садити, починають учити ходити, проминаючи стадію повзання, під час прогулянок постійно тримають за руку.

Природні лордози та кіфози характеризують нормальний розвиток хребта. А сильні кіфози (сутулість) або лордози («внутрішні горби») можуть бути наслідком різних захворювань (рахіт) та неправильної пози під час роботи. У дитячому та юнацькому віці, поки хрящова тканина в хребцях ще не замінилася повністю кістковою, особливо важливо стежити за поставою, позою за столом, партою. Щоб у дітей не викривлявся хребет, треба привчати їх правильно сидіти за партою, столом. Коли дитина носить важкі речі, вигини хребта посилюються, а ріст її сповільнюється. Щоб не розвивалися викривлення, необхідно робити спеціальні вправи.

Ви вже знаєте, що організм людини підтримується у вертикальному положенні багатьма м’язами, зокрема м’язами спини. Людину роблять «прямостоячою» м’язи-розгиначі. Щоб утримувати тіло у вертикальному положенні, цим м’язам доводиться протистояти не лише м’язам-згиначам, а й силі тяжіння, яка діє на тіло.

У школярів неправильна постава формується в результаті низки причин, до яких передусім варто віднести зменшення рухової активності дітей і підлітків. Це призводить до зменшення м’язової маси та послаблення рухового апарату.

Якщо в підлітковому віці носити тісне взуття, особливо на високих підборах, то це може призвести до неправильного розвитку стопи. Її склепіння вирівнюється, і виникає плоскостопість. У людей з плоскостопістю під час ходіння виникає біль у склепінні стопи. Плоскостопість можна виправляти за допомогою спеціальних фізичних вправ та взуття.

Подумайте, які ще є причини виникнення плоскостопості?

Перша допомога при ушкодженнях опорно-рухової системи. Будь-яка рухова активність може призвести до порушення цілісності опорно-рухового апарату. Давайте розглянемо деякі ушкодження, їх причини, ознаки та першу допомогу, що необхідно надати. Після будь якого ушкодження, перш за все, необхідно викликати лікаря. Потім надавати допомогу відповідно до ушкодження.

Таблиця 6

Ознаки ушкоджень та надання першої допомоги

№ пор.

Ушкодження

Причини

Ознаки

Перша допомога

1.

Розтягнення зв’язок і м’язів

Надмірний рух

Сильний біль, набряк, здатність до руху зберігається

Прикласти холодне, забинтувати суглоб

2.

Розрив зв’язок і м’язів

Надмірний рух

Сильний біль, крововилив (синець), набряк

3.

Удар

Падіння, удар предметом

Сильний біль, набряк, шкіра не пошкоджена, крововилив(синець)

Спокій, прикласти холодне, накласти тиснучу пов’язку

4.

Вивих

Невластивий суглобу рух

Біль, неможливість руху, деформація суглоба, оніміння

Спокій, прикласти холодне, нерухомо зафіксувати суглоб

5.

Закритий перелом

Удар, падіння

Біль, набряк, порушення функцій

Знерухомлення пошкодженої ділянки

6.

Відкритий перелом

Удар, падіння

Біль, кровотеча, порушення функцій

Зупинка кровотечі, обробка рани, знерухомлення пошкодженої частини тіла

Рухова активність і здоров’я. Фізичні вправи сприяють правильному формуванню скелета і м’язів людини. Систематичні тренування м’язів під час фізичної роботи, занять спортом та виконання гімнастичних вправ сприяють збільшенню їхньої маси і підвищенню сили скорочення, зменшують ступінь їх втомлюваності. Вони покращують кровопостачання м’язів, що підвищує обмін речовин у м’язовій тканині. Що краще розвинена мускулатура людини, то міцнішим стає її скелет. Кістки стають товстішими, стійкішими до навантажень та травм. Фізичні вправи дозволяють людині стати сильнішою і витривалішою, сприяють формуванню правильної постави, попереджають викривлення хребта та плоскостопість.

 • 1. Схарактеризуйте вікові особливості опорно-рухового апарату.
 • 2. Опишіть розвиток рухів у дітей.
 • 3. Що таке правильна постава? Як сформувати та зберігати правильну поставу?
 • 4. Які причини патологічної постави?
 • 5. Що таке плоскостопість? Які її причини та профілактика?
 • 6. Порівняйте ознаки відкритого та закритого переломів. Яку першу допомогу необхідно надати?
 • 7. Поясніть, чому в похилому віці часто трапляються переломи кісток?

ПРОЕКТ

Гіподинамія - ворог сучасної людини

Мета: визначити наслідки гіподинамії та її загрозу для сучасної людини.

Хід виконання

Проект має теоретичний характер, виконується під керівництвом учителя.

1. Ознайомлення з літературою з даної теми, ведення робочого журналу, де реєструються результати дослідження.

2. Визначення основних причин гіподинамії в сучасному суспільстві.

3. Визначення основних наслідків гіподинамії, що завдають шкоди здоров’ю людини.

4. Визначення груп ризику серед дітей, підлітків та дорослих людей.

5. Визначення шляхів подолання гіподинамії з метою попередження негативних наслідків для здоров’я людей різних вікових категорій.

6. Проведення публічного захисту проекту.

ПРОЕКТ

Рухова активність - основа фізичного здоров’я

Мета: довести, що рухова активність є запорукою фізичного здоров’я

Хід виконання

Проект виконується під керівництвом учителя.

1. Знайомство з літературою на вказану тему, виділення основних проблем, пов’язаних з руховою активністю, почати ведення робочого журналу, де реєструються результати дослідження.

2. Дослідження проблем рухової активності в підлітковому та юнацькому віці.

3. Визначення об’єму та тривалості виконання проекту.

4. Вибір групи осіб для моніторингу та показників рухової активності.

5. Ведення щоденника, де фіксуються результати дослідження.

6. Публічний захист проекту.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.