Антропогенні ландшафти. Природоохоронна діяльність

 
 

§ 40. Антропогенні ландшафти. Природоохоронна діяльність

 • Пригадайте, що спричиняє ерозію ґрунтів, зсуви, повені.
 • Який основний принцип закладено в класифікацію ландшафтів?

ЛАНДШАФТИ, ЗМІНЕНІ ЛЮДИНОЮ. Господарська діяльність людини, що здійснюється в межах ландшафту, порушує віковічні зв'язки і взаємозалежності між компонентами природи. З кожним роком кількість таких порушень зростає, а їх результат у більшості випадків є несприятливими для природного середовища. Ще в 1926 р. Володимир Вернадський опублікував свою фундаментальну працю «Біосфера», у якій описав важливі природні взаємозв'язки та взаємообумовленість процесів у межах географічної оболонки. Наприклад, він назвав річкові заплави «областями згущення життя», яскраво підкресливши характер відповідних ландшафтів. Проте всі ці характеристики справедливі лише за умови природного перебігу географічних процесів. В. Вернадський називає людину «геологічним чинником», указавши на її роль у зміні природи в цілому, і ландшафтів зокрема. Змінений у результаті діяльності людини ландшафт називається антропогенним.

Основним завданням сучасної фізичної географії є вивчення природних ландшафтів, їх структури й аналіз процесів, що відбуваються в них. Це дасть змогу розробити рекомендації для раціонального їх господарського використання. Усе це має привести до поліпшення природних умов і збагачення природних ресурсів.

Чи знаєте ви, що...

Національний природний парк «Подільські Товтри» утворений у 1996 р. Він входить до числа Семи чудес України. Аналоги відповідних природних ландшафтів, наявних у цьому парку, у світі майже відсутні. Щось подібне помічено серед природних об’єктів США та Великої Британії, проте не відповідає нашим Товтрам. Відносним їх аналогом є Великий Бар'єрний риф, проте він розташований в океані.

«Подільські Товтри» розташовані в південно-західній частині Хмельницької області, це найбільший парк України, площа якого становить 261 316 га. Його «родзинкою» є 160 товтр — це залишки бар'єрного рифу минулих геологічних епох, що знайшли своє відображення в сучасному рельєфі. Ландшафти цього краю мають неповторну красу й тому оберігаються законом (мал. 138).

Мал. 138. Краєвид парку «Подільські Товтри»

ВИДИ АНТРОПОГЕННИХ ЛАНДШАФТІВ. Охорона природного середовища є одним з найважливіших завдань сучасності. Інтенсивне використання мінеральних та земельних ресурсів щороку посилюється. Воно здійснюється в різних географічних умовах та призводить до значних порушень зв'язків усередині ландшафтів. За ступенем змін, які викликані впливом людини на природу, А. Ісаченко, К. Геренчук визначили кілька категорій ландшафтів: незмінені (або первісні), мало змінені, значно змінені, зруйновані, перетворені (або культурні — агроценози).

Ландшафти незмінені, або первісні, тобто такі, у яких діяльність людини за історичний період не виявлено. Такі ландшафти є цілинними або зрідка відвідуваними людиною. Приклади цих ландшафтів можна спостерігати лише в біосферних заповідниках та окремих природних заповідниках України, де збереглися недоторканні ландшафти (Кримський, «Михайлівська цілина», Поліський, Український степовий). У такі ландшафти дозволено потрапляти лише з науковою метою. Це і є найвищим ступенем їх зберігання та охорони.

Ландшафти мало змінені, у яких людиною порушені окремі компоненти (наприклад, тваринний світ у результаті полювання), але основні природні зв'язки не порушені. У світовому масштабі до цієї категорії можна віднести окремі екваторіально-лісові, саванні, тайгові та більшість пустельних ландшафтів, які ще не залучені в активне господарське використання. В Україні це незначні площі гірськолісових ландшафтів Карпат і Криму та ландшафтів цілинних степів, зокрема окремі ковилово-типчакові степи на півдні країни.

Ландшафти значно змінені, у яких у результаті тривалого й не завжди раціонального господарювання людиною істотно порушені природні зв'язки та змінено структуру ландшафту в напрямку, зазвичай не сприятливому для самої людини. Таким чином виникають несприятливі та стихійні явища: ерозія, зсуви, повені, вітровали. Ландшафти цієї групи особливо різноманітні. У світовому масштабі вони поширені в тундрі, де випас оленів призводить до зміни ягельного покриву непродуктивними пустками, у тайзі, де була поширена підсічна система землеробства, у долинах великих річок тропічного й субекваторіального поясів. В Україні найбільше таких ландшафтів у зонах Лісостепу та Степу, проте після проведення меліоративних заходів їх побільшало й на Поліссі.

Ландшафти зруйновані, у яких людина змінила не тільки похідні компоненти природи (рослинність, тваринний світ), а й основні: геологічну будову та рельєф, клімат і води, що призвело до погіршення їх природних особливостей і виснаження природних ресурсів. Прикладами таких змін можуть бути великі гірничі розробки (кар’єри (мал. 139, а), шахти, терикони), удруге засолені або заболочені землі та ін. В Україні це райони видобування корисних копалин — Донбас та Придніпров'я. Найновішими прикладами руйнування ландшафтів в Україні є місця самовільного й незаконного видобування бурштину на Поліссі.

Ландшафти перетворені, або власне культурні, — агроценози, у яких природні зв'язки змінені на науковій основі (шляхом раціонального розподілу угідь, штучних лісонасаджень, зрошення, меліорації (мал. 139, б), перетворення стоку та мікроклімату) з тим, щоб забезпечити повне й ефективне використання природних ресурсів, їх охорону та відтворення. Такі культурні ландшафти характеризуються високою біологічною продуктивністю, мають кращі кліматичні та гідрологічні умови, а тому — більшу родючість ґрунтів порівняно з первісним природним ландшафтом. Прикладами культурних ландшафтів можуть бути раціонально перезволожені землі, високоврожайні поля, добре сплановані міста з відповідними приміськими зонами, санітарно-курортні зони, «вписані» в існуючий ландшафт, та ін.

• Розгляньте запропоновані світлини та проаналізуйте характер впливу людини на ландшафти.

Мал. 139. Зруйновані (а) та перетворені (б) ландшафти

ОХОРОНА ЛАНДШАФТІВ. Природоохоронну діяльність забезпечують на міжнародному, загальнодержавному, контактному та місцевому рівнях.

Міжнародний рівень охорони здійснюється в межах заповідних зон біосферних заповідників, де зберігається повна недоторканність ландшафтів.

Загальнодержавний рівень охорони — у межах природних заповідників, у яких охорона об’єктів чітко визначена законами України.

Контактний рівень охорони здійснюється в межах національних природних парків, у які дозволений доступ відвідувачів з науково-просвітницькою та дослідницькою метою.

Місцевий рівень охорони ландшафтів передбачає охорону природних об’єктів у заказниках та ландшафтних парках.

ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА

1. Антропогенним називається ландшафт, змінений у результаті діяльності людини.

2. Існує п'ять видів антропогенних ландшафтів: незмінені, малозмінені, значно змінені, зруйновані, перетворені.

3. Найвищий ступінь охорони ландшафтів здійснюється в біосферних заповідниках.

ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ

1. Схарактеризуйте ландшафти залежно від ступеня впливу на них людини.

2. Обґрунтуйте необхідність охорони ландшафтів.

3. Підготуйте розповідь про ландшафти своєї місцевості. У якому стані вони перебувають? Яким чином можна забезпечити їх охорону?

Проведіть ДОСЛІДЖЕННЯ

Ландшафти своєї місцевості, їх освоєння та використання. Виявлення ландшафтів у світі, що мають схожість із ландшафтами України

Для виконання цього дослідження вам знадобляться джерела географічної інформації: карти, картосхеми, енциклопедії, інтернет-ресурси.

1. Здійсніть збір інформації про ландшафти України: форми їх поверхні, кліматичні особливості, ґрунти, рослинність, тваринний світ.

2. Проаналізуйте матеріал, установлюючи відповідність ландшафтів України до тих, які розташовуються за її межами.

3. За результатами виконання дослідження підготуйте презентацію з фотоматеріалами.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.