Використання природно-ресурсного потенціалу України та його наслідки

 
 

§ 41. Використання природно-ресурсного потенціалу України та його наслідки

 • Пригадайте, що належить до природних ресурсів.
 • Які існують види забруднень та як вони впливають на довкілля?

ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ. Природно-ресурсний потенціал — це сукупність усіх природних засобів, запасів, джерел, які можуть бути використані з господарською метою. Він включає в себе лише вивчені елементи природного середовища. Виділяють такі основні природні ресурси України: мінеральні, земельні, водні, лісові, рекреаційні тощо.

Використання мінеральних ресурсів включає в себе розроблення паливно-енергетичних, рудних і нерудних ресурсів. В Україні з паливно-енергетичних ресурсів переважно використовують кам’яне й буре вугілля, продукти переробки нафти та природний газ. Із руди виплавляють чорні й кольорові метали для потреб машинобудування: для виготовлення транспортних засобів, точних приладів, медичного обладнання, електроніки та побутової техніки. У повсякденному житті ми використовуємо кам’яну (з неї виробляють соду) та калійну (добрива) сіль, які належать до нерудних корисних копалин.

Земельні ресурси використовують для розміщення господарських об’єктів, ведення сільського й лісового господарства. Усі землі України, незалежно від їхнього цільового призначення й господарського використання, належать до земельних ресурсів і становлять єдиний земельний фонд держави.

 Обґрунтуйте, чому ґрунти вважають найбільший багатством України.

Водні ресурси поділяють на затратні й незатратні. До затратних належать: водоспоживання у промисловості, сільському (зрошення) й комунальному господарстві та ін. Незатратними вважаються: водокористування для гідроенергетики, водного транспорту, рибного господарства, туризму.

Лісові ресурси відіграють важливу роль у збереженні навколишнього середовища та є природною сировинною базою для розвитку галузей народного господарства.

До рекреаційних ресурсів належать об’‎єкти та явища природного походження, які можуть бути використані для лікування, оздоровлення, відпочинку, туризму. Це — бальнеологічні (мінеральні води, грязі), кліматичні, ландшафтні, пляжні та пізнавальні ресурси.

ОСНОВНІ ВИДИ ЗАБРУДНЕНЬ ДОВКІЛЛЯ (мал. 140). В Україні основним забруднювачем довкілля є промисловість. Найнебезпечнішими для природного середовища є металургійні, хімічні, нафтопереробні й машинобудівні заводи, кар’єри та збагачувальні фабрики. За останні роки від роботи цих підприємств в атмосферу потрапило більш як 100 млн тонн шкідливих речовин. Причиною цього є застаріле промислове обладнання, порушення меж санітарно-захисних зон, мала ефективність очисних споруд.

Мал. 140. Різновиди забруднення

Значна частка шкідливих речовин потрапляє в атмосферу через роботу транспорту. Основні причини забруднення повітря вихлопними газами автотранспорту — застарілі конструкції двигунів, використання токсичного пального та недосконала організація руху, особливо в містах, на перехрестях.

Чи знаєте ви, що...

Забруднення довкілля вихлопними газами автомобільного транспорту в середньому на рік в Україні становить 39 % загального рівня забруднення. У великих містах цей показник іноді сягає 70-90 %. Тому нині дедалі частіше говорять про переваги електромобілів, що повинні прийти на зміну машинам з бензиновими й дизельними двигунами.

Залізничний транспорт вважається екологічно чистішим, особливо електричний. Але й він створює чимало проблем довкіллю. Нечистоти, що викидаються з вагонних убиралень, забруднюють смугу завширшки кілька метрів обабіч колій. Певною мірою дає змогу розв'язати цю проблему встановлення вакуумних систем змивання в туалетах.

До отруєння ґрунтів і вод України призводить використання в сільському господарстві надмірної кількості пестицидів і мінеральних добрив. З усієї кількості мінеральних добрив у середньому лише 5-10 % їх поглинається рослинами. Решта змивається дощами й талими водами, здувається вітрами й потрапляє в річки, озера, ґрунтові води, стаючи шкідливими компонентами екосистем.

Значною екологічною проблемою міст України стають комунальні стоки (мал. 141). Щороку у водойми України їх скидається близько 4 млрд м3. Очищення вод до санітарних норм у всьому світі пов'язано зі значними витратами, тому чекати поліпшення стану справ у цій галузі найближчим часом не доводиться. Найбільшу кількість неочищених стічних вод скидають міста Маріуполь, Дніпро, Запоріжжя, Київ, а також курортні міста.

Мал. 141. Забруднення вод комунальними стоками

До небезпечних забруднювачів довкілля належать об’‎єкти, які генерують потужні фізичні поля: електромагнітні, радіаційні, шумові, ультра- та інфразвукові, теплові, вібраційні (великі радіостанції, теплоцентралі, трансформаторні підстанції та ін.). Їхній негативний вплив на навколишнє середовище називається фізичним забрудненням. Концентрація цих об’єктів в Україні висока, особливо в промислових районах і великих містах.

12 грудня 2015 р. 125 країн світу ухвалили текст Нової кліматичної угоди щодо уникнення глобального потепління на планеті. Щоб цього досягти, доведеться відмовлятися від викопного палива й переходити на відновлювані джерела енергії. Дізнайтеся з інтернет-джерел, які заходи планує Україна в рамках цієї угоди; які наслідки для планети матиме підвищення температури повітря на 2 °С в разі ігнорування проблем глобального потепління. (Ключові слова для пошуку: Нова світова кліматична угода.)

ВПЛИВ ЕКОЛОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ НА ЖИТТЄДІЯЛЬНІСТЬ НАСЕЛЕННЯ КРАЇНИ. Наші пращури жили в гармонії з природою. Сьогодні ж люди живуть у режимі виробничого циклу, однаково в будь-яку пору року. Побутові умови життя та праці сучасної людини, безперечно, поліпшилися, але, як ви переконалися, призвели й до невтішних наслідків. Особливо негативно позначилися на стані здоров'я населення нашої країни аварія на Чорнобильській атомній станції, потрапляння в навколишнє середовище хімічних речовин, порушення природного балансу, вплив електромагнітного поля тощо.

Екологічна ситуація потребує мобілізації всього суспільства. Основними шляхами розв’язання екологічних проблем є:

 • перехід до матеріало- й енергоощадних технологій, а в перспективі — до безвідходних циклів виробництва;
 • раціональне природокористування з урахуванням особливостей окремих регіонів;
 • розширення природно-заповідних територій;
 • екологічна освіта й виховання населення.

Розв’язання проблеми збереження здоров'я людини закладено в ній самій: у знанні й розумінні впливу на довкілля, умінні дотримуватися правил здорового способу життя.

ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА

1. До найбільших забруднювачів довкілля належать: промисловість, сільське господарство, транспорт, комунальні стоки.

2. Використання матеріало- й енергоощадних технологій та раціональне природокористування є важливими чинниками збереження довкілля.

ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ

1. Охарактеризуйте природно-ресурсний потенціал України.

2. Укажіть види забруднення та їхній вплив на навколишнє середовище.

3. Як екологічна ситуація позначається на здоров'ї людини?

4. Дізнайтеся, як у вашому населеному пункті борються із забрудненням довкілля комунальними стоками.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.