Демографічна ситуація у світі та Україні

 
 

§ 45. Демографічна ситуація у світі та Україні

 • Пригадайте, які країни світу мають найбільшу кількість населення.
 • Які чинники є визначальними для демографічної ситуації в Україні?

УКРАЇНСЬКЕ ГЕОГРАФІЧНЕ ТОВАРИСТВО ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ПАВЛА ЧУБИНСЬКОГО. У 1873 р. було створено Українське географічне товариство, яке з перших днів свого існування розпочало активне дослідження природних умов і соціально-економічного життя України. Одним зі значних заходів був перепис населення м. Києва, здійснений 2 березня 1874 р. За його результатами та даними, отриманими під час етнографічних експедицій, були написані важливі наукові роботи з географії населення України. Зокрема, видано 7-томну працю Павла Чубинського «Роботи етнографо-статистичної експедиції в Західно-Руський край» (1872-1878 рр.). За наукові досягнення П. Чубинський був нагороджений найвищими на той час відзнаками, у тому числі — золотою медаллю Міжнародного етнографічного конгресу в Парижі (1875 р.).

• Пригадайте, які етнографічні дослідження здійснював П. Чубинський. Поміркуйте, як це пов'язано з географічним вивченням населення.

ПРАВИЛО ДЕМОГРАФІЧНОГО ПЕРЕХОДУ. Наука, яка вивчає природний і механічний рух населення, називається демографією. Тобто вона опікується питаннями народжуваності й смертності, тривалості життя і статево-вікового складу населення, а також — переміщення населення у просторі (у межах країни, прибуття та вибуття людей з інших чи в інші країни). Іншими словами, демографія вивчає закономірності та закони розвитку людності.

Ученими-демографами визначено правило демографічного переходу, яке передусім залежить від рівня економічного розвитку країни й має кілька фаз. Перша фаза демографічного переходу характеризується низьким природним приростом населення, який визначають висока народжуваність і відносно високий рівень смертності. Ця фаза для більшості країн є пройденою ще в минулому столітті. Для другої фази демографічного переходу властиві висока народжуваність та помітне зниження смертності, тобто — значний природний приріст. Більшість країн Західної Європи пройшли цю фазу у XVIII—XIX ст., країни Східної Європи — у ХІХ — на початку ХХ ст. У 70-80-х роках ХХ ст. ця фаза поширилася на країни Азії, Африки й Латинської Америки, що зумовило різкий ріст населення планети, так званий «демографічний вибух». Третя фаза демографічного переходу характеризується стабілізацією приросту населення: низькі народжуваність і смертність, відповідно — низький природний приріст. Іноді входження в цю фазу призводить до скорочення населення окремих країн. Проте згодом ці показники стабілізуються.

Дізнайтеся з інтернет-джерел, які показники народжуваності, смертності та природного приросту мають Франція, Іран, Єгипет. Визначте, у якій з фаз демографічного переходу перебуває населення кожної з цих країн.

ДЕМОГРАФІЧНІ СИТУАЦІЯ І ПОЛІТИКА КРАЇН СВІТУ. Демографічну ситуацію в країні визначають за аналізом природного й механічного руху населення. Значний приріст населення передусім спостерігається у країнах, що розвиваються. Саме країни Африки, Азії та Латинської Америки стали ареною «демографічного вибуху» в 60-80-х роках ХХ ст., коли кількість мешканців планети подвоїлася за короткий історичний відрізок. З кінця 1980-х років вдалося поліпшити показники економічного розвитку цих країн, що згідно з правилом демографічного переходу привело до зниження природного приросту.

Щодо народження дітей у країнах, що розвиваються, діє принцип: «зайва дитина — зайві робочі руки». Це пов'язано зі значними проблемами забезпечення населення продовольством, створення робочих місць, навчанням молоді і т. д. Дуже гостро ці проблеми стоять в азіатських, африканських та деяких латиноамериканських країнах. Для розв’язання демографічних проблем у країнах з високим природним приростом намагаються «загальмувати» народжуваність. Так, у Китаї тривалий час здійснювалася політика «Одна сім'я — одна дитина». Це призвело до значного старіння населення, тому з 2015 р. китайців орієнтують на народження двох дітей.

У розвинених країнах спостерігаються демографічні проблеми іншого плану. Тут надають перевагу здобуттю якісної освіти, навичок трудової кваліфікації, прищепленню культурних цінностей. Це зумовило збільшення кількості малодітних сімей у таких країнах, як Німеччина, Велика Британія, Естонія, Угорщина та ін. Такі тенденції розвитку суспільства призводять до від'ємного приросту населення. Підвищити цей показник дають змогу державні програми щодо допомоги молодим сім'ям.

ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ. Україна належить до країн з першим типом відтворення: низьким рівнем народжуваності і смертності й низьким природним приростом. Утім, так було не завжди. У 1960 р. природний приріст становив 13,6 %% а населення зросло на 12,5 %. Найвищих показників населення наша держава досягла в 1993 р. — 52,2 млн осіб. Відтоді розпочалося поступове скорочення населення. Протягом 2001-2013 рр. населення України скоротилося на 6 %, що свідчить про складну демографічну ситуацію (мал. 151). Були періоди, коли після тимчасового від'їзду на сезонні роботи значної кількості українців фактичне населення країни становило 38 млн осіб. Тому важливе значення для розв’язання демографічних проблем має створення робочих місць і підвищення рівня оплати праці.

Динаміка народжуваності в Україні (тис. осіб)

• 1990 р. — 657, 2

• 1995 р. — 492, 9

• 2000 р. — 385, 1

• 2005 р. — 428, 3

• 2009 р. — 512, 5

• 2014 р. — 429,7

Чи знаєте ви, що...

В Україні діяло кілька програм, спрямованих на підвищення рівня народжуваності. У 1995 р. була започаткована програма «Діти України», яка здійснювалась в контексті загальноєвропейської програми «Діти 90-х», що поширювалася на 14 країн. До 2000 р. була розгорнута програма «Українська родина». Її наслідки стали помітними у 2005-2008 рр., коли спостерігалося помітне зростання народжуваності в країні.

Мал. 151. Діаграма зміни чисельності населення України з 1990 по 2014 р.

В Україні здійснюється комплекс заходів, спрямованих на заохочення народжуваності. Для цього розроблені програми допомоги молодим сім'ям. Помітних результатів вдалося досягти в питаннях поліпшення медичного обслуговування новонароджених, охорони материнства та забезпечення лікарень новим обладнанням. Наслідками такої діяльності стало значне підвищення рівня народжуваності. Якщо така тенденція збережеться, а також будуть здійснені заходи щодо зниження рівня смертності, демографічна ситуація в Україні стабілізується.

ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА

1. Розрізняють три фази демографічного переходу. На третій фазі кількість населення в країнах стабілізується у зв'язку з низьким природним приростом.

2. У 60-80-х роках ХХ ст. у світі спостерігався «демографічний вибух».

3. Демографічна політика країни значною мірою залежить від рівня природного приросту.

ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ

1. У чому полягає суть правила демографічного переходу?

2. Наведіть приклади країн світу, в яких спостерігаються друга та третя фази демографічного переходу. Що для них характерно?

3. Схарактеризуйте демографічну ситуацію в Україні.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 11

Обчислення показників природного та механічного руху населення в різних регіонах України

(початок; продовження на с. 184)

1. Розгляньте статистичні дані, розміщені у таблиці 17. Використовуючи формули на сторінці 174, розрахуйте пропущені у таблиці показники природного руху населення України по окремих областях за 2015 рік.

Таблиця 17

Область

Середня чисельність жителів області

Кількість народжених

Коефіцієнт народжуваності

Кількість померлих

Коефіцієнт смертності

Природний приріст

Коефіцієнт природного приросту

Закарпатська

1259,2 тис. осіб

16788

15449

Харківська

2718,6 тис. осіб

9,2 %

15,7 %

Херсонська

1062,4 тис. осіб

11372

16591

Чернігівська

1054,0 тис осіб

8,7 %

19,0 %

-10853

2. Дізнайтеся показники природного руху населення вашої району. Для цього скористайтеся даними сайта Головного управління статистики вашої області.

3. Проаналізуйте інформацію про природний рух населення за останні кілька місяців поточного року, що розміщена на сайті Державної служби статистики України: http://www.ukrstat.gov.ua. Визначте по три області з найбільшим і найменшим природним приростом. Поясніть, про що свідчать ці дані?

(Завдання 2, 3 виконуються на вибір.)

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.