Міжнародна система відліку часу. Годинні пояси. Час в Україні

 
 

§ 11. Міжнародна система відліку часу. Годинні пояси. Час в Україні

Пригадайте: 1. Назвіть одиниці часу, які ви знаєте. 2. За який час Земля робить повний оберт навколо своєї осі? 3. Обчисліть, на скільки градусів повернеться Земля навколо своєї осі за 1 год; за 4 хв.

Місцевий час. Обертаючись навколо своєї осі в напрямку із заходу на схід, Земля робить повний оберт за добу. Сонце послідовно освітлює всю поверхню земної кулі. Якщо на глобусі від Гринвіцького (нульового) меридіана провести меридіани через кожні 15° довготи, то час на кожному з них відрізнятиметься від часу на сусідньому меридіані на 1 год. Коли на Гринвіцькому меридіані полудень, на довготі 180° — північ, на довготі 90° на схід від Гринвіча — вечір, а на довготі 90° на захід — ранок.

Куляста форма Землі та її обертання навколо своєї осі зумовлюють кожної миті однаковий час доби для всіх точок на одному меридіані від Північного полюса до Південного. Час на меридіані в певний момент називають місцевим, або сонячним.

Повний оберт (на 360°) навколо своєї осі Земля робить за 24 год, а за 1 год наша планета обертається на 15° (360°: 24 год = 15°). Отже, місцевий час відрізнятиметься на 1 год в точках, віддалених одна від одної на 15° довготи, і на 4 хв — віддалених на 1° (1 год = 60 хв; 60 хв : 15° = 4 хв). Наприклад, якщо в Києві (30° 30' сх. д.) 10 год, то в Харкові (36° сх. д.) місцевий час становитиме 10 год 22 хв (36° — 30° 30' = 5° 30'; 5° 30' • 4 хв = 22 хв).

Користуватися місцевим часом незручно, адже, рухаючись на захід або схід, стрілки годинника доведеться переводити з кожним градусом довготи назад або вперед на 4 хв. Це створює певні незручності в житті й діяльності людей. Щоб уникнути цих незручностей, прийнято визначати час за годинними поясами.

Мал. 24. Середній меридіан годинного поясу

Поясний час. За міжнародною угодою земну поверхню поділили на 24 смуги по 15° довготи кожна — годинні пояси. У кожному поясі по центру проходить середній меридіан. Його місцевий час уважають однаковим у певний момент для всіх населених пунктів у межах одного годинного поясу. Місцевий час середнього меридіана поясу називають поясним. Середні меридіани годинних поясів віддалені один від одного на 15°, або на 1 год в часовому вимірі (мал. 24). Тому різниця в часі між поясами залежить від відстані між ними.

Пояс із Гринвіцьким меридіаном, що має довготу 0°, уважають початковим (або нульовим). Решті годинних поясів у напрямку від нульового поясу на схід присвоєно номери І, II, III і т. д. до XXIII.

Деякі годинні пояси мають особливі назви. Наприклад, час нульового поясу називають західноєвропейським, або всесвітнім, час І поясу — середньоєвропейським, час II поясу — східноєвропейським.

Україна зручно розташована відносно годинних поясів: 95 % її території знаходиться в II поясі, частина території Луганської, Донецької й Харківської областей — у III поясі, а незначна частина території Закарпатської області — у І поясі. Для зручності межі годинних поясів на суходолі проводять не чітко вздовж меридіанів, а з урахуванням державних кордонів.

Уся територія України належить до II годинного поясу. Поясним часом у нашій країні є час середнього для II поясу меридіану (30° сх. д.), який проходить майже через м. Київ. Тому в Україні поясний час ще називають київським часом. За київським часом в Україні рухаються поїзди, автобуси й літаки, здійснюється міжміський і міжнародний телефонний і телеграфний зв’язок.

Карта годинних поясів. Поділ земної поверхні на годинні пояси відображено на карті годинних поясів. Сусідні пояси зафарбовані в різні кольори, щоб їх було легше розрізняти. Межі годинних поясів на морях і океанах збігаються з меридіанами. На суходолі ж для зручності їх скориговано з урахуванням державних і адміністративних кордонів.

Номери годинних поясів зазначені на верхній рамці карти. Там само підписані й меридіани в градусах. На нижній рамці карти цифрою позначено різницю в часі між кожним годинним поясом і початковим (нульовим). Знак «+» чи «-» біля цифри означає, яку дію потрібно зробити, щоб визначити час певного поясу. Це важливо знати людям, які постійно подорожують. Рухаючись на захід, стрілку годинника потрібно переводити на 1 год назад, а на схід — на 1 год вперед у кожному годинному поясі. Окремо на карті виділено кольором території, де прийнятий час відрізняється від часу початкового поясу на вказану цифрами величину.

На мал. 25 показано різницю в часі між столицею України і столицями інших держав світу.

Мал. 25. Різниця в часі між Києвом і світовими столицями (години)

 • За картою годинних поясів атласу визначте поясний час у містах Преторії, Каїрі, Нью-Йорку, Мюнхені, Кабулі, Сіднеї, Ріо-де-Жанейро та Лос-Анджелесі, якщо в Києві 10-та година.

З уведенням поясного часу постало важливе питання: з якого годинного поясу починатиметься нова доба? Умовно вважають, що доба починається в XII годинному поясі, на його середньому меридіані (180°). Там, де меридіан перетинає острови, провели лінію, яка відхиляється від меридіана. Цю лінію від полюса до полюса називають лінією зміни дат. Від неї відлічують початок кожної доби на земній кулі. Під час перетину лінії зміни дат зі сходу на захід додається одна доба. Якщо ж її перетинати у зворотному напрямку, одна доба повторюється двічі.

Літній час. У багатьох країнах у літній період годинники переводять на 1 год вперед, щоб ефективніше використати денне світло та зекономити електроенергію. «Переведений» час називають літнім. Отже, літній час — це час, що йде на 1 год вперед відносно стандартного часу, прийнятого в країні.

В Україні стрілки годинників переводять на 1 год вперед в останню неділю березня. Восени літній час відміняють, і в останню неділю жовтня стрілки годинників переводять на 1 год назад.

Дискусійний клуб

Перехід на літній час запроваджено в понад 100 країнах світу. Однак у багатьох країнах це питання залишається дискусійним. Висловте ваші аргументи «за» і «проти» переходу на літній час.

Висновки

 • Час на певному меридіані в певний момент називається місцевим, або сонячним.
 • Земна поверхня поділена на 24 годинні пояси.
 • Місцевий час середнього меридіана поясу називають поясним.
 • Уся територія України віднесена до II годинного поясу.
 • Лінією зміни дат є 180-й меридіан.
 • Літній час — час на 1 год вперед відносно стандартного часу в країні.

Запитання та завдання

 • 1. Що таке місцевий час і чому він неоднаковий на різній довготі?
 • 2. Що називають поясним часом? У яких годинних поясах розташована територія України?
 • 3. Чому моряки першої навколосвітньої експедиції «загубили» один день, незважаючи на ретельне ведення записів у судновому журналі?
 • 4. Для чого вводиться літній час?
 • 5. Як, на вашу думку, змінилася б природа України, якби Земля перестала обертатися навколо своєї осі?

Практикум

1. Визначте, котра буде година за всесвітнім і середньоєвропейським часом, якщо за місцевим часом у Києві 15-та година.

2. За картою годинних поясів атласу визначте, котра година за поясним часом у містах, зазначених у таблиці, коли в Києві 9-та година. Заповніть таблицю в зошиті.

Міста

Годинний пояс

Різниця в часі відносно м. Києва

Час у даний момент

Бразиліа

Рим

Лісабон

Оттава

3. У якому місті — Запоріжжі (35° 06' сх. д.) чи Луганську (39° 18' сх. д.) — сонце сходить раніше й на скільки?

4. На якому меридіані розташована точка, якщо сонце в ній сходить на 48 хв пізніше, ніж у м. Харкові (36° сх. д.)?

5. Визначте, котра година за поясним часом буде у вашому населеному пункті, якщо: а) у м. Гавані 17-та година; б) у м. Сеулі 12-та година.

6. Який місцевий час у вашому населеному пункті, якщо в м. Києві за поясним часом 13-та година?

7. Поїзд «Київ-Ужгород» вирушив із м. Києва (30° 30' сх. д.) о 14 год 15 хв за київським часом. Коли за місцевим часом він прибуде до м. Ужгорода (22° 20' сх. д.), якщо перебуватиме в дорозі 16 год 15 хв?

Дослідження

Сплануйте маршрут подорожі до будь-якої країни світу (на вибір) із визначенням різниці в часі в цій країні порівняно з київським.

Практична робота 3

Аналіз карти годинних поясів світу. Розв’язування задач на визначення часу

1. Позначте на контурній карті годинних поясів світу серединний меридіан нульового годинного поясу, лінію зміни дат. Позначте, у якому годинному поясі розташована Україна.

2. Позначте на контурній карті України межі годинних поясів без урахування державних кордонів. Позначте місце, де на території України повністю збігаються місцевий і поясний час.

3. Визначте, котра година в м. Києві, якщо:

 • у м. Празі — 20-та година;
 • у м. Шанхаї — 14-та година;
 • у м. Торонто — 16-та година;
 • у м. Багдаді — 3-тя година.

4. У м. Києві 17-та година. Визначте місцевий час у м. Харкові.

5. У м. Полтаві 8-ма година. Котра година за місцевим часом у точці, розташованій на 49° 50' пн. ш.; 24° сх. д.?

6. Визначте на скільки хвилин відрізняється місцевий час у м. Києві (30° 30' сх. д.) і в м. Вінниці (28° 70' сх. д.).

Це цікаво

 • Ініціатором установлення годинних поясів став канадський інженер Сендфорд Флемінг, який створив залізничну мережу Канади. Плутанина в часі на залізниці сприяла введенню поясного часу. Уперше його ввели в США в 1883 р., а в 1884 р. на конференції у Вашингтоні 26 держав підписали міжнародну угоду про поясний час.
 • Першим ідею про літній час висловив Бенджамін Франклін 1784 р., присвятивши їй окрему публікацію. Удруге цю проблему порушив англійський архітектор Вільям Віллет у своїй брошурі «Марна витрата денного світла» (1907). Прогулюючись верхи на коні раннього літнього ранку, Віллет помітив, що віконниці багатьох будинків замкнені. «Яке марнування денного світла!» — подумав він. Віллет почав кампанію в британському парламенті за ухвалення закону про зміну часу. Але тоді цю ідею втілити не вдалося. Справжнім піонером запровадження літнього часу стала Німеччина. Під час Першої світової війни, 30 квітня 1916 р., тут уперше перевели стрілки годинників на 1 год вперед, а 1 жовтня — на 1 год назад.
 • Ситуація, коли годинник переводять назад, може спричинити незручності не тільки для транспорту. Американець Пітер Сіріолі, котрий народився 2 листопада 2007 р. о пів на другу ранку, офіційно вважається на 25 хвилин молодшим за свою сестру, яка народилася на 35 хв пізніше за нього.

ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ

(за темами: «Україна на політичній карті Європи та світу», «Формування території України» і «Україна на карті годинних поясів»)

1. Проаналізуйте, чим політична карта відрізняється від інших географічних карт.

2. Назвіть і покажіть на карті країни-сусіди України.

3. Проаналізуйте зміст понять «країна» та «держава». У чому полягає відмінність між цими поняттями?

4. Який державний лад і вид державного устрою існує в Україні?

5. Розкрийте особливості геополітичного положення України.

6. Охарактеризуйте транспортно-географічне положення України.

7. Поясніть особливості сучасного адміністративно-територіального устрою України. Яка мета адміністративно-територіальної реформи в Україні?

8. Визначте за допомогою карти, у якій частині України розташована Одеська область.

9. Поясніть, чому в системі адміністративно-територіального устрою України важлива роль відводиться районам.

10. Визначте, до якої адміністративно-територіальної одиниці належить населений пункт, у якому ви проживаєте.

11. Визначте за картою, які області України мають багато «сусідів».

12. Визначте за картою, які області України займають найбільшу територію.

13. Поясніть, чим відрізняються поняття «місцевий час» і «поясний час».

14. Поясніть, для чого на карті є лінія зміни дати.

15. Обґрунтуйте доцільність уведення літнього часу в Україні.

16. Визначте за картою, які області України займають найменшу територію.

17. Пригадайте з історії, які області найпізніше ввійшли до складу України.

18. Назвіть і покажіть на карті міста-мільйонери в Україні.

19. З’ясуйте, на якій території України місцевий час відповідає поясному.

20. Поясніть, чому мешканці України живуть за одним (київським) часом.

21. Поясніть, чому виникла потреба переходу від місцевого до поясного часу.

22. У яких годинних поясах розташована територія України?

23. Де сонце зійде раніше й на скільки хвилин — у м. Ужгороді (48° 30' сх. д.) чи в м. Миколаєві (47° пн. ш., 32° сх. д.)?

24. Визначте географічну довготу м. Львова, якщо за місцевим часом у цьому місті 11 год 34 хв, а в м. Києві (30° 30' сх. д.) у цей час полудень.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.