Вплив природно-кліматичних умов на здоров’я й господарську діяльність людини. Охорона атмосферного повітря

 
 

§ 22. Вплив природно-кліматичних умов на здоров’я й господарську діяльність людини. Охорона атмосферного повітря

Пригадайте: 1. Чи впливають природно-кліматичні умови на здоров’я людини? 2. Наведіть приклади негативного впливу природно-кліматичних умов на господарську діяльність людини.

Вплив природно-кліматичних умов на здоров’я людини може бути не тільки позитивним, а й негативним. Нині вже не викликає сумнівів такий причинно-наслідковий ланцюг: сонячна активність — збурення магнітосфери та іоносфери — зростання напруги електромагнітного поля Землі — реакція людського організму. Сонце є основним джерелом життя на планеті. Сонячна активність сприяє таким фізико-хімічним процесам, як коливання атмосферного тиску, температури й вологості повітря тощо, які позначаються на стані серцево-судинної й нервової систем, психіці та поведінкових реакціях людини.

З появою на Сонці плям у багатьох людей знижується працездатність, порушується звичний ритм життя. У цей період реєструють загострення хронічних хвороб, насамперед серцево-судинної системи. Зростає дорожній травматизм.

З кліматичними чинниками тісно пов’язані функціональний стан і захисні реакції організму, а також мотивація поведінки. Наприклад, узимку частішають випадки застудних захворювань та грипу.

Вплив високої температури на організм супроводжується зниженням уваги, порушенням координації рухів. Натомість низька температура навколишнього середовища може спричинити порушення системи терморегуляції. У разі тривалої дії низьких температур спостерігається переохолодження організму.

Одним із проявів впливу навколишнього середовища на організм людини може бути так звана гірська хвороба. Вона розвивається в умовах високогір’я внаслідок зниження атмосферного тиску та нестачі кисню.

У наш час на клімат істотно впливають антропогенні чинники. Змінюючи клімат, ми збільшуємо негативний вплив погодно-кліматичних умов на стан здоров’я людини.

Мал. 60. Зсуви ґрунту в Карпатах

Отже, на здоров’я людини впливають сезонні коливання сонячної енергії та характер атмосферної циркуляції.

 • Поясніть, чому небезпечно тривалий час перебувати на сонці без головного убору.

Вплив природно-кліматичних чинників на господарську діяльність людини. В Україні сприятливі природно-кліматичні умови. Вони позитивно впливають на господарську діяльність, розвиток туризму й організацію відпочинку населення. Однак крім екологічно чистих енергетичних ресурсів — вітру й сонця, на території України спостерігаються також стихійні атмосферні явища та процеси, зокрема сильні дощі (зливи), піщані (пилові) бурі, тумани, ожеледиця, мороз, спека, суховії, град.

Зокрема, під час сильних дощів на території України можуть розвиватися водно-ерозійні процеси (змивання й розмивання ґрунтів). У південно-східній частині України, де часто спостерігаються суховії, поширена вітрова ерозія. В Українських Карпатах і Кримських горах під час сильних снігопадів, у період відлиги можуть сходити снігові лавини, а навесні відбуваються зсуви ґрунту й гірських порід (мал. 60). З лінійною ерозією пов’язане утворення ярів.

На низовинних територіях в умовах значного зволоження поширюється процес заболочування. Найбільш заболоченою є північна частина Волинського й Житомирського Полісся.

Дискусійний клуб

Як ви вважаєте, чи має розвиток сільського господарства в Україні ризикований характер?

Охорона атмосферного повітря. Атмосферне повітря — один з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища. Охорона атмосферного повітря — це система заходів, спрямованих на запобігання забрудненню атмосферного повітря в процесі господарської діяльності та на відновлення й збереження його якості. У 2001 р. було прийнято Закон України «Про охорону атмосферного повітря», яким передбачено створення сприятливих умов для життєдіяльності, гарантування екологічної безпеки й запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей і довкілля. Також рекомендовано обмежити обсяги викидів у повітря забруднювальних речовин (мал. 61); установити норми впливу фізичних і біологічних чинників.

Заходи із зменшення забруднення атмосферного повітря поширюються на роботу транспорту, підприємств агропромислового комплексу, а також підприємств, що добувають корисні копалини, проводять вибухові роботи тощо.

Мал. 61. Забруднення атмосферного повітря

Необхідно забезпечити контроль за проектуванням, будівництвом та експлуатацією споруд, устаткування й апаратури для очищення газопилового потоку від забруднювальних речовин.

У разі впровадження маловідходних, енерго- й ресурсозберігальних технологій з метою обмеження викидів забруднювальних речовин і зменшення їх негативного впливу на атмосферне повітря підприємствам, організаціям і громадянам надаються податкові, кредитні й інші пільги.

Чистоту атмосферного повітря й дотримання чинного законодавства контролює санітарно-епідеміологічна служба країни.

Висновки

 • На здоров’ї людини позначаються сезонні зміни сонячної енергії, характер атмосферної циркуляції, переміщення різних типів повітряних мас.
 • На господарську діяльність людини впливають аномальні атмосферні явища: сильні дощі, піщані (пилові) бурі, тумани, ожеледь, ожеледиця, мороз, спека, суховії, град.

Основні терміни й поняття

Охорона атмосферного повітря — система заходів, спрямованих на запобігання забрудненню атмосферного повітря в процесі господарської діяльності та на відновлення й збереження його якості.

Запитання та завдання

 • 1. Як природно-кліматичні чинники впливають на розвиток сільського господарства?
 • 2. Чому рух транспорту залежить від природно-кліматичних чинників?
 • 3. Як природно-кліматичні чинники впливають на побут людини?
 • 4. У яких регіонах України частіше спостерігаються несприятливі природні процеси? Чому?
 • 5. Оцініть, наскільки сприятливий клімат на території України. Назвіть регіони, де б ви хотіли жити, займатися лижним спортом, відпочивати.

Дослідження

Складіть прогноз погоди у вашому населеному пункті на наступний день за двома-трьома народними прикметами. Перевірте, чи збігається ваш прогноз із прогнозом в інтернет-джерелах, ЗМІ.

Це цікаво

Сильні дощі найчастіше трапляються між 16 і 22 годинами й тривають від 6 до 12 годин.

Готуємося до наступного уроку

 • 1. Повторіть матеріал теми. Підготуйтеся до підсумково-узагальнювального уроку.
 • 2. Підготуйте повідомлення про унікальний водний об’єкт України (на вибір).

ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ

(за темами: «Рельєф, тектонічна та геологічна будова, мінеральні ресурси», «Клімат і кліматичні ресурси»)

1. Що зображено на геологічних картах? Які відомості можна отримати з геохронологічної таблиці?

2. У якому геологічному періоді ви живете?

3. Що взято за основу складання тектонічної карти? У межах яких тектонічних структур розташована територія України?

4. Які форми рельєфу переважають на території України?

5. Як рельєф впливає на господарську діяльність людини?

6. Що таке корисні копалини? На які групи поділяють корисні копалини за використанням?

7. Які відмінності між поняттями «родовище» і «басейн»?

8. Порівняйте геоекологічні проблеми, які виникають у разі відкритого й підземного способів видобування корисних копалин.

9. Як родовища корисних копалин впливають на господарський розвиток території та професії жителів? Наведіть приклади.

10. Поясніть закономірності поширення корисних копалин на території України.

11. Відомо, що клімат формується під дією трьох чинників: сонячної радіації, атмосферної циркуляції та підстильної поверхні Землі. Розкрийте сутність кожного чинника на прикладі кліматичних особливостей України. Доведіть, що кліматотвірні чинники діють спільно.

12. Чому для характеристики клімату коефіцієнт зволоження важливіший, ніж кількість опадів? Обґрунтуйте відповідь.

13. Стисло охарактеризуйте складові погоди. Наведіть приклади небезпечних погодних явищ, типових для вашої місцевості.

14. Чому земну поверхню (ґрунт, воду, сніг, кригу тощо) метеорологи й кліматологи називають «діяльною»? Обґрунтуйте відповідь схемами.

15. Де й чому випадає більше опадів — на західних чи східних схилах Карпат. Обґрунтуйте відповідь.

16. Назвіть основні характеристики вологості повітря. Наведіть приклади явищ, які виникають у насиченому водяною парою повітрі біля поверхні Землі та на висоті.

17. Чому в народі кажуть: «Липень — маківка літа», а про січень — «Сонце на літо, зима — на мороз»?

18. Як стан атмосфери впливає на здоров’я людей?

19. Як впливає на атмосферу господарська діяльність людини? Наведіть приклади негативного впливу господарської діяльності на атмосферу у вашій місцевості.

20. Наведіть приклади негативного впливу природно-кліматичних чинників на господарську діяльність людини.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.