Озера, лимани, водосховища, канали

 
 

§ 25. Озера, лимани, водосховища, канали

Пригадайте: 1. Що таке озеро? 2. Де створюють водосховища? 3. Що таке лиман? 4. Для чого будують канали?

Озера. На території України налічується майже 20 тис. озер. Більшість із них невеликі. Лише 13 озер мають площу понад 50 км2, а 30 — понад 10 км2. Озера утворюють озерні краї. Як правило, озера розташовані в заплавах річок, переважно на території Полісся. Більшість озер прісноводні, лише на півдні України кілька десятків озер солоні. Усі озера займають 0,3 % площі України.

У басейнах річок Західний Буг і Прип’ять розташовані Шацькі озера (понад 30 прісноводних водойм), що мають карстове походження. Найбільш глибоководне з-поміж них — озеро Світязь (середня глибина озера — 7 м, найбільша — 58,4 м) (мал. 71). Це ідеальне місце для відпочинку й купання — прозора вода, чисте піщане дно, глибина збільшується поступово. Також на берегах озера є поклади лікувальної грязі. З усіх Шацьких озер Світязь — найпопулярніше. Тому тут краще розвинута інфраструктура.

 • Знайдіть озеро Світязь на карті.

Шацький природний парк складається з 24 унікальних озер (Луки, Озерце, Кримне, Чорне Велике, Мошне, Люцимер, Пісочне, Соминець, Пулемецьке та ін.). Вода в них чиста, трохи мінералізована. У Шацьких озерах водиться багато риб: окунь, плотва, щука, лящ, карась, короп, сом, в’юн, вугор, канадський сом, судак, сазан амурський і білий амур. У багатьох озерах живуть раки.

Прибережні ліси багаті на ягоди. Тут ростуть суниця, малина, лохина, чорниця, ожина, брусниця, журавлина. Також у лісі багато грибів (боровики, білі, підосичники, підберезники, маслюки, лисички та ін.).

Шацькі озера — це цілісний водний комплекс. Насправді озера чітко не розмежовані, а ті, що віддалені одне від одного, — з’єднані протоками й каналами.

У Карпатських горах більшість озер невеликі, проте глибокі. Вода в них прісна, чиста й холодна. Вирізняється з-поміж них озеро Синевир (мал. 72), яке є візитною карткою Українських Карпат. Озеро розташоване на висоті 989 м над рівнем моря, має площу майже 5 га, його середня глибина становить 8-10 м, максимальна — 24 м.

Мал. 71. Озеро Світязь

Мал. 72. Озеро Синевир

Озеро утворилося в результаті потужного зсуву, спричиненого землетрусом приблизно 10 тис. років тому. Гірські кам’янисті породи перегородили швидкий струмок. Улоговину, що при цьому утворилася, заповнили води трьох гірських струмків. У прозорій воді озера водиться форель (озерна, райдужна та струмкова). Краєвиди надзвичайно мальовничі й величні: стрімкі схили, порослі стрункими ялинами, яким по 140-160 років. У центрі озера розташований острівець, через це в народі озеро називають Морським Оком.

На Подільській височині озера невеликі й неглибокі, тому вони добре прогріваються влітку. Чимало озер утворилося в дельті Дунаю: Ялпуг (найбільше прісноводне озеро України), Кагул, Катлабуг, Кугурлуй, Китай. Це - заплавні озера пониззя Дунаю, іноді їх називають дельтовими (табл. 7). Усі вони порівняно неглибокі (до 7 м), тому взимку замерзають, а влітку вода в них прогрівається іноді до +27-30 °С.

На узбережжі Чорного моря є солоні озера-лимани. Найвідоміше з них — озеро Сиваш, з якого добувають сіль та інші корисні речовини. Багато солоних озер знаходиться в Криму. Чимало кримських озер улітку пересихають.

 • Які бувають озерні улоговини за походженням та як вони утворюються?

Таблиця 7

Класифікація озер за походженням улоговин

Походження

Розташування та спосіб утворення

Приклади

1

2

3

Заплавні

У старицях і зниженнях заплав річкових долин

На всій території країни (найчастіше в долинах малих річок Полісся, а також у заплавах Дніпра, Прип’яті (озера Люб'язь і Нобель), Десни, Сіверського Дінця, Сули, Псла)

Заплавні озера пониззя Дунаю (дельтові)

У разі зміни течії водотоків серед намулу дельт

Дельта Дунаю (Ялпуг, Кагул, Китай та ін.)

Лиманні

Опускання й затоплення морем гирла річок

Сасик-Кундук, Шагани, Алібей, Хаджибейський, Тилігульський Куяльницький закриті лимани

Залишкові

Колишні морські затоки (відокремлені після підняття узбережжя)

Саки, Сасик, Донузлав у Криму та озера на Перекопському перешийку

Карстові

У розчинених водою гірських породах(вапняках, крейді, солях)

Шацькі озера (Світязь, Пулемецьке, Луки тощо), Слов’янські озера (Донбас), Караголь (Кримські гори)

Льодовикові

На дні колишніх лож гірських льодовиків

Бребенескул, Несамовите, Марічейка

Продовження табл.

1

2

3

Вулканічні

У кратерах згаслих вулканів

На Закарпатті: Синє, Липовецьке, Ворочанські озера

Загатні

На гірських річках, перегороджених загатами (завалами, зсувами)

Переважно в Карпатах: Синевир

 • Проаналізуйте таблицю і зробіть висновок, у яких регіонах розташовані різні за походженням озерні улоговини.

Більшість озер України використовують для водопостачання населених пунктів і зрошення, у риболовному промислі, як шляхи сполучення. Мальовничі карпатські й поліські озера — привабливі туристичні об’єкти, а лікувальні грязі деяких солоних озер на півдні України мають цілющі властивості. Із солоних озер добувають сіль та іншу сировину. Усі озера потребують охорони й раціонального використання.

Ставки. По всій території України розкидані ставки (їх налічується понад 27 тис.). Ставок — штучна водойма, утворена внаслідок перегородження греблею малої річки, потічка, балки чи яру. Ставки зосереджені в пониззях поблизу річок. Найбільше їх у лісостеповій зоні. Люди здавна створювали ставки, які слугували водосховищами й використовувалися для розведення риби та водоплавної птиці. Зазвичай ставки оточені заростями верб.

 • Чи є ставок у вашому населеному пункті? Як його використовують люди?

Лимани. На півдні України поширені лимани. Лиман — витягнута мілководна затока, що утворилася під час затоплення морем пригирлової частини річкової долини або балки внаслідок незначного опускання суходолу. Лимани утворюються на берегах морів (переважно внутрішніх, не схильних до планетарних коливань рівня води). За своєю природою вони споріднені з мальовничими скандинавськими фіордами, але формуються на знижених (переважно низинних) прибережних ділянках. Найбільший лиман України Дніпровсько-Бузький — розташований у гирлі Дніпра.

Лимани утворюються в рівнинних і низинних районах, вони бувають відкриті й закриті. Відкриті лимани мають постійний зв’язок із морем і досить велику й сталу площу водного дзеркала, наприклад Тилігульський лиман в Одеській області (мал. 73). Площа закритих лиманів (лиманних озер чи озер лиманного типу) змінюється залежно від випаровування й сезонного надходження води. Рівень води в них зазвичай нижче рівня моря, а живлення відбувається переважно за рахунок поверхневого стоку, опадів або внаслідок короткочасного прориву кіс, які відокремлюють їх від моря. Відкриті лимани поступово замулюються, а закриті заболочуються й заростають. В умовах посушливого клімату й незначного припливу прісних вод, лимани поступово засолюються.

Мал. 73. Тилігульський лиман

Мал. 74. Кременчуцьке водосховище

Водосховища. Для потреб господарства в Україні збудовано чимало водосховищ. Водосховище — велика штучна водойма, створена за допомогою греблі. Найбільші водосховища (загалом їх шість — Київське, Канівське, Кременчуцьке (мал. 74), Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське) збудовані на Дніпрі в 1930-х-1970-х роках. Вони утворюють каскад, тобто розташовані уступами за течією річки.

На початку 1980-х років було створено Дністровське водосховище. Значно меншими є водосховища в басейнах річок Південний Буг (Ладижинське) і Сіверський Донець (Печенізьке).

 • Знайдіть ці водосховища на карті.

Водосховища також відіграють велику роль у забезпеченні сталості річкового стоку. Під час весняного танення снігу накопичена в чаші водосховища вода захищає розміщені нижче території від повені. У посушливе літо вода, яка надходить з водосховища, поповнює річний стік і покращує умови судноплавства. Водосховища використовують для водопостачання. Багато міст України користуються водою з водосховищ.

Канали. Для забезпечення водою міст, промислових і сільськогосподарських підприємств у посушливих південних районах України споруджені водопостачальні (обводнювальні) й зрошувальні канали.

Канал (наземний водовід) — гідротехнічна споруда у вигляді відкритого штучного русла з безнапірним рухом води. Канал може прокладатись у відкритій виїмці або в насипу (у дамбі), іноді в напіввиїмці-напівнасипі. Його улаштовують зазвичай у ґрунті для потреб дренажу, іригації, водопостачання, навігації (мал. 75).

Іригаційні (зрошувальні) канали переносять воду для зрошення з річок, озер чи свердловин. Вони влаштовані так, щоб на всій довжині каналу підтримувався певний рівень води. Іригаційні канали зазвичай утворюють систему каналів. Вода надходить самопливом або ж подається насосами. У великих іригаційних системах довжина магістральних каналів сягає декількох сотень кілометрів.

Найбільшими зрошувальними системами в Україні є Північнокримська, Північнорогачицька й Каховська системи.

Для забезпечення побутових і промислових потреб великих міст використовують також водоводи Дніпро-Донбас-Харків; Дністер-Одеса; Дністер-Чернівці; Дніпро-Кіровоград; Північнокримський та ін.

Мал. 75. Види каналів

Висновки

 • В Україні багато озер. Більшість озер прісноводні.
 • Лимани утворюються на узбережжі морів.
 • Водосховища збудовані на великих і середніх річках. Найбільші водосховища створені на Дніпрі.
 • Канали прокладені в районах, що недостатньо забезпечені водою.
 • Усі гідрологічні об’єкти України потребують охорони й раціонального їх використання.

Основні терміни й поняття

Лиман — витягнута мілководна затока, що утворилася під час затоплення морем пригирлової частини річкової долини або балки внаслідок незначного опускання суходолу.

Водосховище — велика штучна водойма, створена за допомогою греблі.

Канал — гідротехнічна споруда у вигляді відкритого штучного русла з безнапірним рухом води.

Запитання та завдання

 • 1. Як утворюються озера?
 • 2. Чому на території України багато ставків?
 • 3. Поясніть природу утворення лиманів.
 • 4. Яку роль виконують водосховища?
 • 5. Які види каналів переважають в Україні?
 • 6. Які озера та штучні водойми є у вашій місцевості?

Практична робота 7 (продовження)

Позначення на контурній карті назв найбільших озер, водосховищ, лиманів України

Позначте на контурній карті, користуючись атласом:

 • озера — Ялпуг, Сасик, Шацькі, Синевир;
 • водосховища — Київське, Канівське, Кременчуцьке, Каховське, Дніпровське, Дніпродзержинське;
 • лимани — Дніпровсько-Бузький, Дністровський.

Готуємося до наступного уроку

Підготуйте невелике повідомлення про гідрологічний об’єкт України (на вибір).

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.