Тваринний світ України

 
 

§ 32. Тваринний світ України

Пригадайте: 1. Які виділяють основні класи хребетних тварин (з уроків біології)? 2. У які геологічні ери з’явилися представники різних типів тварин? 3. Як пов’язані живі організми в екосистемах? Що таке ланцюги живлення?

• Різноманітність тварин України: трохи статистики. У межах України на суходолі та у водах Чорного й Азовського морів налічується приблизно 44 800 видів тварин. З-поміж них найчисленнішими групами є класи комах (майже 35 тис. видів) і павукоподібних (близько 3300 видів). Серед типу хордових в Україні мешкають понад 100 видів ссавців і 344 види птахів, близько 200 видів риб, 20 видів плазунів та 17 видів земноводних (мал. 132).

Мал. 132. Видовий склад тваринного світу України

Учені розрізняють поняття «тваринний світ» і «фауна». Тваринним світом називають сукупність усіх видів тварин, які заселяють певну територію.

Фауна - сукупність видів тварин, що історично склалася у певній екосистемі (наприклад, фауна лісу, фауна моря).

• Як змінювався з часом світ тварин України. Сучасний тваринний світ має тривалу історію формування. Як свідчать викопні рештки, на початку кайнозойської ери на території України жили безрогі носороги, хижі звірі, сумчасті, білки, сови, качки, баклани, у річках водилися крокодили. Із середини кайнозойської ери (30 млн років тому) простори України заселили предки сучасних коней, шаблезубі тигри, мавпи, лисиці, зайці, їжаки, з птахів зустрічалися страуси, фламінго, дикі кури. Утім під час четвертинного зледеніння теплолюбні види тварин вимерли. На зміну їм прийшли представники мамонтової фауни: мамонти, шерстисті носороги, велетенські олені, печерний ведмідь і лев. Лише після відступу льодовиків фауна набула сучасного вигляду.

• Закономірності поширення тваринного світу. Тваринний світ тісно пов’язаний із рослинністю. Тому його видовий склад закономірно змінюється залежно від кліматичних умов і характеру рослинності з півночі на південь.

Завдання: Порівняйте карти рослинності і тваринного світу України. Які закономірності в поширенні рослин і тварин збігаються? Поясніть причини.

Відповідно до змін рослинності розрізняють і зональні типи фауни: фауну Полісся, фауну Лісостепу та фауну Степу. До азональних типів фауни належать фауна Українських Карпат, фауна Кримських гір, фауна Азово-Чорноморського узбережжя.

• Фауна Полісся. Для фауни Полісся характерні лісові та лісово-болотні угруповання тварин (мал. 133). Серед травоїдних тут водяться лось, благородний олень, косуля, лісова миша, соня лісова, заєць-русак.

Мал. 133. Фауна Полісся: дятел, пугач, сірий журавель, лелека чорний, тетерук, сова, заєць сірий, вовчок горішниковий, лисиця, рись, кабан, вовк (фото Поліського заповідника)

Найбільшим ссавцем фауни України є зубр, маса якого може сягати 1,2 т (мал. 134). Він живиться травою, листям і гілками дерев. На території України зубри жили до кінця XVII ст., але їх винищували заради м’яса та шкіри. Нині їхнє поголів’я відновлюється.

На травоїдних полюють хижаки. Серед них вовк - жорстокий хижак, який живиться іншими ссавцями (навіть лисицями) та птахами. Голодний вовк може з’їсти до 10 кт м’яса. Основною здобиччю лисиці стають гризуни, зайці, птахи, дитинчата копитних, риба, ящірки. Ненажерливим хижаком є росомаха. Вона доїдає за вовками рештки лосів та оленів. Зрідка трапляється рись, яка чатує на свою здобич на дереві. Добре перестрибує з гілки на гілку куниця, переслідуючи білок і птахів. Дуже рідкісним став дикий кіт.

З-поміж всеїдних ссавців своїми розмірами вражає бурий ведмідь, досягаючи маси до 340 кт. Улітку він ласує ягодами, корінням, медом, комахами. Добре плаває й ловить рибу. Навесні після зимової сплячки голодний ведмідь стає небезпечним, його треба остерігатися. Серед дерев можна помітити диких кабанів, які риють землю у пошуках жолудів, личинок, їдять і гризунів. Основний ворог дикого кабана - вовк.

Мал. 134. Зубр

З гілки на гілку стрибають білки, шукаючи солодкі ягоди, гриби, горіхи, жолуді, насіння і бруньки хвойних дерев. Не гребують комахами та яйцями птахів. Серед опалого листя чути шурхіт їжака, який вишукує мишей, комах, жаб і навіть змій. Біля річок селяться бобри, норки. Зрідка зустрічається хохуля, яка полює на молюсків, п’явок, дрібну рибу.

Своїми розмірами серед птахів Полісся вирізняється сірий журавель - найвищий птах України. Він досягає 1,2 м і маси 7 кг. Багато в лісі великих мисливських птахів: тетеруків, глухарів, рябчиків. Улітку вони їдять листя, ягоди, бруньки дерев, комах, узимку - хвою. Здалеку можна почути гучний дріб дятла, що влітку довгим язиком вилучає комах з-під кори дерев, яку роздовбує потужним дзьобом, а взимку споживає соснове та ялинове насіння. Особливо шанують в Україні лелеку. Він не має голосу, може лише клацати дзьобом. Поїдає гризунів, жаб, рибу, проковтуючи їх повністю. Уночі на полювання вилітають сови та пугачі. Їхньою здобиччю стають гризуни, зайці, білки, жаби.

Серед птахів нашого лісу багато гарних співців: соловей, зяблик, дрізд, іволга. Не можна переплутати виразний голос горлиці або зозулі.

Біля водойм велично походжають чаплі та бугаї, видивляючись жаб і дрібну рибку. У тихих заводях селиться болотна черепаха. Над водою кружляють зграї кровосисних комах: комарів, ґедзів, сліпнів.

Завдання: Складіть кілька ланцюгів живлення в екосистемі мішаних лісів України.

Тваринний світ Полісся дуже збіднів через вирубування лісів, осушення боліт, мисливський промисел. Величезної шкоди завдала аварія на ЧАЕС. У Поліському заповіднику ведеться охорона природних комплексів мішаних лісів, у тому числі тваринного світу.

• Фауна Лісостепу поєднує в собі представників тваринного світу як мішаних лісів, так і степів.

• Фауна Степу складається із тварин, що здатні переносити літню спеку (мал. 135). Серед ссавців переважають гризуни: ховрахи, полівки, хом’яки, тушканчики. Вони живляться насінням рослин, цибулинами, корінням, зрідка личинками комах. Найбільшим з-поміж гризунів України є байбак, який важить до 9 кг. Його сало і м’ясо мають лікувальні властивості, а хутро високо цінують. Біля узбереж селиться в норах дикий кролик.

На гризунів і кроликів полюють хижаки: степовий тхір, лисиця, ласка, вовк. Пильно з висоти свого польоту вистежують здобич хижі птахи: степовий орел, яструб, коршак, боривітер малий і великий. Вони будують гнізда на деревах, скелях, рідше - на землі. Неймовірними розмірами вирізняються гнізда беркута: до 3 м у діаметрі та 2 м заввишки.

Інша загроза для гризунів - змії. Найдовша змія України та Європи - жовточеревий полоз, який сягає 2 м. Укуси його болючі, проте не отруйні. Полоз ховається серед гілок, чекаючи на здобич - пташенят і дрібних звірів. Небезпечна не лише для гризунів, а й для людини отруйна змія степова гадюка.

Мал. 135. Фауна Степу: орел степовий, беркут, боривітер звичайний, яструб коротконогий, шуліка рудий, ховрах крапчастий, хом’як, бабак степовий, полівка, кріль європейський

Мал. 136. Дрохва

У степах України іноді зустрічається найважчий літаючий птах світу - дрохва (мал. 136). Самець дрохви досягає маси 21-23 кг і при цьому здатний підійматися у повітря. Основна їжа дрохв - рослинна. Воду не п’ють зовсім.

У високій траві ховаються перепілки - птахи з родини фазанових довжиною 16-20 см. На фермах їх розводять заради яєць і м’яса. Співець степу жайворонок - птах, трохи більший за горобця з чубчиком на тімені. Під час співу самець стрімко злітає вгору на 80-100 м, а потім зненацька каменем падає вниз.

Степи - царство комах. Тут зустрічаються богомоли, сарана, красиві метелики: махаони, парусники, аполлон. Із павуків трапляються отруйні каракурт і тарантул, які живляться комахами. Укуси самиці каракурта небезпечні для життя людини. Із неотруйних павуків можна натрапити на фалангу. Її укуси болючі, але безпечні.

Завдання: Складіть кілька ланцюгів живлення в екосистемі степів України.

Через розорювання степів видовий склад фауни Степу дуже скоротився. Рідкісними стали байбак, степовий орел, дрохва. З вини людини зникли зовсім кулани, дикі коні тарпани.

• Фауна гір. Фауна Карпат і Кримських гір має переважно лісовий характер (див. мал. 137). Там живуть олені, косулі, білки, лісові миші, сови. Проте наявні притаманні лише цим територіям види. В Українських Карпатах ендемічними видами тварин є тритони гірський і карпатський, плямиста саламандра, кумка гірська, струмкова форель. Із комах відомі буковий і смерековий короїди, букова плодожерка, ялиновий вусач. Фауна Кримських гір має низку типових видів. Із птахів це сип білоголовий, кримська чорноголова сойка, чорний гриф. Серед комах відомі кримський богомол, кримський скорпіон, хрущ.

Мал. 137. Фауна гір: жовточеревий полоз, чорний гриф, плямиста саламандра, сип білоголовий, каракурт

• Фауна Азово-Чорноморського узбережжя. Своєрідний тваринний світ Азово-Чорноморського узбережжя поєднує в собі степові види з багатющою фауною птахів (мал. 138). Тут селяться численні зграї мартинів і качок. Відомі сіра і руда чаплі. Це достатньо великі птахи, які глушать здобич ударом дзьоба. У дельтах Дунаю, Дністра, Дніпра гніздяться сіра гуска, лебідь-шипун, пелікани. Ця неповторна різноманітність видів збереглася у Дунайському біосферному заповіднику та філії Кримського заповідника Лебедині острови.

• Охорона тварин. Тваринний світ України потребує збереження й охорони. У Червоній книзі України перелік рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, тварин зріс із 85 видів (у виданні 1980 р.) до 542 видів (2009 р.). Серед ссавців це зубр, борсук, норка європейська, рись, байбак, тхір степовий, 12 видів кажанів. Із птахів до Червоної книги потрапили сірий журавель, рожевий та кучерявий пелікани, лелека чорний, лебідь малий, степовий орел, беркут, чорний гриф, дрохва. Серед земноводних потребують особливої турботи карпатський і гірський тритони, плямиста саламандра. З плазунів - полози, степова гадюка, мідянка.

Мал. 138. Фауна Азово-Чорноморського узбережжя: пелікан, качка, мартин, чапля руда, чапля сіра, лебідь-шипун, гуска сіра

Рідкісні й такі, що зникають, види тварин охороняють у заповідниках і природних національних парках, спеціальних заказниках. Там проводять їхню акліматизацію та реакліматизацію.

Акліматизація - пристосування живих організмів до нових умов існування, тобто до нових екосистем. Наприклад, у Кримському заповіднику були акліматизовані дикі свині та муфлони, у заповіднику Асканія-Нова - коні Пржевальського, зебри, сайгаки, африканські страуси.

Реакліматизація - відновлення зниклих видів шляхом їх завезення з інших територій. Так, у Поліському заповіднику було реакліматизовано зубра, європейського оленя, європейську косулю, а у степових заповідниках - бабака.

Перевір себе

 • 1. Чим зумовлена широтна зональність тваринного світу на рівнинах України?
 • 2. Наведіть приклади тварин Полісся. Як вони пристосовані до життя в лісі?
 • 3. Схарактеризуйте фауну Степу. Які пристосування для життя мають тварини у цій екосистемі?
 • 4. Чим визначається своєрідність фауни гірських районів та Азово-Чорноморського узбережжя?
 • 5. Що таке акліматизація і реакліматизація живих організмів? З якою метою їх здійснюють?
 • 6. З’ясуйте, які тварини вашої місцевості занесені до Червоної книги України та потребують охорони.
 • 7. Спрогнозуйте зміни видового й кількісного складу тваринного світу України на майбутнє. Як можна їх зберегти на належному рівні?

Проект для краєзнавця

 • Здійсніть прогулянку своєю місцевістю і зробіть зйомку найголовніших представників тваринного світу. Результати оформіть у вигляді фото- або відеопрезентації.

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

Велику роль у ґрунтоутворенні відіграють живі організми. Мікроорганізмів (бактерій, грибів, водоростей, одноклітинних тварин) у ґрунті безліч: тільки у приповерхневому шарі їхня сумарна вага сягає кількох тонн на гектар, а чисельність - кілька мільярдів на 1 грам ґрунту. З багатоклітинних тварин у ґрунті найпоширеніші дощові черви (від 250 тис. до 5 млн на кожному гектарі).

За різними джерелами в Україні виділяють від 750 до 1200 різновидів ґрунтів. У зв’язку з господарською діяльністю людини властивості ґрунтів і напрям перебігу процесів ґрунтоутворення докорінно змінюються: з’являються окультурені, вторинно засолені, вторинно олуговілі та інші ґрунти.

Найбільші квітки серед рослин України має латаття сніжно-біле, що зустрічається в стоячих і проточних водоймах. Діаметр квіток сягає 20 см. Найменші квітки має водоплавна рослина ряска мала. Діаметр її квітів - 0,5 мм.

Найглибше в норі на глибині 5-6 м від поверхні живе байбак. Байбаки живляться степовими рослинами. Взимку сплять, нагулявши влітку багато жиру. Навесні самиця народжує 4-5 малят. Мандрівники кажуть, що в XVII—XVIII ст. кількість байбаків була величезною. Сьогодні цей вид занесено до Червоної книги України.

Найвищим птахом української фауни є сірий журавель - 1,2 м. Прилітає в Україну в другій половині березня. Гніздиться в глухих заростях, на болотах, у заплавах річок на купинах. Діаметр гнізда - до 1 м.

ТЕМИ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕНЬ І МІНІ-ПРОЕКТІВ

 • 1. Вплив людини на родючість ґрунтів.
 • 2. Меліорація ґрунтів: переваги і недоліки.
 • 3. Які погляди на природу ґрунтів існували до В. Докучаева.
 • 4. Лікарські рослини України.
 • 5. Незвичайні гриби у лісах України.
 • 6. Рослини і тварини України, які походять з інших материків і частин Євразії.
 • 7. Рослини Червоної книги України.
 • 8. Тварини Червоної книги України.
 • 9. Перелітні птахи Азово-Чорноморського узбережжя.
 • 10. Ґрунти, рослини і тварини своєї місцевості.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.