Об'єкти вивчення і методи досліджень фізичної та суспільної географії України. Джерела географічної інформації

 
 

§ 1. Об'єкти вивчення і методи досліджень фізичної та суспільної географії України. Джерела географічної інформації

• Пригадайте, що вивчає наука географія.

• Для чого людям потрібні географічні знання?

• Яких умінь ви набули, вивчаючи географію в попередніх класах?

1. Предмет вивчення курсу «Україна у світі: природа, населення»

Мандруючи Україною, гортаючи сторінки книг чи переглядаючи телевізійні передачі про нашу Батьківщину, неможливо не захоплюватися красою та неповторністю її природи, не помічати відмінностей в умовах життя і діяльності людей різних частин країни.

Сучасна географія — це наука, яка вивчає та пояснює особливості природних умов і природних ресурсів, розміщення населення й господарства (у межах географічної оболонки, материків, окремих країн та їхніх частин). Природні умови і природні ресурси вивчає фізична географія, а розміщення населення й господарства — суспільна географія (мал. 1.1).

Мал. 1.1. Що вивчає географія

Природні умови певної території — це складові частини її природи, які впливають на життя та діяльність людей.

Природні ресурси — це складові частини природи, які люди використовують у господарській діяльності та для власних потреб.

Наведіть приклади: 1) природних умов; 2) природних ресурсів (за мал. 1.2). У якому випадку вживають термін «природні умови», а в якому «природні ресурси»?

Населення — це сукупність людей, що живуть на певній території чи у світі загалом.

Основним предметом вивчення курсу «Україна у світі: природа, населення» є особливості та закономірності розміщення компонентів природи та природних комплексів, а також населення України та світу загалом. Закономірності розміщення господарства у світі й на території України ви будете вивчати у 9 класі.

2. Методи досліджень фізичної та суспільної географії

Природні умови вивчають за допомогою різних методів фізико-географічних досліджень.

Метод дослідження — це певна послідовність дій, виконання яких необхідне для досягнення раніше поставленої мети. Про методи географічних досліджень потрібно знати для того, щоб розуміти, як отримують нові знання.

Мал. 1.2. Співвідношення між поняттями «природні умови» і «природні ресурси»

Мал. 1.3. Методи збирання фізико-географічної інформації: польові (а), стаціонарні (б), дистанційні (в)

Для збирання інформації про певну територію чи природне явище застосовують польові, стаціонарні та дистанційні групи методів фізико-географічних досліджень.

Польові методи застосовують під час географічних експедицій, коли вчені досліджують певну територію чи природні явища одноразово або час від часу (мал. 1.3, а).

Стаціонарні методи полягають у довготривалому спостереженні за змінами природи на одному й тому самому місці, багаторазовому вимірюванні різних показників за допомогою приладів. Прикладом цього методу є спостереження на метеорологічних станціях (мал. 1.3, б).

Дистанційні методи почали застосовувати з появою авіаційної та космічної техніки (мал. 1.3, в) й приладів, які дають змогу вивчати зміни природи навіть на далекій відстані.

Нові знання можна здобути й за допомогою методів обробки вже накопиченої географічної інформації.

Метод географічного порівняння ви будете застосовувати для виявлення спільних і відмінних рис природи й населення різних частин країни.

Чи застосовували ви метод порівняння раніше?

Метод моделювання вам також уже відомий. Для кращого розуміння суті природних явищ можна складати їх моделі (наприклад схеми). До моделювання належить і картографічний метод.

Застосування історичного методу зумовлене тим, що сучасні природа й склад населення території є наслідком тривалої історії їхніх змін (клімату, господарської діяльності).

Метод наукового пояснення полягає в застосуванні фізичних, хімічних, біологічних, історичних та інших знань для пояснення географічних явищ.

Статистичний метод дозволяє шляхом обробки даних спостережень визначати залежність між компонентами природи, населення і господарства, а також давати їхню порівняльну характеристику.

Близьким до статистичного є соціологічний метод, який теж найчастіше застосовується в суспільній географії. Основна суть методу полягає в опитуванні населення (із використанням науково обґрунтованих анкет і статистичних методів обробки отриманих результатів).

3. Джерела географічної інформації

Про особливості розміщення природних об’єктів і явищ природи та населення на території України ви можете дізнатися не лише з підручника та навчального атласу, але й із різних джерел географічної інформації. До цих джерел належать:

• матеріали наукових досліджень природних умов і ресурсів, які містяться в архівах науково-дослідних інститутів, лабораторіях вищих навчальних закладів та інших організаціях (звіти, тематичні карти тощо);

• звіти про туристичні подорожі, екскурсії та краєзнавчі пошуки, які є в кабінеті географії, шкільних музеях, у центрах туризму і краєзнавства учнівської молоді, а також враження від подорожей країною та рідним краєм;

• музейні експозиції, виставки;

• телевізійні передачі про природу, населення та господарство України; навчальні та науково-популярні кінофільми;

• загальногеографічні й тематичні карти;

• фотоальбоми з фотографіями певної території України;

• електронні підручники, карти та атласи, сайти географічної інформації в мережі Інтернет (http://nature.land.kiev.ua; http://www.geograf.com.ua тощо);

• довідкова, навчальна, наукова, науково-популярна література.

4. Значення знань із фізичної та суспільної географії України

Щоб свідомо вивчати будь-яку науку, потрібно розуміти, для чого необхідні ці знання. Географічні знання потрібні для розуміння причин і наслідків складних взаємозв’язків у природі, між природою й діяльністю людини. Ці знання використовуються для складання кадастрів природних ресурсів (узагальнених відомостей про них) та наукового обґрунтування їх раціонального використання; раціонального планування території (міст, сільських районів); меліорації земель.

Знання географічних закономірностей, географічних карт знадобляться кожному. Наприклад, топографічні карти необхідні в туристичному поході. Водіям потрібні знання карт автомобільних шляхів, уміння орієнтуватися на місцевості в різних умовах. Інженерам необхідно знати особливості природних умов і природних ресурсів території для розміщення підприємств із найбільшим прибутком для власника і якнайменшою шкодою для навколишнього середовища.

Мал. 1.4. Джерела географічної інформації: експозиції музеїв (а); довідкова та навчальна література (б); сайти географічної інформації: інтерфейси Google Earth (в) та кадастрової геоінформаційної системи (г); плани міст (д)

Доберіть джерела географічної інформації про ваше місто (район).

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Що є предметом вивчення курсу «Україна у світі: природа, населення»? 2. Визначте, які відмінності мають фізична та суспільна географія: 1) за об'єктом вивчення; 2) за методами, які вони застосовують.

3. За мал. 1.1. поясніть, на які великі науки поділяється географія. Що вивчає кожна з них?

4. Складіть у зошиті узагальнюючу таблицю «Методи географічних досліджень». 5. Ознайомтеся зі зразками джерел географічної інформації (мал. 1.4) та визначте, які дані можна за ними отримати.

6*. Дізнайтеся, які музеї, виставки, стенди тощо в вашій місцевості експонують відомості про природу України та рідного краю. Відвідайте їх та опишіть свої враження у вигляді невеликої статті.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.