Закономірності поширення типів і форм рельєфу

 
 

§ 14. Закономірності поширення типів і форм рельєфу

• Як тектонічні цикли впливають на зміни рельєфу?

1. Неотектонічні рухи та сучасний рельєф України

Походження й зміни великих і невеликих форм рельєфу вивчає наука геоморфологія.

Великі форми рельєфу — гори, рівнини — набули сучасного вигляду впродовж останніх 25 млн років (за неогеновий і антропогеновий періоди). Цей відрізок часу називають неотектонічним етапом, а рухи земної кори — неотектонічними.

Великі форми рельєфу сформувалися під впливом двох груп чинників і процесів: внутрішніх (підняття або опускання) і зовнішніх (денудації або акумуляції гірських порід).

Чим інтенсивнішими були неотектонічні підняття, тим інтенсивніше відбувалася денудація (сукупність процесів руйнування та перенесення гірських порід). На ділянках неотектонічних опускань переважала акумуляція (накопичення осадових гірських порід).

Мал. 14.1. Зв'язок між внутрішніми та зовнішніми процесами, що зумовлюють утворення великих форм рельєфу

Поясніть зв'язок між проявом внутрішніх і зовнішніх процесів утворення великих форм рельєфу за мал. 14.1.

Залежно від напрямку й інтенсивності неотектонічних рухів утворилися рівнини, западини або гори.

У межах платформ Євразійської літосферної плити неотектонічні рухи були невеликої інтенсивності (амплітудою від +400 до -100 м), тому тут утворилися рівнини.

У межах Середземноморського рухливого поясу неотектонічні рухи були значно інтенсивнішими. Зокрема, унаслідок інтенсивного неотектонічного підняття (до 2 км) утворилися молоді гори Карпати. Було підняте на 1—1,5 км Головне пасмо Кримських гір (оскільки ці гори вперше утворилися в кімерійську епоху горотворення, потім були зруйновані, а в неотектонічний етап піднялися знову, то це омолоджені гори).

Одночасно з утворенням гір опускалися передгірні прогини (на 2—8 км). Опускання тут компенсувалися накопиченням осадових порід, що зносилися з гір унаслідок денудації.

Які форми рельєфу відповідають цим передгірним прогинам?

Неотектонічний етап триває й досі. Продовжуються вертикальні (із переважанням підняття) і горизонтальні рухи земної кори. У зонах великих розломів рухливого поясу відбуваються землетруси.

Де й чому у світі відбуваються землетруси?

У межах Середземноморського рухливого поясу по глибинних тектонічних розломах відбуваються землетруси, поширення яких утворює зони сейсмічної активності.

1) Сейсмоактивна зона гір Вранча між Східними й Південними Карпатами зумовлює сильні землетруси на південному заході України (7, 8 балів) (мал. 14.2).

Мал. 14.2. Сила землетрусів з епіцентром у зоні гір Вранча. У зв'язку з тим, що вогнища землетрусів розташовані на значних глибинах (80—180 км), сейсмічні хвилі поширюються на велику територію

2) Закарпатська сейсмоактивна зона приурочена до глибинного розлому, у межах якого відбувається розсування ділянки земної кори.

3) Землетруси Кримсько-Чорноморської зони приурочені до глибинного розлому, на північ від якого піднімаються Кримські гори, а на південь опускається Чорноморська глибоководна западина.

4) Південно-Азовська сейсмоактивна зона зумовлена розломом, на північ від якого опускається улоговина Азовського моря, а на південь — піднімається на Керченський півострів. Невеликі землетруси часом відбуваються в Передкарпатті, у зоні глибинного розлому, по якому Карпатська складчаста споруда насувається на схід, та в інших зонах розломів земної кори.

2. Невеликі форми рельєфу та їхні типи

Невеликі форми рельєфу утворені переважно під впливом екзогенних процесів, що відбуваються на земній поверхні (текучої води, вітру, руху льоду, діяльності людини тощо). Вони сформувалися здебільшого протягом антропогенового періоду.

У наведеній нижче таблиці охарактеризовані найпоширеніші типи рельєфу України, утворені під переважаючим впливом екзогенних процесів. Кожний тип рельєфу включає денудаційні та акумулятивні форми.

ТИПИ РЕЛЬЄФУ, УТВОРЕНІ ПІД ВПЛИВОМ ЕКЗОГЕННИХ ЧИННИКІВ, ТА ЇХНІ НАЙПОШИРЕНІШІ ФОРМИ

Мал. 14.3. Поверхневий карст у вапняках на яйлі Кримських гір

Мал. 14.4. Великий каньйон на північному схилі Головного пасма Кримських гір

Користуючись картою атласу «Геоморфологічна будова», знайдіть райони найбільшого поширення типів рельєфу, утворених під впливом екзогенних чинників, та їхні найпоширеніші форми.

Найпоширенішим типом рельєфу є ерозійно-акумулятивний. Руйнування та перенесення гірських порід текучими водами називають водною ерозією.

Денудаційний рельєф поширений у Донецькому кряжі, на Приазовській височині (мал. 11.5) тощо. У горах за умов ще інтенсивнішого тектонічного підняття сформувалися гірські хребти, які чергуються з глибокими долинами, каньйонами (мал. 14.4).

Гравітаційний рельєф утворений під впливом сили тяжіння на крутих схилах — берегах морів (мал. 14.5), водосховищ, у горах. Зсуви часто можна побачити по крутих схилах річкових долин.

На територіях, які колись вкривали льодовики, сформувався льодовиковий рельєф: моренні рівнини; горби із зім’ятих льодовиком гірських порід. На вершинах Карпат льодовики залишили великі заглиблення — кари (мал. 14.6).

На Поліській низовині поширені піщані рівнини, утворені акумуляцією талих вод.

Карстовий рельєф сформувався там, де поширені розчинні у воді гірські породи — вапняки (Кримські гори) (мал. 14.3), крейда (Середньоруська височина, захід Поліської низовини, зокрема улоговини Шацьких озер), кам’яна сіль (Закарпатська низовина, західна частина Донбасу), гіпс (південь Подільської височини, де розташована друга за довжиною печера у світі — Оптимістична з протяжністю всіх ходів понад 240 км).

Еоловий рельєф поширений на пісках, у межах Поліської низовини, надзаплавних терасах річок. Тут вітер створював піщані дюни-кучугури й улоговини видування піску.

Суфозійний рельєф поширений на плоскій поверхні низовин (Придніпровської та Причорноморської), перекритих лесами. Відбувалося осідання рельєфу, унаслідок чого виникли невеликі округлі «степові блюдця» (30—40 м у діаметрі), а також великі западини — поди, які поширені на Причорноморській низовині.

Мал. 14.5. Зсув на узбережжі Чорного моря

Мал. 14.6. Льодовиковий рельєф на масиві Чорногора: заглиблення-кари (а) і гребені-карлінги (б)

Грязьовий вулканізм поширений на Керченському півострові. Грязові вулкани утворюються внаслідок підняття розм’якшених водою глин під тиском газів по тектонічних розломах. Вони вивергають не магму, а холодну грязь, гази, часом нафту. На Керченському півострові й дні прилеглих морів є понад 50 грязьових вулканів, у тому числі 25 діючих (мал. 14.7). Найбільший грязьовий вулкан Джау-Тепе (мал. 14.7, б) востаннє вивергався в 1942 р.

3. Рельєф і діяльність людини

За допомогою мережі Інтернет і довідкової літератури дослідіть взаємовплив рельєфу та діяльності людини і дайте відповіді на запитання.

1) Поширення яких невеликих форм рельєфу завдає шкоди різним видам господарської діяльності?

2) Розвитку яких із цих невеликих форм рельєфу сприяє діяльність людини?

3) Чи можна запобігти негативному впливу цих геоморфологічних процесів? (Доберіть конкретні приклади для різних частин України і для рідного краю.)

Мал. 14.7. Грязьовий вулканізм на Керченському півострові: а) діючий вулкан; б) сплячий вулкан Джау-Тепе (висотою 60 м)

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Які процеси зумовлюють утворення великих, а які — невеликих форм рельєфу? 2. Що називають неотектонічним етапом? Доведіть, що цей етап триває й зараз. 3. Назвіть типи рівнин залежно від впливу ендогенних та екзогенних процесів. Наведіть приклади кожного типу рівнин. 4. Які гори в межах України належать до молодих, омолоджених і вулканічних?

5. Усно охарактеризуйте кожний тип рельєфу, утворений під впливом екзогенних процесів, за планом: 1) процеси рельєфоутворення; 2) акумулятивні й денудаційні форми; 3) райони поширення. 6. Доведіть, що акумуляція та денудація гірських порід є протилежно спрямованими, але взаємопов'язаними процесами, які зумовлюють утворення різних типів і форм рельєфу.

7*. Визначте, які типи та форми рельєфу поширені в нашому краї. У додатковій літературі або мережі Інтернет знайдіть їхні зображення та зробіть малюнки. Поясніть, як утворилися ці форми рельєфу. Підготуйте повідомлення за результатами своєї роботи.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.