Умови ґрунтоутворення. Найпоширеніші типи ґрунтів

 
 

§ 25. Умови ґрунтоутворення. Найпоширеніші типи ґрунтів

• Що таке ґрунт?

• Як утворюється гумус?

• Назвіть найважливіші властивості ґрунтів.

1. Ґрунт і умови ґрунтоутворення

Ґрунт — це особливе природне тіло, яке утворилося в тонкому верхньому шарі земної кори в результаті взаємодії всіх природних компонентів (гірських порід, повітря, води, живих організмів і їх відмерлих решток).

Недаремно засновник наукового ґрунтознавства Василь Докучаєв називав ґрунт «дзеркалом ландшафту». Результати експедиції, яку він очолював на території Полтавської губернії наприкінці XIX ст., золотою сторінкою вписані в історію світової науки. З урахуванням матеріалів досліджень В. Докучаєв розробив наукові основи ґрунтознавства, зокрема, дав назви ґрунтів і їх горизонтів.

Утворення ґрунтів — це складний процес, що триває сотні й тисячі років.

2. Ґрунтовий профіль. Типи ґрунтів

Існує дуже багато типів ґрунтів, оскільки чинники ґрунтоутворення суттєво відрізняються (клімат, склад гірських порід, місцеві відмінності рельєфу, рослинність, тварини). Сукупність усіх ґрунтів складає ґрунтовий покрив території.

Кожний тип ґрунту розрізняють за внутрішньою будовою (профілем — наявністю певних горизонтів) і властивостями. Якщо викопати яму завглибшки 1,5—2 м (мал. 2.8, а, с. 10) або зачистити лопатою відслонення на схилі яру, то можна побачити низку горизонтів ґрунтового профілю: відмерлий рослинний опад (А0), верхній гумусовий (А1), більш світлий горизонт вимивання (А2), щільний, збагачений глинистими частинками горизонт вмивання (В), материнську гірську породу (С), на якій утворився ґрунт.

Назву ґрунту часто дають за кольором його верхнього горизонту, а колір залежить від вмісту гумусу та деяких солей. Чим більшим є вміст гумусу, тим темніший колір верхнього горизонту ґрунту.

Мал. 25.1. Василь Докучаєв. Вчений довів, що утворення ґрунтів — це складний процес, що триває тисячі років

Мал. 25.2. Профіль чорнозему

Наявність і потужність горизонтів у різних ґрунтах є різною. Дерново-підзолисті ґрунти сформувалися в умовах помірно теплого вологого клімату на супісках і піщано-глинистих відкладеннях, при близькому до поверхні рівні залягання підземних вод, слабкому їх стоку; під мішаними (дубово-сосновими) лісами. Гумусовий горизонт малопотужний (близько 20 см), вміст гумусу малий. Для них характерний білуватий горизонт вимивання (А2) — переважно відмиті кристалики кварцу. Ґрунти потребують осушувальних меліорацій (заходів зі збереження та підвищення родючості), внесення добрив, вапнування та глибокого розпушування.

За картою атласу визначте, де поширені дерново-підзолисті ґрунти.

До опідзолених ґрунтів належать світло-сірі, сірі й темно-сірі лісові ґрунти та чорноземи опідзолені. У них є перехідні ґрунтові горизонти різних відтінків сірого кольору (чим краще промивання ґрунту, тим відтінок світліший, і навпаки). Ці ґрунти сформувалися в умовах помірно теплого клімату, достатнього або дещо недостатнього зволоження, переважно на лесоподібних суглинках, у межах горбистих вододільних рівнин, порізаних балками та ярами, при відносно глибокому рівні залягання підземних вод, під широколистяними лісами — дібровами. Такі умови характерні для природної зони лісостепу (особливо її західної, більш зволоженої та порізаної балками частини). Зараз ці ґрунти потребують внесення органічних і мінеральних добрив, вапнування, протиерозійних заходів.

Чорноземи типові сформувалися в умовах помірно теплого, недостатньо вологого клімату, на пухких гірських породах — лесах і лесоподібних суглинках, у межах вирівняних вододільних рівнин, за відносно неглибокого рівня залягання підземних вод (води атмосферних опадів періодично повністю промивають ґрунт до підземних вод). У минулому чорноземи типові утворювалися під природною рослинністю лучних степів, що при щорічному відмиранні давала велику кількість органічної речовини, із якої утворювався гумус, під впливом активної риючої діяльності тварин (зокрема, у їх формуванні значну роль відіграють дощові черви). Гумусовий горизонт (А) має потужність близько 70 см (вміст гумусу 4—6%). Ділянки цих ґрунтів, не виснажені надмірним використанням, не потребують меліорації (див. словник, с. 205).

Характеристика інших підтипів чорноземів, які сформувалися південніше (в умовах кращого забезпечення теплом, гіршого забезпечення вологою, меншої кількості рослинного опаду), подається в таблиці.

Підтип чорноземів

Горизонти, см

А

АВ

В

Чорноземи типові

0—45

46—70

71 — 120

Чорноземи звичайні

0—35

36—65

66—100

Чорноземи південні

0—25

26—60

61—90

На південь від чорноземів поширені темно-каштанові й каштанові ґрунти, які сформувалися в умовах розрідженого трав’яного покриву сухого степу. Накопичення гумусу тут послаблене, а в ґрунтових розчинах є надлишок солей, які шкодять культурній рослинності. Потужність гумусового профілю темно-каштанових ґрунтів становить 40—45 см, а каштанових — 35—40 см. Ці ґрунти потребують регульованого поливу, поверхневого гіпсування, внесення добрив.

Чимало типів ґрунтів сформувалося в умовах близького залягання ґрунтових вод (на заплавах і терасах річок, різноманітних западинах). Найбільш поширеним є лучний тип ґрунтів.

В умовах близького залягання засолених ґрунтових вод і високого випаровування формуються солончаки (містять велику кількість розчинних солей від самої поверхні й по всьому профілю) і солонці (містять солі в горизонті В). Солончаки поширені на низьких лесових терасах Дніпра та його приток, на узбережжі морів; солонці — у зниженнях терас річкових долин, а також у подах і «степових блюдцях» серед сухого степу.

Чому в горах ґрунтовий покрив змінюється з висотою?

Буроземи щебенюваті сформувалися на схилах Карпат і Кримських гір, що поросли буковим і хвойним лісом, в умовах достатнього й надмірного зволоження, м’якої зими й прохолодного літа.

Коричневі ґрунти характерні для сухих субтропіків і перехідних смуг до них. В Україні вони сформувалися переважно на Південному березі Криму (ПБК) в умовах вологої порівняно теплої зими й сухого жаркого літа.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Що таке ґрунт? Із чого він складається? 2. Назвіть основні горизонти ґрунтового профілю. 3. Охарактеризуйте умови утворення й властивості чорноземів типових. 4. Які ґрунти поширені в горах?

5. Доведіть правильність твердження В. Докучаева: «Ґрунт — дзеркало ландшафту». 6. Як і чому відрізняється горизонт А в різних типах ґрунтів? 7. Порівняйте чинники утворення двох типів ґрунтів (наприклад сірих лісових і дерново-підзолистих, чорноземів типових і темно-каштанових). 8. Які ґрунти поширені у вашій місцевості?

9. На прикладі одного з типів ґрунтів складіть схему «Чинники ґрунтоутворення». 10. Доведіть, що утворення ґрунтового профілю є результатом двох протилежних процесів: накопичення гумусу та його вимивання.

Мал. 25.3. Профіль дерново-підзолистих ґрунтів (а), опідзолених ґрунтів (б), коричневих щебенюватих ґрунтів, поширених на ПБК (в)

ПРАКТИЧНА РОБОТА 8 (ПОЧАТОК)

Порівняльний аналіз різних типів ґрунтів України

Порівняйте умови формування та властивості чотирьох найпоширеніших типів ґрунтів України (зокрема, характерних для нашого краю). Відповідь подайте у вигляді таблиці за планом:

1) назва ґрунту; 2) потужність горизонту А; 3) вміст гумусу; 4) родючість; 5) заходи щодо меліорації (покращення якості). Усно порівняйте чинники утворення цих ґрунтів.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.