Трудові ресурси й зайнятість населення в Україні

 
 

§ 51. Трудові ресурси й зайнятість населення в Україні

• Якими видами професійної діяльності займалися й займаються ваші рідні (різних поколінь)? Яку освіту вони мали (мають)?

1. Характеристика економічно активного населення в Україні

Україна є членом Міжнародної організації праці (МОП). Зараз вона почала переходити на розрахунки зайнятості населення за їхньою методикою. Проаналізуємо дані, наведені в таблиці.

ПОКАЗНИКИ ЗАЙНЯТОСТІ НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ ЗА 2015 р. (РОЗРАХОВАНІ ЗА МЕТОДОЛОГІЄЮ МОП)

Показники

Значення показників, млн осіб

Населення України віком від 15 до 70 років

34,12

Економічно активне населення

22,06

Зайняте населення

19,74

У тому числі в галузях господарства:

Сільському, лісовому, рибному

3,46

Промисловості й на будівництві

6,03

У неформальному секторі економіки

1,78

Сфері послуг

10,24

Безробітне населення

2,03

Економічно неактивне населення

12,06

Мал. 51.1. Трудові ресурси України (станом на 2010 р.)

Укажіть області: а) із найбільшою і найменшою кількістю трудових ресурсів; б) із найбільшим і найменшим відсотком зайнятих.

У 2015 р. населення віком від 15 до 70 років становило 74,5% від загальної кількості населення в Україні. Економічно активне населення становило 64,7%, а економічно неактивне — 35,3% від усіх людських ресурсів у зазначеному віковому діапазоні. Кількість економічно активного населення постійно скорочується.

Рівень офіційного безробіття становив 9,4 % від кількості економічно активного населення.

Поясніть, чому кількість економічно активного населення в Україні скорочується.

2. Трудові ресурси. Регіональні відмінності в забезпеченні трудовими ресурсами

В обліку зайнятості населення України продовжують використовувати поняття «трудові ресурси», традиційне від часів існування СРСР.

Трудові ресурси — частина населення країни, яка володіє необхідними фізичними й духовними здібностями, загальноосвітніми та професійними знаннями для роботи в господарстві.

До трудових ресурсів в Україні належить працездатне населення: чоловіки і жінки віком від 16 до 60 років. Проте не всі люди в цьому віці працюють: деякі не можуть працювати з певних причин (хвороби, травми тощо), інші мають право раннього виходу на пенсію.

Демографічне навантаження — це співвідношення кількості осіб непрацездатного віку до 1000 осіб у працездатному віці. До непрацездатних відносять осіб пенсійного віку та дітей, які ще не вступили в працездатний вік.

У середньому на 1000 осіб працездатного віку припадає 650 людей непрацездатного віку. Демографічне навантаження на працездатне населення вище у сільського населення — 792 на 1000 працездатних проти 592 у міського.

Мал. 51.2. Будівлі провідних національних класичних університетів: Київського імені Т. Шевченка (а), Харківського імені В. Н. Каразіна (б), Чернівецького імені Ю. Федьковича (в)

Найбільше демографічне навантаження спостерігається в центральних областях України: Чернігівській (743 на 1000 працездатних), Вінницькій (735), Житомирській (720), що пов’язано з високою часткою осіб, старших від працездатного віку. Найменше демографічне навантаження спостерігається в Києві, де на 1000 працездатних припадає лише 528 осіб непрацездатного віку.

В Україні понад 14 млн пенсіонерів (близько 29% населення). Пенсійний вік в Україні — один із найнижчих у світі.

Із розвитком ринкових відносин відбуваються зміни у співвідношенні професій, спостерігається процес скорочення професій, пов’язаних із фізичною працею, і збільшується кількість професій, пов’язаних із розумовою працею. Стабільним залишається попит на професії, пов’язані з інформатикою.

3. Проблеми зайнятості населення України

В умовах переходу до ринкової економіки та економічної кризи в Україні поширився процес безробіття. Найбільше звільнено працівників у промисловості. Спостерігаються проблеми з розвитком дрібного й середнього бізнесу, який у світі створює нові робочі місця.

Більшість проблем трудових ресурсів можна розв’язати тільки з прискореними темпами будівництва ринкової соціально-орієнтованої економіки. Сучасна ринкова економіка висуває такі умови, де вже недостатньо бути простим виконавцем, а необхідно також уміти самостійно приймати рішення. Крім того, умови життя й вимоги до працівників дуже швидко змінюються, а один раз здобута освіта вже не може забезпечити конкурентоспроможність на ринку праці на все подальше життя. Тому сучасний працівник має здобувати нові знання та вміння протягом усього життя, тобто займатися самоосвітою.

Людина — найбільше багатство кожної країни, вона є творцем матеріальних і духовних благ суспільства. Від кількості людей, які працюють, їх таланту, освіти, професіоналізму залежить процвітання держави. Характерними рисами більшості населення України є працьовитість, відповідальність, активність і дисциплінованість.

Мал. 51.3. Структура зайнятості населення України (% від усіх зайнятих, 2014 р.):

а) сфера послуг

б) промисловість і будівництво

в) сільське, лісове і рибне господарство

г) безробітні

д) зайняті в неформальному секторі

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Що таке трудові ресурси? 2. Яка частка трудових ресурсів України зайнята в різних сферах і галузях виробництва? 3. Назвіть сучасні зміни в соціально-професійній структурі населення України.

4. Чому в Україні з'явилося безробіття? Які заходи щодо боротьби з ним слід вживати? Чи має безробіття позитивні риси?

5. Охарактеризуйте зайнятість населення України (за мал. 51.3).

6*. Користуючись додатковою літературою, підготуйте повідомлення про зайнятість населення у своїй місцевості.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.