Рудні й нерудні корисні копалини: басейни, райони залягання і видобутку

 
 

§ 19. РУДНІ Й НЕРУДНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ: БАСЕЙНИ, РАЙОНИ ЗАЛЯГАННЯ І ВИДОБУТКУ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

• Приклади предметів, які виготовлені з металів.

• Чи є у вашій місцевості рудні та нерудні корисні копалини?

• Родовища руд чорних металів. До них належать залізні, марганцеві та хромові руди, з яких виробляють чорні метали.

Залізні руди. В Україні Державним балансом запасів корисних копалин враховано 58 родовищ залізних руд, з яких 31 перебуває на стадії розробки. Найбільше зосередження залізних руд (мал. 41) - це відомий в усьому світі Криворізький залізорудний басейн. Цей басейн розташований у центральній частині Українського щита. Він охоплює площу близько 300 км2 і простягається смугою завдовжки близько 100 км і завширшки 2-7 км уздовж річок Інгулець, Саксагань і Жовта.

Продовженням Криворізького басейну на північ є Кременчуцьке родовище, що так само пов’язане з Українським щитом (його північно-східним схилом). Цей район, у якому знаходиться п’ять родовищ, міститься в межах Полтавської області. Він має загальну площу 150 км і простягається на лівому березі Дніпра майже в меридіональному напрямку смугою завширшки до 3,5 км і завдовжки 45 км.

На півдні Українського щита розташований третій за значенням в Україні залізорудний район - Білозерський. Він має площу майже 1300 км2 і простягається у Запорізькій області на південь від с. Малої Білозерки смугою до 20 км завширшки і 65 км довжиною.

Керченський залізорудний басейн, що розташований на однойменному півострові, являє собою групу родовищ площею 10-70 км2. Він розміщений здебільшого в Азово-Кубанській западині, де в минулому також були сприятливі умови для осадового нагромадження заліза. Звідси площі, де виявлено поклади залізної руди, продовжуються і на дні Азовського моря.

Марганцеві руди. За обсягом загальних запасів марганцевих руд (мал. 42) Україна посідає у світі друге місце після Південної Африки, а за підтвердженими запасами - перше. Промислові запаси марганцевих руд зосереджені в Придніпровському марганцеворудному басейні. Осадові марганцеві руди утворюють смугу завширшки 25-50 км, що простягається із заходу на схід на 250 км від долини р. Інгулець уздовж Каховського водосховища і на південний схід.

Хромові руди. Запаси хромових руд зосереджені на Побужжі у Капітанівському та Липовенківському родовищах.

• Родовища руд кольорових металів. Серед руд кольорових металів в Україні виділяються поклади ртутних (мал. 43), титанових, нікелевих і алюмінієвих руд. За запасами ртутних руд наша країна посідає друге місце у світі. Найбільше в Україні Микитівське родовище ртуті, що поблизу м. Горлівка Донецької області, пов’язане з Донецькою складчастою спорудою. У Закарпатському прогині відоме Вишківське родовище (Закарпатська область).

Мал. 41. Брили залізної руди

Мал. 42. Марганцева руда

Мал. 43. Кіновар - руда ртуті

Мал. 44. Мідний (1) і золотий (2) самородки, поліметалева руда (3)

У межах Українського щита розвідано 22 родовища урану. Вони розташовані на території Кіровоградської, Миколаївської та Дніпропетровської областей. Так само з Українським щитом пов’язані й родовища титанових руд, яких налічують 26 родовищ. Найбільші поклади цих руд зосереджені в Іршанському родовищі Житомирської області і Малишівському родовищі (басейн р. Самоткань), що на Дніпропетровщині. Український щит приховує і поклади нікелевих руд. В Україні відкрито і розвідано 11 таких родовищ. Найбільшими є Побузька і Дніпропетровська група родовищ. Державним балансом корисних копалин України враховуються запаси алюмінієвих руд Високопільського (Дніпропетровська обл.) та Смілянського (Черкаська обл.) родовищ.

Родовища поліметалевих руд і золота. В Україні є також запаси і поліметалевих руд (із вмістом свинцю, цинку, а також міді, олова та ін.), що видобувають у Закарпатській області, у Берегівському і Мужіївському родовищах (мал. 44).

В Україні є три золотоносні регіони: Карпати, Український щит, Донбас. Наприклад, у Закарпатті розробляється Мужіївське родовище золота (мал. 44).

У межах Українського щита розвідано окремі незначні перспективні площі вольфрамових, кобальтових, молібденових та олов’яних руд.

ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ

За даними сайта Державної служби геології та надр України (http://www.geo.gov.ua/) з’ясуйте поточну ситуацію щодо сучасного стану паливних і рудних ресурсів України.

• Родовища нерудної сировини. Нерудні корисні копалини поширені по всій території України і є найрізноманітнішою та найпоширенішою групою корисних копалин. Особливо цінні з них утворилися в осадових відкладах. За запасами окремих нерудних корисних копалин Україна посідає одне з провідних місць у світі. Поклади деяких з них, як-от пісків або глин, практично необмежені.

Серед родовищ нерудної сировини промислове значення мають поклади калійних солей (мал. 45), які є сировиною для виробництва калійних добрив. Родовища калійних солей зосереджені в Передкарпатському соленосному басейні на площі близько 5 тис. км2 і належать до Передкарпатського прогину. Поклади солей залягають тут у вигляді вузької переривчастої смуги завдовжки близько 250 км - від м. Косова на південному сході до м. Трускавця на північному заході. Основні з родовищ калійних солей - Калуш-Голинське, що на Івано-Франківщині, а також Стебницьке у Львівській області.

Мал. 45. Калійна сіль

В Україні виявлені також величезні поклади кам’яної солі, зосереджені в 14 родовищах. Найбільші поклади солі високої якості утворилися у прогинах Донецької складчастої області. Найвідоміші серед родовищ Артемівське, Слов’янське, Новокарфагенське Інше велике родовище - Солотвинське - також належить до прогину і розташоване в Закарпатській западині. Так само з давніх часів добувають кам’яну сіль в Україні з природної ропи соляних озер поблизу Азовського та Чорного морів, у тому числі з відомого озера Сиваш.

Національне надбання

У народних повір’ях українців сіль - це Божий дарунок. Очевидно, звідси і походить прикмета, що недобре пішов страх розсипати сіль і звичай зустрічати молодят хлібом і сіллю. Солі приписували властивість відганяти злих духів і навіть чортів. Розсипана на шкірі сіль повинна була берегти домашніх тварин від хвороб. Бахмутську сіль у своїй безсмертній поемі «Енеїда» уславив ще понад 200 років тому поет Іван Котляревський. А Борис Грінченко у своєму «Словнику української мови» дає таке пояснення слова «бахмутка»: «поварена сіль, яку добувають у копальнях Бахмутського повіту».

На межі Східноєвропейської платформи і Передкарпатського прогину в межах Львівської та Івано-Франківської областей розташовані 10 унікальних родовищ (Яворівське, Язівське, Роздольське, Немирівське) самородної сірки Передкарпатського сірконосного басейну. Сірка тут залягає неглибоко від поверхні (до 50 м) і розробляється відкритим способом. Застосовують сірку в хімічній промисловості (для виробництва сірчаної кислоти), у гумовій промисловості, у виробництві сірників, фарб, а також для боротьби зі шкідниками.

Поблизу смт. Завалля Кіровоградської області розташоване Заваллівське родовище графіту.

Широке застосування мають також вогнетривкі глини, з яких, зокрема, виробляють будівельну кераміку - керамічну плитку, плитку для підлоги, облицювальну глазуровану плитку, каналізаційні труби тощо. Вогнетривкі глини - це також сировина і для чорної металургії. Великі родовища таких глин експлуатують у Донбасі та в межах Українського щита. Найкраща за своїми властивостями вогнетривка глина видобувається на Часовоярському та Новорайському родовищах, що в Донецькій області.

Найбільші в Україні родовища флюсових вапняків розташовані на півдні Донбасу, де товща цієї металургійної сировини разом з доломітами має потужність 150-200 м, простягаючися смугою завдовжки понад 50 км. Кілька родовищ флюсових вапняків розробляють і в західній частині Головного пасма Кримських гір.

Мал. 46. Дорогоцінні камені

В Україні є в достатній кількості й такі цінні корисні копалини, як крейда (Донецька, Харківська, Луганська, Рівненська, Львівська області) і мергель (Донецька, Івано-Франківська області, АР Крим), а також озокерит, який являє собою тверду корисну копалину, що утворюється з нафти. Озокерит використовують у медицині, електротехнічній, текстильній, деревообробній, лакофарбовій та інших галузях промисловості.

В Україні досліджено три родовища озокериту в Передкарпатському крайовому прогині. Так, за розвіданими запасами озокериту Бориславське родовище (Львівська обл.) оцінюється як одне з найбільших у світі. Інші два родовища розташовані в Івано-Франківській області.

У межах Українського щита поширені численні родовища кам’яних будівельних матеріалів. Так, рожеві граніти видобувають у Житомирській області, червоні граніти - у Кіровоградській області, сірі та світло-сірі граніти - у Запорізькій області, темно-сірі граніти - у Вінницькій.

Великої слави як чудовий облицювальний і будівельний матеріал набув сірий коростишівський та червоний коростенський граніти. Назви цих порід нерозривні з містами, біля яких вони видобуваються, - Коростень, Коростишів. Однак навіть той, хто ніколи тут не бував, міг побачити цю кам’яну красу Житомирщини в чудових підземних палацах київського, харківського або навіть московського метрополітенів.

Не меншу славу здобули собі фіолетово- й синьоокий лабрадорит, найбільші родовища якого - на Житомирщині. Так само широко відомий і смугастий білий, сірий чи рожевий мармур.

• Родовища дорогоцінних і напівдорогоцінних каменів. На території України виявлено родовища різних дорогоцінних каменів, як-от: алмаз, рубін, смарагд, топаз тощо (мал. 46).

З моменту відкриття в 1949 р. на нашій території перших алмазів у долині р. Базавлук цей мінерал потім траплявся у понад сотні місць. Найперспективнішими щодо алмазів є окремі райони Українського щита.

За видобутком дорогоцінного каменю топазу Україні належить одне з перших місць у світі. Топази знаходяться в різних місцях виходу на поверхню гірських порід Українського щита. Родовища топазів на Волині належать до найвідоміших у світі. Унікальні кристали масою 68 кг і 117 кг знайдено на Житомирщині.

В Україні є родовища й таких дорогоцінних каменів, як опал, берил з усіма різновидами. Надзвичайно рідкісним і найдорожчим різновидом берилу є зелений смарагд, а також прозорий блакитно-зелений аквамарин, що кольорами й справді нагадує морську воду. До групи дорогоцінних каменів належать і різновиди кварцу: фіолетовий аметист, безбарвний гірський кришталь, чорний моріон.

Надра України містять також дорогоцінні камені органогенного походження, як-от бурштин (янтар). Головні його запаси виявлено в осадових відкладах Українського щита у правобережній частині Полісся (північна частина Волинської, Рівненської, Житомирської і Київської областей).

У межах Українського щита, а також в окремих районах складчастої системи Українських Карпат і Кримських гір, Донецької складчастої області залягає й різноманітні напівдорогоцінні камені. Серед них, наприклад, схожий на шаруватий пиріг агат, зелений або голубовато-зелений амазоніт, строката яшма, в’язкий різновид кам’яного вугілля - гагат, рожевий або червоний сердолік, напівпрозорий халцедон, а також скам’яніле дерево та ін.

ГОЛОВНЕ

• До основних руд чорних металів належать залізні й марганцеві руди, з яких виробляють чорні метали.

• Нерудні корисні копалини поширені по всій території України, але переважно в осадових відкладах.

• Основними районами зосередження рудних корисних копалин є Український щит, Закарпатський прогин, Донецька складчаста споруда.

• Наша країна недостатньо забезпечена рудами кольорових металів.

• Нерудні корисні копалини поширені по всій території України і є найрізноманітнішою та найпоширенішою групою корисних копалин.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Поясніть, де й чому на території України утворилися найбільші рудні басейни.

2. За картою з’ясуйте, які з адміністративних областей України відносно багаті на руди кольорових металів.

3. Назвіть найбільші родовища нерудних корисних копалин України.

4. Знайдіть на карті України і поясніть географічні передумови виникнення назви міст Марганець і Дніпрорудне.

5. Визначте, які нерудні корисні копалини поширені у вашій області. З якими тектонічними структурами пов’язане їхнє утворення?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.