Густота населення у світі та Україні

 
 

§ 51. ГУСТОТА НАСЕЛЕННЯ У СВІТІ ТА УКРАЇНІ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

• Де виникли перші цивілізації людства?

• Чинники, що впливають на розселення населення на Землі.

• Густота населення у світі. Населення світу розміщується дуже нерівномірно. Адже не всі регіони на континентах мають сприятливі умови для життя і господарської діяльності людини. Найщільніше заселені прибережні території. Загалом лише на 7 % площі суходолу проживає 70 % населення світу. Утім на чисельність населення в окремих частинах світу вплинули й інші - історичні, політичні, економічні, соціальні чинники.

Показник чисельності населення в тому чи іншому регіоні не відбиває справжніх особливостей розміщення населення. Головним показником розміщення людей на Землі є густота населення — кількість людей, що постійно проживають на одному квадратному кілометрі території. (Показник густоти населення розраховують діленням чисельності постійного населення на площу території). Зрозуміло, що в разі зростання чисельності населення і незмінності площі суходолу середня густота населення Землі постійно зростає (мал. 116).

Далеко не завжди найчисельніші території або країни характеризуються одночасно і найвищою густотою населення.

Свідченням цього є показники густоти населення в різних регіонах світу (мал. 117).

Густота населення дуже різниться в різних країнах світу. У так званих карликових країнах і територіях вона є найвищою. Особливо вирізняються азійська Макао і європейське Монако, де густота населення становить близько 19 тис. осіб/км2. Великою густотою населення вирізняються також такі азійські країни і території, як-от: Сінгапур і Гонконг, а також у Європі Ватикан - 8, 7 і 2 тис. осіб/км2 відповідно.

Мал. 116. Середня густота населення Землі

Мал. 117. Рейтинг великих регіонів світу за густотою населення

Густота населення подекуди значно вища за середньосвітову і в значних за площею країнах. Так, наприклад, в Індії вона становить 385 осіб/км2, у Нігерії - 184 особи/км2, у Великій Британії - 256 осіб/км2, у Китаї - 145 осіб/км2, у Франції - 116 осіб/км2. Водночас у деяких не малих за розмірами країнах густота населення, навпаки, помітно нижча за середньосвітову. До прикладу, в Бразилії вона становить 24 особи/км2, в Алжирі - 16 осіб/км2, у Саудівській Аравії - 12 осіб/км2, а в Монголії - лише 2 особи/км2.

• Густота населення в Україні. Попри те що кількість населення України неухильно зменшується, густота населення продовжує залишатися відносно високою. Середня густота населення нині становить 75,2 особи/км2. Однак населення розміщене по території нерівномірно.

В Україні сформувалося кілька регіонів з найбільш високою концентрацією населення. Найвища густота населення характерна для східних і західних областей, а також Київської області (разом з Києвом). Максимальна густота населення зафіксована у південно-східній частині країни, що є давньопромисловим регіоном України. Тут вирізняється Донецька область, де густота населення перевищує 161 особу/км2. Висока густота населення притаманна й Луганській області - майже 83 особи/км2.

Щільно заселені також і деякі західні регіони України, як-от Львівська і Чернівецька області, що склалося тут історично. Густота населення в цих областях перевищує 116 і 112 осіб/км2 відповідно.

У Придніпров’ї вирізняються Дніпропетровська і Запорізька області, де висока густота населення - 102 особи/км2 і 65 осіб/км2 відповідно.

Водночас Полісся і південь України через несприятливі природні умови (заболочені землі на Поліссі, нестача вологи на півдні) є слабо заселеними. Так, на півночі, зокрема у Волинській області, густота населення становить 52 особи/км2, у Чернігівській вона взагалі сягає свого мінімуму в країні - 33 особи/км2. Дуже низький показник густоти населення також на півдні: Миколаївська область - 47 осіб/км2, Херсонська область - 37 осіб/км2. Загалом густота населення між крайніми пересічнообласними показниками в Україні відрізняється ледь не у 5 разів - найвища густота населення в Донецькій області (161,1 особи/км2), найнижча - у Чернігівській області (32,9 особи/км2).

• Чинники розселення населення. Розселення населення по території України, як і скрізь у світі, визначаються комплексом природних і соціально-економічних чинників. На ранніх стадіях історії людства головним чинником розселення були природні умови, пізніше відчутну роль

почали відігравати природні ресурси — земельні, мінеральні, водні тощо. З подальшим розвитком господарства зріс вплив соціально-економічних чинників розвитку суспільного життя, які створюють відповідні можливості використання природних умов і ресурсів.

Територія України має загалом сприятливі для розселення природні умови і багаті природні ресурси. Водночас для них характерна просторова неоднорідність. Найсприятливіші вони в Донецькій, найгірші - у Волинській області. При цьому за сумарною продуктивністю природних ресурсів різниця між крайніми показниками серед 24 областей і АР Крим становить 5,5 раза (найвища у Донецькій, найнижча - у Волинській).

Ще більший контраст виникає, якщо порівнювати окремі види ресурсів за адміністративними районами. Так, показники продуктивності мінеральних ресурсів у Криворізькому районі Дніпропетровської області і Луцькому районі Волинської області відрізняються у 8 тис. разів! Саме інтенсивне освоєння надрових багатств у Дніпропетровській, Донецькій і Луганській областях значною мірою зумовили тут високу густоту населення.

Отже, природні умови та ресурси мають суттєвий вплив на формування розселення. Проте нині визначальне місце для розміщення населення по території посідає виробництво. Вплив виробництва на розселення відбувається переважно через забезпечення підприємства (промислового, сільськогосподарського, транспортного тощо) робочою силою. А кількість і якість цієї робочої сили залежить від характеру виробництва і потужності підприємств.

Великий вплив на розвиток поселень, крім виробництва, має виконання ними соціальних функцій, тобто наявність лікувально-оздоровчих і освітніх установ, торгівельних закладів і закладів культури, об’єктів побутового значення (наприклад, відділень зв’язку, будинків побуту) тощо.

Жодний населений пункт не може існувати без зв’язків з іншими поселеннями, оскільки всі вони є частиною єдиного цілого. Таке ціле або розміщені на певній території і пов’язані між собою населені пункти називають системою розселення. У системі розселення України є два основні типи поселень - міські та сільські.

ГОЛОВНЕ

• Середня густота населення світу - 54 особи/км2, України - 75,2 особи/км2.

• Населення розміщене дуже нерівномірно, у світі найбільш густо заселені прибережні території, в Україні - східні та західні області.

• Особливості розселення населення по території України, як і скрізь у світі, визначаються комплексом природних і соціально-економічних чинників.

• Територія України має загалом сприятливі для розселення умови і ресурси.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Наскільки середня густота населення України відрізняється від середньої густоти у світі?

2. Визначте найбільш густо заселені регіони і країни світу.

3. Поясніть, як і чому змінюється густота населення.

4. Поясніть зміни густоти населення по території України.

5. Обґрунтуйте закономірність зміни густоти населення України в історичному часі.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.