Що вивчає курс географії «Україна у світі: природа, населення»

 
 

§ 1. Що вивчає курс географії «Україна у світі: природа, населення»

Ви дізнаєтесь:

• що та з якою метою вивчають у курсі «Україна у світі: природа, населення»

• які існують методи досліджень фізичної та суспільної географії України

Пригадайте:

• що вивчає наука географія

• що таке природні багатства

• якими джерелами географічних знань ви користувалися, вивчаючи географію материків і океанів

На уроках географії в 7 класі ви познайомилися з природними процесами та явищами, які відбуваються у великих природних комплексах Землі — материках та океанах. Цього року ви вивчатимете дуже важливу частину нашої планети, територію нашої Батьківщини — України. Ви дізнаєтеся про природні процеси та явища, характерні для території України, а також про її населення.

1. Об'єкт вивчення фізичної та суспільної географії України.

Ви вже знаєте, що географія вивчає Землю, людей, які на ній живуть, та їхню господарську діяльність. Для того щоб дослідити всю різноманітність об’єктів і процесів, що існують на Землі, знадобилася ціла система наук. Більшість із них можна об’єднати у дві групи — фізико-географічні та суспільно-географічні науки. Фізико-географічні науки вивчають географічну оболонку в цілому, її компоненти (рельєф, клімат, океани, води суходолу, ґрунти, рослини, тварин) і частини (зокрема материки, океани, природні зони). Суспільно-географічні науки досліджують закономірності розміщення та розвитку суспільства у світі, в окремих районах і державах. У 8 класі ці науки допоможуть вам з’ясувати, як і чому змінюється кількість населення світу та нашої країни, які його склад і структура, умови життя, особливості розселення й трудової діяльності.

Особливе місце в комплексі географічних наук посідає картографія. Вона вивчає основи створення карт, досліджує методи їх використання.

Об’єктом вивчення географії у 8 класі є територія України, характерні риси, зміни в часі та закономірності поширення природних умов і природних ресурсів (багатств), природних комплексів та населення.

2. Методи дослідження фізичної та суспільної географії.

Прагнучи якомога докладніше вивчити нашу планету та її частини, географи використовують різні методи дослідження. Методи дослідження — це сукупність способів здобуття нових знань про географічні об’єкти і процеси.

Картографічний метод полягає у створенні географічних карт (просторово-знакових моделей) із метою відображення територіальних відмінностей тих чи інших явищ (процесів), використанні карт для отримання нового знання. За допомогою карт можна визначити положення, форму, межі, розміри, якісні характеристики географічних об’єктів, виявити взаємозв’язки та закономірності.

Вивчення багатьох географічних об’єктів (процесів, явищ) неможливе без використання польових досліджень (експедиційний метод). Вони передбачають безпосередню роботу на місцевості. Багато спільного з ним має метод спостережень (наприклад спостереження за станом погоди на метеорологічних станціях). Зібрані в такий спосіб дані обробляються за допомогою інших методів, зокрема статистичного.

Порівняльно-географічний метод полягає у виявленні найістотніших ознак подібності та відмінності між певними географічними об’єктами, процесами та явищами.

Дистанційний метод передбачає проведення спостережень, зйомок із літаків, супутників, космічних станцій. Це дає можливість складати точні карти, спостерігати за станом погоди, виявляти родовища корисних копалин, стежити за джерелами забруднення природного середовища.

Математичний метод спрямований на використання кількісних показників, які характеризують досліджувані об’єкти, із метою виявлення взаємозалежностей та закономірностей. Найбільш широко цей метод застосовується в суспільній географії.

Моделювання передбачає побудову й використання в дослідженні спрощених аналогів (моделей) географічних об’єктів, які є їх замінниками. Наприклад, моделлю певної території може стати її карта. У сучасних дослідженнях модель може бути і математичною, наприклад, із використанням системи формул та рівнянь.

Найсучаснішим (новітнім) методом досліджень є геоінформаційний. Використання геоінформаційних систем (ГІС) дає можливість поєднати модельне зображення території, наприклад електронні карти та картосхеми, із різноманітною інформацією. Ця сучасна комп’ютерна технологія допомагає оперативно знаходити потрібні дані, відображати й передавати їх у зручному вигляді.

Різноманітні методи дослідження свідчать про великі можливості географії у вирішенні низки важливих завдань. Вони пов’язані з оцінкою природних умов, раціональним використанням природних багатств, проблемами взаємодії природи і суспільства, дослідженням системи розселення й розвитку поселень, науковим обґрунтуванням напрямків розвитку та територіальної організації господарства, прогнозуванням стану природного середовища.

Мал. 1. Глобус — модель Землі.

3. Джерела географічної інформації.

Знання не приходять самі, їх потрібно здобувати за допомогою різноманітних джерел. Географічну інформацію про Україну ви знайдете в підручниках географії, на географічних картах (у тому числі загальногеографічних, спеціальних і тематичних), в атласах, географічних словниках, довідниках, енциклопедіях. Багато відомостей про природу та населення нашої Батьківщини можна отримати з науково-популярної літератури і телевізійних передач, а також за допомогою космічних знімків. Найбільш доцільно їх використовувати в поєднанні з картою.

Географії, як жодному іншому шкільному предмету, необхідний вихід у світовий простір. Це дозволяють зробити комп’ютерні телекомунікації. Їх розвиток обумовив створення Інтернету — глобальної мережі, що об’єднує різних користувачів. Головною якістю мережі Інтернет є наявність великої кількості інформації, значну частину якої становить географічна. За допомогою сучасних інформаційних технологій через Інтернет ви можете отримати різноманітні текстові та ілюстративні матеріали, наприклад карти, картосхеми, схеми, діаграми, а також відеоінформацію. Комп’ютер дає можливість працювати з електронними підручниками, картами та атласами.

Мал. 2. Вигляд території України з космосу.

Для вчених основне джерело інформації — це безпосередні дослідження. Для цього вони вирушають в експедиції, де за допомогою сучасних приладів проводять вимірювання, збирають необхідні дані, а потім їх обробляють.

Не слід забувати, що відомості про навколишнє середовище ви можете отримати завдяки особистим спостереженням та власному життєвому досвіду. Тож будьте уважні, любіть і вивчайте свій край.

Головне

• Фізико-географічні науки вивчають географічну оболонку в цілому, її компоненти і частини.

• Суспільно-географічні науки досліджують закономірності розміщення та розвитку суспільства у світі, окремих його регіонах і державах.

• Об’єктом вивчення географії у 8 класі є територія, характерні риси, зміни в часі та закономірності поширення природних умов і природних ресурсів, природних комплексів та населення України та світу.

• До основних методів дослідження належать картографічний, польових досліджень (експедиційний), спостережень, статистичний, порівняльно-географічний, дистанційний, математичний, моделювання, геоінформаційний.

• До основних джерел географічної інформації належать підручники з географії, карти, атласи, географічні словники, довідники, енциклопедії, науково-популярна література, телевізійні програми тощо.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Що вивчається в курсі «Україна у світі: природа, населення»? 2. Що спільного між фізико-географічними і суспільно-географічними науками? 3. Із якою метою використовується порівняльно-географічний метод дослідження? 4. Назвіть джерела географічної інформації. 5. На конкретних прикладах доведіть значення для вас географічних знань про свою країну.

Поміркуйте

Чому космічні знімки найбільш доцільно використовувати в поєднанні з картою?

Практичне завдання

Складіть у зошиті схему «Методи дослідження фізичної та суспільної географії».

Працюємо самостійно

1. Ознайомтеся зі змістом шкільного атласу, визначте, із якою метою він створений. 2. Збирайте роботи з географії, за які ви отримали високі оцінки. Проаналізуйте, завдяки чому вам вдалося цього досягти. Використовуйте свій досвід у подальшому навчанні.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.