Рудні та нерудні корисні копалини

 
 

§ 18. Рудні та нерудні корисні копалини

Ви дізнаєтесь:

• які рудні та нерудні корисні копалини є в надрах України

Пригадайте:

• які ресурси Землі є невідновлюваними

У наш час у зв’язку з прискореним розвитком науки й виробництва велике значення має забезпечення країни рудними та нерудними корисними копалинами.

Багатство надр України зумовлює активний видобуток корисних копалин та подальше їх використання в різних сферах господарської діяльності. Майже всі мінеральні ресурси є невідновлюваними, тому постає проблема їх раціонального використання.

1. Рудні (металеві) корисні копалини.

Рудні корисні копалини — гірські породи та мінерали, із яких видобувають метали.

Від давніх часів на території України люди видобували руди для виготовлення знарядь праці, зброї, прикрас. І в наш час без металів та їхніх сплавів важко уявити світ. Автомобілі, літаки, кораблі, верстати, будівельні конструкції та багато інших пристроїв і машин неможливо було б створити без металів.

Руди в природному вигляді зовсім не схожі на метали, які ми звикли бачити. Для виплавляння з них металів використовують спеціальні технології, які лежать в основі металургійної галузі.

Особливо багаті надра нашої країни на запаси залізних та марганцевих руд (відповідно 5 % та 20 % від світових запасів), які є основою для виплавки чавуну та сталі.

Залізні руди на території України зосереджені в Криворізькому залізорудному басейні, Кременчуцькому та Білозерському залізорудних районах, Керченському басейні (мал. 1).

Мал. 1. Рудні корисні копалини України.

Загальні запаси залізних руд у надрах нашої країни складають близько 28 млрд тонн. Найбільшим за запасами (18,7 млрд тонн) є Криворізький залізорудний басейн (Кривбас), який сформувався в центральній частині Українського щита. Вивчення криворізьких залізних руд і подальше освоєння було започатковане академіком В. Ф. Зуєвим, який уперше в 1781 р. описав відслонення залізистих порід по берегах річки Саксагані. Нині тут відкрито 60 родовищ, із яких шахтним способом видобувають багаті на вміст заліза (понад 46 %) червоні залізняки та відкритим способом — залізисті кварцити (вміст заліза від 20 %) (мал. 2, 3).

Мал. 2. Шахта «Гвардійська» в Кривому Розі: глибина видобутку — 1190 м.

Мал. 3. Залізорудний кар'єр Південного гірничозбагачувального комбінату (місто Кривий Ріг): довжина — 3 км, глибина — до 400 м.

Геологічним продовженням Кривбасу на північно-східному схилі Українського щита є Кременчуцький залізорудний район. Він являє собою смугу довжиною 45 км із метаморфізованих залізистих порід. Їх видобуток ведеться відкритим способом.

Білозерський залізорудний район на південному схилі щита відрізняється багатими на вміст заліза рудами, які видобувають шахтним способом, та є одним із найперспективніших в Україні.

У Керченському басейні залізні руди мають осадове походження та залягають близько до поверхні. Їх активне освоєння в радянські часи призвело до виснаження родовищ, тому видобуток руд там припинено.

Незамінним елементом у виробництві сталі є марганець. Україні належить провідне місце у світі за запасами марганцевих руд (близько 2,2 млрд тонн), які більшою мірою зосереджені в осадовому чохлі Українського щита в межах унікального Придніпровського марганцеворудного басейну. Марганцеві руди залягають горизонтальними пластами на глибинах від 15 до 170 м, що дозволяє вести розробку як відкритим, так і шахтним способами. Вони містять від 27 до 33 % чистого металу.

До найважливіших родовищ кольорових металів належать поклади титанових руд — ільменітів.

Титан — дуже легкий та міцний метал, який широко застосовують у будівництві літаків, космічних апаратів, суден. Титан є незамінним при виготовленні медичного обладнання, альпіністського спорядження тощо.

Найбільші розвідані родовища титанових руд — Іршанське (Житомирська область) і Самотканське (Дніпропетровська область) — розташовані в межах Українського щита.

У магматичних породах Донецької височини та Вулканічного хребта Карпат виявлені одні з найбільших у світі родовища ртутної руди — кіноварі (Микитівське та Вишківське родовища).

На берегах Південного Бугу розташований Побузький гірничорудний район. Із ним пов’язані численні родовища нікелевих та кобальтових руд. Також у цьому районі проводиться детальна розвідка першого в Україні родовища хромітових руд — Капітанівського.

В Україні також є значні запаси уранових руд, розвідані родовища свинцю, цинку, алюмінію, міді, золота.

2. Нерудні (неметалеві) корисні копалини.

В Україні розробляються понад 2000 родовищ нерудних корисних копалин. Однією з головних особливостей нерудної сировини, на відміну від паливних та рудних корисних копалин, є її багатоцільове призначення. Родовища кам’яної солі розробляються в Донбасі (Артемівське, Слов’янське) і Закарпатті (Солотвинське). У Передкарпатті є значні поклади калійних солей (Калуське та Стебницьке родовища), самородної сірки (Яворівське, Язівське, Роздольське родовища).

Надзвичайно багата Україна на запаси будівельної сировини: глин, пісків, вапняків, крейди, гранітів, лабрадориту тощо. Підприємства чорної металургії повною мірою забезпечені різноманітними нерудними матеріалами. До таких належать флюсові вапняки, вогнетривкі глини, доломіти, піски формувальні. У породах Українського щита залягають поклади графіту світового значення. Найбільші запаси зосереджені в Заваллівському родовищі Кіровоградської області.

Також Україна відома своїми родовищами коштовного та напівкоштовного каміння. Є великі поклади бурштину на Поліссі, запаси топазів, берилу, гірського кришталю, гранатів на Волині, рожевого кварцу та мармурового оніксу в Придністров’ї.

Серед країн Європи Україна виділяється багатими запасами мінеральних вод та грязей, які використовують для лікування та оздоровлення. Найбільш відомими джерелами мінеральних вод є Трускавецьке, Полянське, Свалявське, Лужанське, Хмільник, Миргородське, Березівське, Куяльницьке. Лікувальні властивості грязей застосовують в оздоровчих закладах Причорномор’я, Приазов’я, Криму.

3. Проблеми раціонального використання мінеральних ресурсів.

Одним із найважливіших напрямків раціонального використання корисних копалин є зменшення їх втрат під час розробки. Щорічно в Україні видобувають близько 1,5 млрд тонн мінеральної сировини, а використовують лише 12 %. Заощадити мінеральні ресурси можна за рахунок вдосконалення технології їх видобутку. Це дозволить комплексно переробляти сировину, вилучаючи всі корисні інгредієнти, а відходи використовувати як будівельні матеріали. Так, порожні породи з вугільних та інших шахт застосовують під час будівництва шляхів сполучення, дамб, виробництва будівельних конструкцій, заповнення відпрацьованих шахт та кар’єрів тощо.

До державного фонду корисних копалин України тепер включають і техногенні родовища, якими є відходи добування, збагачення та переробки мінеральної сировини.

Із метою забезпечення раціонального комплексного використання надр в Україні прийнятий Закон «Про охорону навколишнього природного середовища» та відповідно до нього розроблений Кодекс України «Про надра».

Головне

• Рудні корисні копалини України різноманітні: вони представлені залізними, марганцевими, титановими, нікелевими, алюмінієвими, урановими, ртутними рудами тощо. Більшість із них пов’язана з магматичними та метаморфічними породами Українського щита.

• За запасами нерудних корисних копалин наша країна посідає важливе місце у світі.

• Раціональне використання корисних копалин базується на комплексному підході до їх вивчення та розробки родовищ, використанні сировини без втрат.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Що таке рудні корисні копалини? У чому проявляються головні закономірності їх залягання? У яких сферах людської діяльності їх використовують? 2. Назвіть і покажіть на карті в атласі основні басейни та райони розміщення залізних і марганцевих руд в Україні. 3. Родовища яких кольорових металів виявлені в надрах України? 4. Якими видами нерудної сировини забезпечена Україна?

Поміркуйте

Які родовища рудних та нерудних корисних копалин є у вашій місцевості? Запропонуйте власні заходи щодо їхнього раціонального використання.

Практична робота 4

Встановлення за картами (тектонічною, геологічною, фізичною) зв'язків між тектонічними структурами, рельєфом, геологічною будовою та корисними копалинами у межах України (закінчення)

За картою тектонічної будови та картосхемою на рис. 1, с. 86 установіть зв'язок між тектонічними структурами та рудними корисними копалинами. Результати занесіть у четвертий стовпчик таблиці на с. 69.

Дослідження

Використання продуктів переробки корисних копалин у побуті

Проведіть власне дослідження та з'ясуйте, які продукти переробки корисних копалин та як саме використовуються у вас дома. Підготуйте повідомлення.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Схоже

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.