Морські експедиції португальців та іспанців

 
 

§ 1. МОРСЬКІ ЕКСПЕДИЦІЇ ПОРТУГАЛЬЦІВ ТА ІСПАНЦІВ

Пригадайте! Які території та народи знали європейці в добу Середньовіччя?

1. Причини Великих географічних відкриттів.

У всі історичні епохи жили люди, які любили подорожувати і прагнули у своїх мандрах побачити нові землі. У Середньовіччі знаменита «Книга про різноманітність світу» Марко Поло відкрила перед європейцями дивовижний світ Сходу. Повідомлення венеціанського купця широко використовували для складання географічних і морських карт. В освоєнні Північної Атлантики помітну роль відіграли нормани. Вирушаючи в походи за здобиччю, вони неодноразово перетинали океан і навіть заснували на землях Америки тимчасові поселення. Чому ж саме ранній Новий час став епохою, коли відкриття, які здійснювали європейці на морі й на суші, отримали назву Великі географічні відкриття? Річ у тім, що тогочасні мореплавці результатами своїх сміливих подорожей не тільки розширили межі відомого європейцям світу та їхні уявлення про нього, але суттєво змінили й сам світ.

Могутній поштовх зростанню інтересу європейців до далеких країн дав розвиток міжнародної торгівлі. Вона стала особливо активною під час Хрестових походів, коли населення Європи звикло до постійного надходження зі Сходу чудових тканин, витончених ювелірних виробів, коштовного каміння й духмяних прянощів. Проте після того, як у 1453 р. турки захопили Константинополь, дорога на Схід через Чорне море для західноєвропейських купців закрилася.

Пригадайте! Купці яких держав найактивніше торгували з країнами Сходу в період Середньовіччя?

Вільний шлях до Індії через Єгипет і Червоне море перебував у руках арабів, які повністю захопили посередницьку торгівлю східними товарами й різко підняли ціни на них. Особливо подорожчали прянощі - чорний перець, кориця, мускатний горіх та інші. Їх використання надавало не тільки приємного смаку їжі, а й змогу довше зберігати продукти харчування, тож було дуже поширеним. Перед тим як опинитися в Європі, прянощам доводилося долати довгий шлях. Збирали їх на далеких тихоокеанських островах, переправляли через Індію та арабські країни до Єгипту. Там духмяний вантаж збували венеціанцям і генуезцям, від яких прянощі розходилися по всій Європі.

Таке посередництво робило прянощі дуже дорогими. Торгівля ними приносила велетенський прибуток (до 800 %) і була надзвичайно вигідною: багатих купців не випадково називали «мішком з перцем». На цих щасливчиків із заздрістю дивилися ті, хто прагнув швидко розбагатіти. Вони добре розуміли, що зможуть досягти своєї мети, лише уникнувши розгалуженого посередництва. Саме ці люди наполягали на потребі шукати власні шляхи до Індії, Китаю та інших східних земель.

Подумайте! Торгівля якими сучасними товарами приносить великі прибутки?

Поряд із цією була ще одна причина, яка зумовила Великі географічні відкриття. Із пожвавленням торгівлі в Європі виникла гостра нестача золотої та срібної монет. Місцеві поклади дорогоцінних металів вичерпалися, через що європейців просто зачаровували розповіді про казково багаті країни Сходу. Точних повідомлень про золотоносні землі вони не мали, але вважали, що шлях до них пролягає через Гібралтар, уздовж західного узбережжя Африки. Золото стало тією магічною силою, яка змушувала європейців відчайдушно вирушати в невідому далеку путь.

Нуну Гонсалвиш. Розпис вівтаря в церкві Святого Вінсента

Започаткували Великі географічні відкриття країни Піренейського півострова - Іспанія та Португалія. Вони не належали до числа найбільш розвинених держав, проте мали вигідне географічне розташування на виході в Атлантику, прекрасний флот, зручні гавані, досвідчених моряків.

2. Морські походи португальців.

Піонерами Великих географічних відкриттів стали португальці. Ще в XIII ст., у ході Реконкісти, вони звільнили свою територію від арабів і створили флот. Талановитим організатором великих морських експедицій став принц Енріке Мореплавець (1394-1460).

Енріке Мореплавець

Майже півстоліття прожив Енріке Мореплавець на крайньому півдні країни - у Сагриші, де заснував обсерваторію та мореплавну школу. Принц проводив астрономічні спостереження, листувався з усіма тогочасними знаменитими вченими, збирав навколо себе картографів, розробляв маршрути подорожей. У 1415 р. португальці, чия морська торгівля дуже потерпала від грабунків арабських піратів, розгромили одне з їхніх розбійницьких гнізд - Сеуту, порт на північному узбережжі Африки. Одним з учасників походу був Енріке. І хоча цей випадок залишився єдиним, коли Енріке піднявся на корабель, своє прозвання Мореплавець принц отримав заслужено.

Сполучення між Європою та Індією здійснювалося тоді спочатку морем, потім (після тривалого і дорогого перевантаження) суходолом і знову морем. Принц прагнув знайти для португальської торгівлі безперервний морський шлях і був упевнений, що, хоч би якою величезною здавалась Африка, десь на півдні вона має закінчуватись і там її можна обминути на кораблях.

На початку XV ст. буря викинула двох португальських дворян на великий безлюдний острів, повністю вкритий лісом. Їхні розповіді про цю пригоду зацікавили Енріке. Принц спорядив експедицію, і, коли вона знайшла острів, назвав його Мадейра, що португальською означає «ліс». Острів віддали тим двом дворянам, які випадково його відкрили. Вони спалили всю острівну рослинність, а натомість завезли на Мадейру виноградну лозу, худобу, цукрову тростину й чимало в’язнів для постійного поселення. Мадейра стала важливим пунктом на шляху португальців до тропічної Західної Африки.

Споряджені Енріке експедиції крок за кроком досліджували африканське узбережжя. Значною подією стало відкриття Островів Зеленого Мису. Тут португальці дивувалися ніколи раніше не баченим баобабам і гіпопотамам, яких називали «риба-кінь». На землях сучасних Сьєрра-Леоне, Гани та Гвінеї вони знайшли золото й цінну слонову кістку; звідси вивезли в Лісабон та вигідно там продали перших африканських рабів. Невдовзі на них почалося справжнє полювання. Налякані африканці тікали від моря в глиб країни, а работоргівці йшли слідом, просуваючись усе далі вздовж берегів Африки.

Морська напівсфера - прилад, який дозволяв точно тримати обраний курс корабля

Астролябія

Подумайте! З якою метою привозили африканських рабів до Європи?

Ризиковані подорожі океанами стали можливими завдяки успіхам у науці й техніці, а також досвіду мореплавців. На кінець XV ст. помітно вдосконалилися компас і астролябія - прилади для орієнтації у відкритому морі. Було накопичено цінну інформацію про морські течії, припливи й відпливи, напрямок вітрів. Вдалося створити портолани - більш точні карти з детальним зображенням узбережжя. Почав використовуватися новий тип судна - каравела - із системою вітрил, яка давала змогу рухатися проти вітру. Це істотно скорочувало кількість веслярів та дозволяло взяти на борт корабля більше харчів і прісної води для далекого плавання.

Пригадайте! Які типи вітрильних кораблів ви знаєте?

У 1487 р. португальський капітан Бартоломеу Діаш дістався крайнього півдня Африканського континенту. Він назвав його мис Доброї Надії. Шлях з Атлантики до Індійського океану навколо Африки було відкрито.

3. Відкриття Христофором Колумбом Нового Світу. Водночас із португальцями нових торгових шляхів шукала й Іспанія. У 1492 р. сюди прибув генуезький мореплавець Христофор Колумб (1451-1506).

Христофор Колумб. XVI ст.

Христофор Колумб народився в італійському місті Генуї в родині небагатого ткача. Життя його овіяне легендами й таємницями. Невідомо, де він учився, але був людиною дуже освіченою. Ставши моряком, Колумб опинився на кораблі, який захопили пірати, дивом врятувався, вплав дістався Португалії. Там він познайомився з учасниками експедицій Енріке Мореплавця і від них почув багато невідомого про португальські морські відкриття.

У Колумба визрів великий план - досягти Індії західним шляхом. Ця ідея спиралася на вчення про кулястість Землі й виникла ще в Античності. Колумб, розраховуючи знайти Індію недалеко від узбережжя Португалії, розробив проект експедиції і представив його португальському королю, але той відхилив план генуезця. Колумб вирушив до Іспанії.

Які дії виконували моряки за допомогою морських приладів?

Жак де Бо. Використання морських приладів

В Іспанії якраз закінчилася Реконкіста. Безліч дворян-ідальго, для яких війна була єдиним джерелом існування, не мали більше воєнної здобичі й створили справжні розбійницькі зграї. Королева Ізабелла і король Фердинанд прагнули позбутися їх, відправивши подалі від Іспанії, за океан. Тому обіцянка Колумба забезпечити іспанській короні доступ до золотих скарбів Індії та Китаю виглядала в очах монархів удвічі привабливішою. Вінценосне подружжя підписало з мореплавцем договір. Колумбу було обіцяно титул віце-короля та великі прибутки з нововідкритих земель, які мали перейти під владу іспанської корони.

3 серпня 1492 р. Колумб на трьох кораблях покинув тиху гавань Палос неподалік Севільї та вирушив на захід.

Уперше європейці свідомо перетинали океан. Через 33 дні виснажливого плавання пролунав постріл: один із моряків побачив землю. Команда ступила на берег острова, названого Колумбом Сан-Сальвадор. Упевнений, що досяг Індії, мореплавець дав місцевому населенню назву « індіанці», яка зберігається до наших днів. Сам континент довго називали Вест-Індія (Західна Індія), щоб відрізняти її від справжньої Індії).

Прибулі на великих вітрильних кораблях європейці здавались індіанцям посланцями богів. Так зустрілися два світи, які раніше не підозрювали про існування один одного і разюче один від одного відрізнялись.

XVI ст. Із щоденника першої подорожі Колумба

І вони так добре поставилися до нас, що це здавалося дивом. Вони вплав переправлялися до човнів, де ми перебували, і приносили нам папуг, і бавовняне прядиво у мотках, і дротики, і багато інших речей, і обмінювали все це на інші предмети, які ми їм давали, як наприклад, на маленькі скляні чотки. З великою охотою віддавали вони все, що мали... і виявляли стільки любові, наче хотіли віддати нам свої серця...

Усі вони ходять голі... І всі люди, яких я бачив, були молодими, жоден з них не мав більше 30-ти років, і статуру вони мали гарну, а волосся грубе, зовсім як кінське, і коротке... Деякі вкривають себе чорною фарбою, інші - червоною; деякі тим, що потрапило під руку. Одні з них розмальовують обличчя, інші - усе тіло, а є й такі, у кого розмальовані лише очі або ніс. Вони не носять і не знають залізної зброї: коли я показував їм шпаги, то вони схопилися за леза й через незнання порізали собі пальці. Ніякого заліза у них немає...

Які почуття викликали європейці у місцевого населення?

Теодор де Брі. Прибуття Колумба до Нового Світу

Вони повинні бути хорошими, тямущими і кмітливими слугами - я помітив, що вони дуже швидко навчилися повторювати те, що їм казали.

Питання до документа. 1. Що найбільше здивувало Колумба в зовнішньому вигляді жителів острова? 2. Чому він вирішив, що вони можуть бути гарними слугами?

Пізніше Колумб здійснив ще три плавання за океан і відкрив майже всі Антильські острови, а також частину узбережжя невідомого материка. Проте тих незліченних багатств, на які всі сподівалися, знайти в нових землях не вдалося. Інтерес до Колумба зник, королівське подружжя позбавило його майже всіх наданих раніше привілеїв і прибутків. Великий мандрівник помер, забутий усіма, всього за півтора року після закінчення своєї експедиції. До останнього подиху він був упевнений, що знайшов новий шлях до Індії. Унаслідок подорожей Колумба виникли постійні зв’язки між Східною і Західною півкулями.

Дізнайтесь! Назви яких міст, країн у світі пов’язані з ім’ям Колумба?

Слідом за Колумбом ринув потік морських експедицій. Учасник однієї з них, італієць Амеріго Веспуччі, мальовничо описав природу і населення нововідкритих земель. Він першим заявив, що це не Азія, а нова, невідома раніше частина світу, і запропонував назвати її Новий Світ. Захоплюючими розповідями Веспуччі зачитувалася вся Європа. В очах сучасників він став людиною, яка справді відкрила новий материк, який і назвали Америкою. Цей факт великий німецький вчений XIX ст. Олександр Гумбольдт назвав «пам’ятником людської несправедливості» щодо Колумба.

4. Перша навколосвітня подорож.

Відкриття Колумба занепокоїли одвічну морську суперницю іспанців - Португалію. 8 липня 1497 р. з Лісабона відпливла флотилія із чотирьох кораблів. Нею командував знатний придворний Васко да Гама. Він не мав досвіду плавань, проте володів усіма якостями, потрібними для успіху, - мужністю, рішучістю, залізною волею та беззаперечним авторитетом серед моряків.

Саме йому судилося знайти хоча й не найкоротший, зате найзручніший для вітрильних суден шлях до мису Доброї Надії. Обігнувши його, експедиція вперше пройшла вздовж східного узбережжя Африки й опинилася в Індійському океані, відкривши таким чином у 1498 р. морський шлях до Індії. Флотилія Васко да Гами прийшла в Калікут - один з найбагатших індійських портів. Зворотний шлях тривав майже рік. До Лісабона повернулося лише два кораблі та близько третини екіпажу. Такою була ціна, яку Португалія заплатила за найзначніше в її історії плавання.

Амеріго Веспуччі. Гравюра

Васко да Гама

Невдовзі португальці витіснили з Індійського океану всіх конкурентів і стали його повними господарями. Вони грабували чужі кораблі й безжально розправлялися з їхніми командами. Особливо лютував королівський намісник Афонсу Альбукерке. У 1511 р. він захопив Малакку і заснував тут спостережний пункт. Португальці зупиняли кораблі, однак не грабували, а тільки вимагали, аби кожне судно взяло на борт їхнього моряка. Так вони вивчили маршрути до багатьох островів.

Подумайте! Чому португальці поводилися так жорстоко на нововідкритих землях?

Афонсу Альбукерке в Індїі XVI ст.

Не припинялися пошуки західного шляху до Індії. У 1513 р. іспанський загін на чолі з Васко Нуньесом де Бальбоа з великими труднощами подолав лісисті гори, перетнув Панамський перешийок і вийшов до широкої затоки. Перед іспанцями відкрився безкраїй водний простір. Бальбоа назвав його Південне море (Тихий океан). Першу подорож ним, яка стала й першим навколосвітнім плаванням, здійснив Фернан Магеллан - досвідчений португальський моряк на службі в іспанського короля.

20 вересня 1519 р. п’ять кораблів ескадри, яку він очолив, залишили гавань Санлукар-де-Баррамедаі взяли курс на захід. Перетнувши Атлантику, Магеллан повільно просувався вздовж берегів Південної Америки в пошуках протоки і був змушений зимувати в антарктичних широтах. Замість райського блаженства в теплій Індії на долю команди випали морози, шторми та урагани. Піднявся бунт, але Магеллан рішуче навів порядок і від своєї мети не відступив. Удача усміхнулася мужньому мореплавцю. Уже майже втративши надію, він знайшов довгоочікувану протоку, яку пізніше назвали Магелланова. Подолавши її, кораблі (їх залишилося лише три) 28 листопада 1520 р. вийшли у відкритий океан. Упродовж усього плавання стояла чудова погода, і моряки назвали океан Тихим. Саме ж плавання було зовсім не легке. Від голоду та спраги померла значна частина екіпажу. Ті, кому пощастило вціліти, досягли Філіппінських островів. Тут Магеллан безглуздо загинув у сутичці з місцевими жителями. Вже після втрати капітана команда дісталась Молуккських островів, де придбала великий вантаж прянощів.

Фернан Магеллан

8 вересня 1522 р. корабель із символічною назвою «Вікторія» кинув якір у порту Севілья. Перша в історії навколосвітня подорож завершилась. Вона тривала майже три роки. З п’яти суден повернулося лише одне, з 265 членів команди - лише 18. Магеллану залишилися звинувачення у порушенні королівських інструкцій та надмірній жорстокості. Справжня роль цього видатного мореплавця була визнана лише згодом. Магеллан довів до кінця справу Колумба і проклав західний шлях до країн Сходу. Його подорож на практиці довела, що Земля має форму кулі, а всі океани складають один Світовий океан, що суттєво переважає за розмірами сушу. Проте шлях, прокладений Магелланом, тривалий час не мав практичного значення. Повторити його важку подорож наважилися лише через півстоліття.

Корабель «Вікторія». Фрагмент карти. 1595 р.

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ

1. Що спричинило пошук європейцями нових шляхів на Схід?

2. Чому в Європі так цінувались прянощі?

3. Чому саме країни Піренейського півострова першими почали Великі географічні відкриття?

4. Які найвагоміші науково-технічні досягнення зробили можливими далекі морські подорожі та нові географічні відкриття?

5. Який внесок здійснив Енріке Мореплавець в організацію морських подорожей? У якому напрямку він сподівався знайти для Португалії безперервний морський шлях до Індії?

6. Чому Америка не носить ім’я Колумба?

7. Яку політику проводила Португалія на захоплених територіях?

8. Чому новий океан моряки Магеллана назвали Тихим?

9. Назвіть наслідки першої навколосвітньої подорожі.

ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ

1. У XVIII ст. французький географ Жан Анвіль зауважив, що неправильні розрахунки Паоло Тосканеллі стали «найбільшою помилкою, яка призвела до найбільшого відкриття». Запишіть у зошитах, що стало підставою для такого твердження і про яке відкриття йдеться.

2. На контурній карті прокладіть маршрути експедицій Х. Колумба, В. да Гами, Ф. Магеллана.

ТВОРЧО ПОПРАЦЮЙТЕ

Використовуючи матеріал підручника та додаткові джерела, складіть розповідь про одного з видатних мореплавців та його подорожі.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ДАТИ

1492 — перша експедиція Христофора Колумба, відкриття Америки

1498 — відкриття флотилією Васко да Гами морського шляху з Європи до Індії

1519—1522 — перша навколосвітня подорож під проводом Фернана Магеллана

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Всесвітньої історії за 8 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.