Завоювання та освоєння світу

 
 

§2. ЗАВОЮВАННЯ ТА ОСВОЄННЯ НОВОГО СВІТУ

Складіть логічні пари: Васко да Гама, Фернан Магеллан, Христофор Колумб, Амеріго Веспуччі, Тихий океан, Новий Світ, Сан-Сальвадор, мис Доброї Надії.

1. Іспанські конкістадори. Дивовижна природа Нового Світу, його населення - «добрі дикуни», які, здавалось, жили, не маючи турбот про хліб насущний, - усе це приголомшило європейців. Для індіанців європейці були божественними істотами зі старовинних легенд і пророцтв, де йшлося про білу бородату боголюдину, яка прийде зі Сходу. Саме цим пояснювалася дивна для європейців поведінка аборигенів - їхня безмежна гостинність, привітність і щедрість. Священний трепет викликали в індіанців вогнепальна зброя й коні, яких вони до цього ніколи не бачили. Так відбулася зустріч цивілізацій, двох різних світів, несхожих культур, незнайомих народів.

За відкриттям Нового Світу почалась конкіста (від ісп. - завоювання) - загарбницькі походи іспанців кінця ХV-ХVІ ст. Золото та влада - тільки це цікавило тих, хто ставав конкістадорами: вчорашніх воїнів, монахів, розорених ідальго, жебраків, злочинців. Невеликі загони із 300-400 чоловік вирушали проти союзів племен і цілих держав. Їхньому успішному просуванню сприяла не тільки наявність вогнепальної зброї, а й уміле використання міжусобної боротьби в індіанському середовищі. У розправах над підкореними народами завойовники не знали жалю.

XVI ст. Бартоломе де Лас Касас «Історія Індій»

Християни... чинили серед індіанців надзвичайні жорстокості. Вступаючи в поселення, вони не залишали в живих нікого - ні старих, ні немовлят... І оскільки всі, хто міг утекти, ховались у лісі чи в горах, рятуючись від людей таких нелюдяних та безжальних... то були навчені люті пси, які, побачивши індіанця, в одну мить роздирали його на шматки... А якщо інколи - із справедливих причин - індіанці вбивали когось із християн, то ті умовлялися між собою, що за одного християнина... мають убивати сто індіанців.

Єдина і справжня причина того, чому християни розорили і знищили безліч ні в чому не винних людей, - це прагнення захопити їхнє золото. Християни хотіли за короткий час збагатитися їхніми скарбами... Вони йшли з хрестом у руці та з ненаситною жадобою золота в серці.

Питання до документа. Як Бартоломе де Лас Касас визначає основну мету конкістадорів і які почуття вони в нього викликають?

На півострові Юкатан конкістадори несподівано зустрілися з високорозвиненою цивілізацією. Перед ними постали обнесені мурами прекрасні міста, величні ряди пірамід і вишукано оздоблені храмові споруди. Територія належала народу майя.

Ернан Кортес

Постійна ворожнеча між містами майя полегшила їх завоювання іспанцями. Від майя конкістадори довідалися, що на північ від Юкатану розташована могутня країна ацтеків, де є багато золота. У 1519 р. на завоювання цих земель вирушив іспанський загін, який вів небагатий іспанський ідальго Ернан Кортес - мужній воїн і вмілий дипломат, але жорстока і підступна людина. Це був перший похід іспанців у глиб материка. Щедрі дарунки правителя ацтеків Монтесуми не зупинили Кортеса. Він узяв в облогу столицю - місто Теночтітлан - і, перекривши доступ води, змусив його захисників скласти зброю.

Дізнайтеся! У яких творах літератури та кіно розповідається про боротьбу індіанців з європейцями?

Підкорення Мексики вогнем і мечем продовжувалося до кінця XVII ст. Тут було знайдено багаті поклади золота і срібла, які в нелюдських умовах видобували індіанці. Нещадна експлуатація, беззахисність перед занесеними європейцями епідемічними хворобами - усе це призводило до швидкого вимирання корінного населення. У середині XVII ст. в Мексиці проживало всього 750 тис. індіанців, тобто лише 3 % від населення доколумбової ери. Відбулася справжня демографічна катастрофа.

Якими засобами художник визначив сутність політики Кортеса в Мексиці?

Дієго Рібера. Кортес у Мексиці

В основі легенди про казкову країну Ельдорадо лежав реальний звичай народу чібча-муїска, що жив колись у гірських районах сучасної Колумбії і створив одну з найрозвиненіших цивілізацій. Перед тим як прийняти владу, кожний новий правитель цього племені виконував певну церемонію. Він намащував смолою і покривав золотим порошком тіло, а потім на сході сонця випливав на плоті на середину священного озера Гуатавіта і в його водах усе із себе змивав. Після цього присутні кидали в озеро коштовності. На думку іспанців, таке могло відбуватися тільки в країні, дуже багатій на золото.

Конкістадорів вабила магічна сила багатств країни Ельдорадо. Один Із загонів завойовників очолив колишній свинопас, напівписьменний Франсіско Пісарро. Він вторгся в Перу, де розкинулася держава інків.

Пригадайте! Які цивілізації Стародавнього світу ви знаєте?

Скориставшись міжплемінними усобицями, Пісарро зібрав велике військо. Прекрасно прокладеними дорогами інків він швидко дістався міста, де перебував правитель держави - Великий Інка Атауальпа, і віроломно захопив його в полон. Зрозумівши, що понад усе іспанці цінують золото, Атауальпа підняв руку і на висоті свого зросту провів під стелею кімнати, де його тримали, лінію. В обмін на своє визволення він пообіцяв заповнити приміщення до рівня риски золотом. З усіх куточків країни почали звозити коштовності. Зібравши 6 тонн золота і срібла, іспанці підступно стратили Атауальпу, а невдовзі остаточно розгромили й імперію інків.

Наприкінці XVI ст. в руках іспанських конкістадорів перебувала вся Центральна і Південна Америка, за винятком Бразилії, захопленої португальцями.

Франсіоко Пісарро

2. Перші колоніальні імперії. У 1494 р. за посередництва Папи Римського в місті Тордесільясі між Іспанією та Португалією було укладено договір про перший в історії розподіл світу на сфери впливу. Іспанія отримала право володіти нововідкритими землями на захід від Азорських островів, а Португалія - на схід. У реальному житті ситуація виглядала досить дивно: португальці мали право на відкриття в Азії, рухаючись на схід навколо Африки, а іспанці мали таке саме право, але рухаючись на захід. І тут уже чимало залежало від того, хто перший дістанеться берегів тих чи інших земель. Між суперниками почався біг наввипередки. У 1529 р. країни підписали Сарагоську угоду про розподіл сфер впливу в Тихому океані. Завойовані європейцями землі перетворювалися на колонії. Таким чином у ході Великих географічних відкриттів та першого розподілу світу виникли перші колоніальні імперії - держави, що мають колоніальні володіння в різних куточках світу.

Іспанські королі проголосили всі завойовані землі своєю власністю, а їхніх жителів - своїми підданими. Іспанська колоніальна імперія простягалась на тисячі кілометрів. Вона була найбільшою в тогочасному світі й складалася з двох віце-королівств, якими управляли призначені іспанським монархом віце-королі. Іспанія ревно охороняла свою монополію (виключне право) на торгівлю із заокеанськими володіннями. Іноземних купців у Новий Світ не допускали і вони могли придбати колоніальні товари тільки в Севільї, сплативши мито в королівську казну.

Подумайте! Встановлення монополії на певні товари та послуги сприяє розвитку економіки країни, чи навпаки?

Дещо іншим шляхом пішли португальці. їм вкрай складно було утримувати численні володіння в Азії та Африці. Тому вони взяли під контроль землі, де вирощувалися найкращі прянощі, та морські шляхи, що вели до них. Португальці отримували величезні прибутки, заволодівши виключним правом на постачання до Європи східних товарів. Відкривши морський шлях до Індії, вони витіснили звідти арабських купців. Уздовж узбереж Африки та Південної Азії звели португальські фортеці. В Америці Португалії вдалося заволодіти безкраїми просторами Бразилії. Хоча тут не було знайдено золота, великі прибутки приносило вирощування бавовни, кави та цукрової тростини.

3. Новий Світ після конкісти. Якщо на першому етапі конкісти відбувалося звичайне загарбання коштовностей, то із середини XVI ст. завойовники перейшли до постійної розробки копалень. Новий Світ давав уже половину світового видобутку дорогоцінних металів, і в Іспанію потягнулися багатотонні «золоті» і «срібні» флотилії. Прибутки приносили не лише рудники, а й обробка сільськогосподарських плантацій. їхніми власниками були іспанські колоністи, але працювали на землі індіанці, силоміць перетворені на рабів. Вони вирощували маїс (кукурудзу), тютюн, цукрову тростину, каву.

Непосильна праця та важкі умови життя викликали масову смертність індіанців. Коли ж на знак протесту вони повставали, то з ними та їхніми сім’ями жорстоко розправлялися. Існували райони, де за короткий час іспанці повністю винищили індіанців і були змушені завозити африканських невільників. Праця чорношкірих рабів широко використовувалася на копальнях і плантаціях, їх ввезення зростало.

Які знаряддя праці використовували ацтеки при вирощуванні кукурудзи?

Вирощування маїсу (кукурудзи). Ілюстрація з іспанської книги про ацтеків. XVI ст.

Із середини XVI ст. на атлантичних шляхах з’явилися численні англійські, французькі та нідерландські пірати. Їхні дії були викликані тим, що європейські країни не бажали миритися з монополією іспанців на торгівлю в Новому Світі. Купці інших країн намагалися прорватися туди зі своїми вантажами, але іспанці перекривали їм шлях і безжально відбирали всі товари. Потерпілі, аби відшкодувати збитки, отримували від своїх монархів спеціальний дозвіл на пограбування іспанських «золотих і срібних флотів». Таке офіційне піратство називалося каперством. Нерідко самі королі вкладали кошти в спорядження каперських експедицій, до складу яких зазвичай входило чимало дворян і знатних людей: адже піратство приносило чималі прибутки і вважалося гідним заняттям.

4. Європейці в Північній Америці. Крім піренейських держав, участь у Великих географічних відкриттях брали також інші європейські країни. Вони долучилися до цього процесу пізніше і, за Тордесільяським договором, не мали прав на заокеанські землі, а тому не наважувалися відправляти кораблі туди, де панували Іспанія і Португалія. Англія і Франція звернули свій погляд у бік Північної Америки.

Дізнавшись про успіхи Христофора Колумба, купці головного на той час англійського порту Брістоль спорядили власним коштом невеликий корабель для плавання на захід. 20 травня 1497 р. судно на чолі з Джоном Каботом (генуезець Джованні Кабото) у складі екіпажу із 17 осіб вирушило в путь. За місяць воно досягло північної частини острова Ньюфаундленд, який Кабот оголосив володінням англійської корони. Тут, на мілинах, англійці знайшли один з найбагатших у світі районів риболовства і тоннами почали виловлювати тріску та оселедців. Рік по тому брістольці спорядили ще одну експедицію, уже з п’яти кораблів. Члени команди досягли Північноамериканського материка, зустріли там людей, одягнених у шкури, але ні золота, ні перлів не знайшли. На хутрові багатства країни моряки уваги не звернули. Експедиція вважалася невдалою, і англійці на декілька десятиліть припинили підготовку морських подорожей. Тільки у XVII ст. Англія розпочала освоєння заокеанських територій.

Подумайте! Чому англійці в ХV-ХVІ ст. відставали від іспанців та португальців в освоєнні Америки?

Жак Картьє. Гравюра

У 1534 р. француз Жак Картьє вирушив на пошуки північного морського шляху в Китай. За 20 днів він перетнув океан. Обстежуючи затоку Святого Лаврентія, Картьє зустрів індіанців, які полювали на хутрового звіра. Свої поселення вони називали «канада». Згодом це слово дало назву великій заокеанській колонії Нова Франція. Вона включала всю північну частину Нового Світу і після повернення Картьє додому була оголошена володінням французької корони. Сюди, до берегів Канади, відправлялися цілі флотилії французьких китоловів для ведення промислу.

У Північній Америці золота не знайшли. Через це її освоєння відрізнялося від іспанської конкісти і проходило спочатку мирно. Колоністи - бідняки, злочинці й особи, які на батьківщині зазнавали переслідувань за свої релігійні переконання, - самі працювали на землі, розводили худобу і зберігали мирні стосунки з місцевим населенням. З розширенням у XVII ст. їхнього господарства колоністи почали відбирати землю в індіанців, а самих їх переселяти до резервацій - спеціально відведених замкнених територій, які не дозволялося залишати. Таке ставлення викликало запеклий опір з боку індіанців.

5. Зміна поглядів на світ. Відкриття XV-XVII ст. мали величезний вплив на подальшу історію людства. Декілька поколінь безстрашних і мужніх мореплавців суттєво розсунули межі ойкумени (відомих земель): європейці познайомилися з новими землями, народами і цивілізаціями. Відбулася зустріч двох світів - європейського й американського, зв’язок між ними став постійним. Для підкорених народів наслідки відкриттів мали подвійне значення: з одного боку, було завдано великої шкоди їхній унікальній культурі, з другого - покладено початок взаємозбагаченню цивілізацій. Новий Світ перетворився на складову частину західної християнської цивілізації і ввійшов у коловорот всесвітньої історії.

Притік з Нового Світу золота й срібла дав можливість карбувати потрібну для обігу кількість монети. Це сприяло розквіту торгівлі, прискореному піднесенню промисловості та зародженню капіталізму. Зростали міста, перетворюючись на торговельно-промислові та адміністративні центри. З іншого боку, величезне надходження в Європу благородних металів викликало в XVI ст. невідоме досі явище. Надмірна кількість монети призвела до того, що ціни на товари першої потреби, продукти харчування і сировину для виробництва стрімко зросли. Таке знецінення грошей отримало назву революція цін. В її умовах відбувалося швидке розорення одних людей і блискавичне збагачення інших.

Як уявляли будову світу в XVI ст.? Які відмінності від сучасної карти світу ви помітили?

Карта світу XVI ст.

З відкриттям Америки відбувся справжній ривок у розвитку наукових знань. На зміну фантастичним поглядам про будову Землі прийшло підкріплене досвідом переконання в її кулястості. Вражаючих успіхів досягла географія: на картах з’явилися уточнені розміри й абриси материків, морів та океанів. Люди усвідомили, що світ є величезний і різноманітний.

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ

1. Що таке «конкіста» і яким чином вона відбувалася? Що полегшило завоювання конкістадорів?

2. Як відбувся перший в історії розділ світу? Яким шляхом розвитку пішли перші колоніальні імперії?

3. Які економічні та соціально-культурні процеси відбувалися в Новому Світі після конкісти?

4. Який характер мала колонізація Північної Америки і чи відрізнялася вона від конкісти?

5. Що спричинило стрімке знецінення грошей унаслідок відкриття Нового Світу?

6. Як змінилися уявлення європейців про світ унаслідок Великих географічних відкриттів?

7. Як, на вашу думку, правильніше казати: «Відкриття Америки» чи «Зустріч двох цивілізацій»? Відповідь обґрунтуйте.

ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ

1. Використовуючи карту, з’ясуйте, на яких територіях у Новому Світі розгорталась іспанська конкіста, які з них увійшли до португальських володінь, а які - освоювали інші європейці.

2. У зошитах на стрічці часу позначте роки експедицій до Нового Світу визначних іспанських, португальських, англійських та французьких мореплавців.

ТВОРЧО ПОПРАЦЮЙТЕ

1. У парах або малих групах обговоріть питання: чому індіанці поставилися до європейців дружньо, а ті відповіли їм жорстокістю та вбивствами? Використайте уривок із щоденника Колумба та розповідь Лас Касаса.

2. Напишіть есе про видатних мореплавців-першовідкривачів та конкістадорів. Що спонукало тих та інших до далеких небезпечних подорожей? Поміркуйте, якими якостями вони мали володіти.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Всесвітньої історії за 8 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.