Велич та присмерк Османської імперії

 
 

§18. ВЕЛИЧ ТА ПРИСМЕРК ОСМАНСЬКОЇ ІМПЕРІЇ

Пригадайте! Чому міста Мекка і Медина були священними для мусульман?

1. Османська імперія за Сулеймана Пишного. На початку XVI ст. Османська імперія перетворилася на могутню державу з великою територією. Після взяття в 1453 р. Константинополя турки-османи вийшли за межі Азії й підкорили Балканський півострів. Вони володіли також Малою Азією і Кримським ханством, відчували себе господарями Чорного моря. У арабів турки захопили Сирію і частину Аравії разом із священними для мусульман містами Меккою і Мединою. Із завоюванням Єгипту до складу Османської держави увійшли землі на півночі Африки і контроль над важливими торговими центрами Середземномор’я. Султан (такий титул мали правителі в мусульманських країнах) Османської імперії недарма міг вважати себе правителем світу. Підкорення чужих земель і постійне розширення кордонів імперії забезпечували потужні військо і флот, а воєнна здобич була головним джерелом поповнення державної скарбниці.

Пригадайте! Які торгові шляхи існували в Середземномор’ї на той час?

Вершини своєї могутності Османська імперія досягла за правління султана Сулеймана Пишного (1520-1566). Саме так за численні перемоги і розкіш двору називали його європейці. Піддані ж свого правителя іменували Кануні (Законодавець) за видання зводу законів. Головна особливість цього законодавства полягала в поділі населення імперії на мусульман та немусульман, які відповідно мали різні обов’язки і права. Суд перебував у руках мусульманського духовенства та всі справи вирішував на основі заповідей ісламу.

Добу правління Сулеймана Пишного в історії Туреччини називають «золотим віком». Султан здійснював вдалу завойовницьку політику, особисто брав участь у 13 воєнних кампаніях, причому 10 з них провів у Європі. Тут головним противником Сулеймана був імператорКарл V Габсбург. Їхнє суперництво розгорталося на землях Угорщини,

Порівняйте вигляд Стамбула з містами Західної Європи, наприклад Парижа або Відня, зображення яких ви розглядали в попередніх розділах. Що в них схоже, а що кардинально відмінне?

Стамбул. XVI ст.

За цим портретом спробуйте схарактеризувати особу Сулеймана.

Сулейман Пишний

Австрії та в Середземномор’ї. Спочатку величезна турецька ескадра оточила острів Родос. Він належав рицарям-хрестоносцям ордену іоаннітів, які тримали під контролем східне Середземномор’я і заважали контактам Стамбула з османськими володіннями в Аравії та Єгипті. У ході затяжної облоги захисники острова - 600 рицарів і 5 тис. солдатів - героїчно оборонялися. Вважається, що османи втратили близько 80 тис. чоловік, але зрештою змусили фортецю капітулювати. Сулейман, поважаючи хоробрість рицарів, відпустив їх з полону. Іоанніти перебралися на Мальту, де їх орден отримав нову назву - Мальтійський. Згодом Сулейман намагався захопити й Мальту, але безуспішно.

Далі османське військо перейшло Дунай і в битві біля Мохача вщент розбило угорців. У 1529 р. армія Сулеймана взяла в облогу столицю Габсбургів - Відень. Місто вистояло, але із цього моменту і впродовж двох наступних століть кордон між Священною Римською і Османською імперіями проходив усього в декількох десятках кілометрів від нього. Загони турецької кінноти постійно налітали на мирні поселення, сіючи на своєму шляху смерть і розруху.

Битва біля Мохача. XVI ст.

Подумайте! Чому європейці століттями не могли здолати османську загрозу?

Могутність Османської імперії трималася на численному війську. За вірну службу воїни отримували від султана спадкоємні земельні володіння і певну частину воєнної здобичі. Привілейованою частиною і ударною силою турецького війська були яничари - уродженці підкорених османами областей (переважно балканських). За давнім звичаєм їх ще хлопчиками відбирали в батьків і виховували у фанатичній відданості ісламу. Вони виростали суворими та нещадними воїнами, які вже не пам’ятали свого походження і воювали проти власної батьківщини, навіть не підозрюючи про це.

XVI ст. З листа Сулеймана Пишного до французького короля Франціска I

Франціск... ви звернулися з листом... ви довели до нашого відома, що ворог оволодів вашою країною і що ви самі перебуваєте... у полоні, і ви звернулися сюди по допомогу... для вашого звільнення.

Немає нічого дивного, що імператори зазнають поразок і потрапляють у полон. Отже, кріпіться і не падайте духом. Наші славні предки... ніколи не припиняли війн для того, щоб відбити ворога і підкорити нові землі. І ми також слідували їхньому прикладу. Ми безупинно завойовували провінції і сильні неприступні фортеці. Вдень і вночі наш кінь стоїть осідланий, і ми оперезані шаблею.

Питання до документа. 1. Як ви можете охарактеризувати тон листа Сулеймана? 2. Що султан вважав для себе головним?

Турки-османи пізнавали світ не лише через військові походи та завоювання. Територія імперії стала перетином безлічі торговельних шляхів, її ринки рясніли товарами з найвіддаленіших куточків Європи та Сходу. Свого розквіту досягло мистецтво, архітектура та література.

Підкорені народи мали право займатися ремісництвом, торгівлею та сільським господарством. Турки ж обіймали високі посади у війську або працювали чиновниками, дипломатами, священиками.

2. Народи Південно-Східної Європи під владою турків-османів. Після успішних завоювань та приєднань величезних територій Османська імперія перетворилася на багатонаціональну державу. Піддані султана, що тепер проживали в Європі, Азії та Африці, належали до різних народів та релігій. Так, під турецьке володарювання до кінця XVI ст. потрапили майже всі південнослов’янські землі (Сербія, Чорногорія, Боснія та Герцеговина, частина Хорватії). Сулейману Пишному вдалося підкорити угорців, які на 150 років потрапили під турецький гніт. Лише силою зброї османам вдавалося тримати в покорі пригнічені народи, обурені свавіллям влади та чужими мусульманськими традиціями. На Балканському півострові турецька влада прагнула до якомога більшого поширення ісламу, нерідко - й примусово, адже християни позбавлялися фактично всіх прав. Саме серед місцевих народів зберігався «податок кров’ю» - відбір християнських хлопчиків, яких перетворювали на яничарів. Християнська церква втратила всі свої земельні володіння, немусульман примусово переселяли на віддалені землі чи навіть продавали в рабство. Слов’янські міста натомість заселялися турками. Подібна політика викликала обурення, що виливалося в часті антитурецькі повстання.

Дорожня фляга. XVI ст.

Лампа з мечеті. XVI ст.

Османський круглий щит. XVI ст.

3. Початок занепаду Османської імперії. Безупинні війни вимагали величезних витрат. Чималі кошти поглинав також розкішний двір султана. Це змушувало уряд посилювати податковий гніт. Зайнятий постійним «вибиванням» грошей з населення, він зовсім не піклувався про створення сприятливих умов для розвитку торгівлі, промисловості та сільського господарства. Єдиним виходом правлячі кола вважали продовження загарбницьких війн, які обіцяли багату здобич і нові землі для стягування податків.

Тим часом економічна відсталість Туреччини позначилася на технічному оснащенні османського війська. Йому стає дедалі важче протистояти краще озброєним європейським арміям. До того ж великих зусиль вимагало втихомирення підкорених народів і придушення повстань всередині країни. У результаті вже з кінця XVI ст. турки почали зазнавати серйозних поразок. Невдало завершився похід наступника Сулеймана Пишного - Селіма II (1566-1574) на Астрахань. У 1571 р. з’єднані сили Іспанії та Венеції розгромили турецький флот. І хоча Османська імперія все ще залишалася сильною державою, її воєнна міць була підірвана.

У середині XVII ст. військам султана з території його союзника кримського хана вдалося декілька разів вдертися в Польщу та Україну і дійти до самого Дніпра. Окрилена успіхом Туреччина зважилася на нову спробу розгромити Австрію. У 1683 р. понад 100-тисячне турецьке військо підійшло до стін Відня. На допомогу їй з нечисленним, але добре озброєним військом прийшов польський король Ян Собеський. У його війську були й козаки. Вони розгромили турків і змусили їх відступити від Відня. Ця поразка поклала край турецькому просуванню в Європу. Відтоді Османська імперія почала поступово втрачати свої завоювання.

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ

1. Які народи Європи були завойовані турками-османами і увійшли до складу Османської імперії?

2. Чому добу правління Сулеймана Пишного в історії Туреччини досі називають «золотим віком»?

3. Які права мали християни Османської імперії?

4. Кого називали яничарами і яку роль вони відігравали в османському війську?

5. Коли і чому почалось ослаблення Османської імперії? Як це вплинуло на хід турецьких завоювань?

ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ

На карті покажіть території, завойовані Сулейманом Пишним. На контурній карті заштрихуйте їх у різний колір. Позначте місця найбільших битв.

ТВОРЧО ПОПРАЦЮЙТЕ

З додаткових джерел дізнайтеся: чим відзначився Юрій-Франц Кульчицький у Віденській битві 1683 р., за що його шанують віденці та як увічнено його пам’ять?

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ДАТИ

1520—1566 - роки правління Сулеймана Пишного

1683 - облога Відня - припинення турецького просування в Європу

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Всесвітньої історії за 8 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.