Індія і Персія у Новий Час

 
 

§27. ІНДІЯ ТА ПЕРСІЯ У НОВИЙ ЧАС

Поміркуйте! До чого призводило поневолення одного народу іншим (на прикладі історії України)?

1. Утворення Могольської держави. На початку XVI ст. Індія, де проживало близько 100 млн осіб, залишалась однією з найбільших країн світу. Безліч народів і племен, мов і звичаїв надавали їй неповторної своєрідності. Велику силу мала традиція. Як і сотні років тому, зберігалися непереборні кордони між індійськими кастами. Незмінним залишався і замкнений характер сільської общини: усім необхідним її члени забезпечували себе самі.

Водночас у політичному житті Індії відбулися важливі зміни. Країна розпалася на окремі держави, правителі яких постійно ворогували між собою. Усобиці розорювали господарство, виснажували сили народу і полегшували вторгнення загарбників. У 1526 р. Північну Індію підкорив полководець Бабур. Він був праправнуком завойовника Тимура і далеким нащадком Чингісхана, тому його і всіх, хто прийшов з ним, стали називати моголами (перекручене «монгол»). Так виникла держава Моголів, влада яких зберігалася в Індії понад два століття, поки країну не завоювали англійці.

Бабур правив усього три роки, був дуже освіченою людиною, обдарованим поетом і тонким поціновувачем мистецтва. Правитель залишив після себе автобіографію «Бабур-наме», написану простою і зрозумілою мовою. Цей твір є одним з найцінніших джерел про тогочасні події і світогляд людей.

XVI ст. З автобіографії Бабура «Бабурнаме»

Заклик до бою пролунав, коли сонце піднялося на висоту списа; битва тривала до полудня. О цій порі ворогів було переможено і придушено, а друзі раділи і торжествували. Великий Господь, по своїй милості та благоволінню, зробив для нас легкою цю важку справу: таке численне військо він за півдня зрівняв із землею... Як я й сподівався, Великий Господь... допоміг нам подолати сильного ворога і завоювати таку велику державу, як Індія.

Питання до документа. 1. Як автор документа ставився до війни? 2. Кому він завдячував перемогою? 3. Як Бабур сам оцінював свої завоювання?

Чим відрізняється портрет Бабура від портретів західноєвропейських правителів XVI ст.: поза, одяг, вираз обличчя тощо?

Бабур. Мініатюра. XVI ст.

Наприкінці життя Бабур розділив свої володіння між синами. У країні спалахнули міжусобні війни.

2. Правління Великих Моголів. Спокій установився нескоро, лише після приходу до влади онука Бабура - Акбара (1556-1605). Успадкувавши лише декілька розорених війною провінцій, він у багато разів збільшив територію могольської держави. Акбар завоював і приєднав до своїх володінь величезні індійські території і більшу частину афганських земель.

Яким ви уявляєте собі Акбара, розглядаючи картини його життя?

Взяття фортеці Акбаром

Двір правителя Акбара

У створеній міцній централізованій державі Акбар ввів єдиний календар і чітку систему рангів на державній службі. Правитель активно підтримував ремесла і торгівлю, впорядкував податки, значно розширив іригаційну систему і мережу доріг. Усе це заслужено забезпечило правителю славу великого реформатора. Його правління відзначено побудовою в столиці Моголів - місті Делі - грандіозних палаців і урядових споруд. Акбар також усіляко заохочував талановитих людей і славився щедрим меценатством. Саме за його правління держава Моголів досягла найвищого розквіту і стала імперією Великих Моголів.

На момент воцаріння Акбара мусульмани володіли Індією вже декілька століть. Жоден із правителів не насмілився порушити старовинний порядок приниження «невірних» прихильників індуїзму. Першим змінити ставлення до них наважився Акбар.

На відміну в ід своїх попередників, Акбар припинив гоніння на послідовників індуїзму. Для індійського населення було також скасовано особливий подушний податок - джазію, від сплати якого раніше звільнялися лише мусульмани. У 1593 р., тобто ще за п’ять років до прийняття у Франції Нантського едикту, правитель Індії видав наказ про релігійну віротерпимість. Усім своїм підданим він гарантував повну свободу віросповідання і суворо заборонив переслідувати прибічників будь-якої віри. Релігійна реформа - головне діяння Акбара. Завдяки її проведенню він увійшов у народну пам’ять як Акбар Великий.

Подумайте! Порівняйте релігійну політику Акбара з тогочасною політикою релігійного протистояння в Західній Європі.

В Індію почали приїжджати місіонери-єзуїти. Вони вирушали до «варварської країни», готові до знущань і мук. Замість цього на них чекав пишний прийом при дворі Акбара. Великий Могол не тільки дозволив християнам вільно проповідувати, а й сам охоче вів з ними бесіди. Отці-єзуїти навіть запросили правителя Індії до своєї каплиці! Вони були шоковані, коли, увійшовши до неї, Акбар спочатку осінив себе хресним знаменням, потім схилився перед розп’яттям у мусульманському поклоні і, нарешті, склав руки в молитовній позі індусів.

Імператор Акбар спостерігає за ловлею дикого слона. Мініатюра. XVI ст.

Онук Акбара Шах Джахан (1628-1657) усе життя провів у війнах. Після приєднання ним Південної Індії територіальні межі імперії Великих Моголів максимально розширилися. Проте своє ім’я Шах Джахан увіковічив не гучними перемогами на полях битв, а спорудженням у місті Агрі усипальниці для померлої дружини - мавзолею Тадж-Махал. Побудований із чудового білого мармуру, увінчаний вишуканими куполами і мінаретами, Тадж-Махал мальовничо віддзеркалюється в прозорій воді сусіднього басейну. Архітектурний пам’ятник дивовижної краси, він є справжньою перлиною світового мистецтва.

Із другої половини XVIII ст. Великі Моголи почали поступово втрачати колишню могутність. Між синами Шах Джахана розгорілася нещадна боротьба за трон. Переможцем з неї вийшов Аурангзеб (1658-1707) - людина сильна і вольова, але жорстока і підступна. Затятий мусульманин, він доклав чимало зусиль, щоб повністю знищити паростки віротерпимості, вирощені його прадідом Акбаром. Аурангзеб віддав наказ зруйнувати індуїстські храми, а з їхнього каміння побудував мечеті. Правитель заборонив живопис, музику й танці. Він навіть не дозволяв знатним індійцям їздити на слонах, що в їхніх очах виглядало страшенною образою. Загальне невдоволення політикою Аурангзеба вилилося у хвилю народних повстань. Тепер усі сили поглинала боротьба з ними.

Дізнайтеся про світові шедеври, створені митцями на честь своїх коханих. Яке місце серед них, на вашу думку, посідає Тадж-Махал?

Тадж-Махал. Серед. XVII ст. Агра. Індія

Подумайте! На прикладі релігійної політики Акбара і Аурангзеба розкажіть про те, як життя пересічної людини залежить від особи правителя.

Після смерті Аурангзеба імперія Великих Моголів фактично розпалася. Невпинні міжусобиці остаточно підірвали сили держави і перетворили її на легку здобич для англійців.

3. Британське завоювання Індії. Індія здавна приваблювала європейців прянощами, барвниками і прекрасними тканинами. Із XVII ст. особливу активність розгорнула англійська Ост-Індська компанія. У містах Мадрасі, Бомбеї, Калькутті та в інших вона заснувала торгові поселення - факторії, укріпивши деякі з них міцними фортецями. Навколо факторій виникали ткацькі поселення, у яких вироблялися тканини, популярні на європейських ринках.

Головною суперницею англійців була французька Ост-Індська компанія. Між компаніями розгорілася війна. Успіх у перебігу воєнних дій випав на долю англійців. Франція зберегла за собою лише декілька прибережних міст. Усіма іншими володіннями їй довелося поступитися англійцям. Причиною перемоги Англії над Францією стала її економічна перевага, кращі, ніж у противника, армія і флот, більша зацікавленість уряду в колоніях.

Тепер у англійців не залишилося суперників в Індії. У 1773 р. англійський парламент видав «Акт про управління Індією» і ввів посаду генерал-губернатора, яку обійняв один з керівників Ост-Індської компанії. Так було узаконено перетворення Компанії з торгової організації на справжнього хазяїна країни. Почалося невтримне пограбування Індії і перекачування її багатств до Англії. У відповідь в Індії одне за одним спалахували народні повстання, які англійці безжально придушували.

4. Персія за правління династії Сефевидів. Східною сусідкою і постійною суперницею Османської імперії була Персія. На початку XVI ст. на її території існувало декілька самостійних володінь, де не вщухали внутрішні чвари. Один з правителів - шейх Ісмаїл Сефеві - силою зброї об’єднав ослаблені міжусобицями дрібні держави і оголосив себе шахом. Він заснував династію Сефевидів (1502-1736) і створив сильну державу, яку сьогодні називають Іраном. За Ісмаїла почались і впродовж усього XVI ст. майже безупинно йшли війни з Османською імперією. Але Сефевидська держава з її відсталою організацією війська і примітивною військовою технікою не змогла належним чином протистояти ворогу. Турки зайняли майже все Закавказзя, їхні кораблі контролювали судноплавство в Каспійському морі.

Безперервні війни вимагали величезних витрат, тому наступники Ісмаїла постійно підвищували податки. Населення відповідало повстаннями. Зовнішні поразки й ускладнення внутрішньої ситуації супроводжувалися занепадом економіки. Країна дедалі більше потрапляла у скрутне становище.

Відновлення могутності Сефевидської держави відбулося за шаха Аббаса I Великого (1587-1629). Готуючись до вирішальної війни з Туреччиною, Аббас створив величезну постійну армію із 120 тис. чоловік. Її ударною силою була 10-тисячна кіннота, яка складалася з гулямів - воїнів, подібних до османських яничар. Гулямами ставали хлопчики, насильно відібрані в батьків-християн (переважно грузинів та вірмен) і виховані в дусі фанатичного ісламу. Аббас увів у своєму війську вогнепальну зброю і артилерію. Це забезпечило йому перемогу над Туреччиною і дало змогу повернути майже всі втрачені території, у тому числі Грузію, Вірменію, частину Азербайджану, Курдистану та інші.

За Аббаса Персія вела жваву торгівлю з багатьма країнами - Португалією, Голландією, Францією, Англією, Росією, Китаєм та іншими. Широкий попит мали перські килими, шовкові, вовняні та бавовняні тканини, металеві вироби. У містах процвітало організоване в цехи ремесло. Аббас переніс столицю до Ісфагана (сучасний Тегеран), заселив місто купцями та ремісниками з інших районів країни, прикрасив його чудовими спорудами. Для зручності торгівлі Аббас прокладав дороги і споруджував мости. Проводилися також великі іригаційні роботи: будувалися нові й ремонтувалися старі канали та зрошувальні системи. Селяни в основному вирощували зернові, розводили фруктові сади. Сама Персія здавалася квітучим садом у посушливому оточенні.

На Сході вірили в божественне походження слова та літери і ставилися до них з великою шаною. Тому особливу увагу тут приділяли каліграфії — мистецтву гарного письма. Рукописи прикрашали мініатюрами - невеликими картинами, виконаними з надзвичайною досконалістю. Мініатюри перських художників - яскраві, багатокольорові, схожі на барвистий килим. У них панує прекрасна вічна весна. Такі рукописи перетворювалися на справжні шедеври мистецтва.

Прийом у шаха Аббаса І Великого. Близько 1650 р. Фреска. Ісфаган

Знать прагнула залучити до себе на службу якомога більше художників і каліграфів. Палаци і мечеті Персії вражали своєю розкішшю, багатим рослинним або геометричним орнаментом, ліпниною, керамічною мозаїкою. Дивовижна культура Персії, її література та філософія мали вплив на весь тогочасний мусульманський світ.

Пригадайте! Які обмеження має мусульманське мистецтво?

5. «Завойовник світу» Надір-шах. Піднесення Персії тривало недовго. За наступників Аббаса ослаблення шахської влади призвело до загострення серед знаті міжусобних чвар. У таких умовах господарство країни занепадало. І одразу ж підняли голову войовничі сусіди: із заходу посилили тиск турки-османи, на сході виникла загроза з боку кочових племен афганців, на півночі з’явився новий суперник - Росія. У протистоянні із цими грізними противниками Іран втратив значну частину своїх володінь. Здавалось, країна перебувала на краю загибелі.

Її долю круто змінив талановитий полководець Надір-хан. Він відвоював майже всі втрачені території і став правителем Персії під іменем Надір-шаха (1736-1747). Його не випадково прозвали «Завойовником світу». Саме Надір-шах розширив володіння Ірану, приєднавши до них окремі області Індії, Середньої Азії та Закавказзя. Незліченні багатства, загарбані у воєнних походах, Надір пускав на утримання війська і на особисті потреби. Кричуща розкіш двору сусідила із жахливою бідністю простолюду. Проте грошей для виплат величезній армії - головній опорі шахської влади - усе одно не вистачало. Надір збільшив податки, що викликало повсюдне невдоволення і численні заколоти. Під час одного з них шаха вбили. Колись квітуча держава Надіра поринула в хаос усобиць та релігійного розбрату. Країна зрештою розпалася на окремі володіння.

XVIII ст. З мемуарів французького посла

У 1741 р., прославлений і навантажений багатствами, награбованими в Індії, Надір-шах прибув до Дербента. Його військо, яке значно зросло під час численних походів, нараховувало 150 тис. чоловік і складалось із загонів індійців, татар, узбеків та афганців... персів було небагато.

Він вирішив напасти на лезгинів - народ, що живе в горах, і тому його важко підкорити... Горці звичні до пограбувань, майже всі вони майстерно володіють вогнепальною зброєю і вміло ведуть невеликі бої. На вершинах недоступних стрімчаків вони розташували своїх дружин, дітей та коштовності й почали влаштовувати засідки... знімати конвої, а однієї ночі насмілились атакувати табір самого шаха. Застигнутий зненацька, правитель змушений був відступити. Все його військо безладно тікало, і переможці взяли значну здобич.

Питання до документа. На основі повідомлень французького посла про завойовницький похід Надір-шаха спробуйте з’ясувати, чи могло військо, до якого входили представники різних підкорених Іраном народів, бути надійним і відданим?

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ

1. Звідки пішла назва «моголи»?

2. Чому Акбар першим з мусульманських правителів Індії відважився на проведення релігійної реформи?

3. Чи сприяла політика Аурангзеба, спрямована на знищення віротерпимості, зміцненню його влади і посиленню країни?

4. Чому саме англійцям вдалося завоювати Індію?

5. Що дало змогу шаху Аббасу I відновити могутність Сефевидської держави?

6. Чому піднесення, яке відбувалося в Персії за правління Надіршаха, тривало недовго?

Виконайте завдання

1. Розгляньте карту в підручнику на с. 153, зокрема кордони імперії Великих Моголів та держави Сефевидів у різні періоди. На контурній карті позначте міста, які стали форпостами англійських колонізаторів у Індії, заштрихуйте в різний колір території, завойовані Аббасом І та Надір-шахом.

2. На стрічці часу позначте головні події історії імперії Великих Моголів та Персії у ХVI-ХVIII ст.

ТВОРЧО ПОПРАЦЮЙТЕ

Складіть розповідь від імені європейського мандрівника про його подорож до Індії чи Персії в Новий час. Що могло найбільше його вразити та здивувати в цих країнах?

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ДАТИ

1502—1736 - правління в Персії династії Сефевидів

1526 - підкорення Північної Індії полководцем Бабуром, початок правління Великих Моголів

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Всесвітньої історії за 8 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.