Магнітне поле провідника зі струмом

 
 

Дослідження магнітного поля прямолінійного провідника зі струмом. У попередніх параграфах ми вивчали магнітні поля постійних магнітів і планети Земля, які є наслідком циркуляції внутрішніх електричних струмів. Але відповідь на запитання, як змінюється магнітне поле зі зміною сили струму та його напрямку, ми ще не можемо дати. Чи є ще якісь причини, що визначають інтенсивність і напрямок магнітної взаємодії? Для з’ясування цього звернемось до лабораторних дослідів, які можна виконати в кабінеті фізики, і на деякий час станемо дослідниками. Нам буде потрібне обладнання: джерело струму, вимикач, реостат, досліджуваний провідник і магнітна стрілка (мал. 28).

З’ясуємо, чи залежить магнітна дія провідника зі струмом від відстані між провідником і магнітною стрілкою. Замкнемо електричне коло, не змінюючи сили струму в колі (повзунок реостата в центральному положенні). Якщо розміщувати магнітну стрілку (індикатор для дослідження магнітного поля) на різних відстанях від провідника зі струмом, то виявиться, що зі збільшенням цієї відстані магнітна взаємодія слабшає, і навпаки: що меншою є відстань до провідника зі струмом, то магнітне поле сильніше діє на стрілку.

З’ясуємо, чи залежить магнітна дія провідника зі струмом від сили струму в ньому. Установимо магнітну стрілку на такій відстані від провідника зі струмом, щоб дія його магнітного поля на стрілку була незначною. Збільшимо силу струму в провіднику, пересунувши для цього повзунок реостата праворуч. Спостерігатимемо, що взаємодія провідника зі струмом і магнітної стрілки стає помітнішою не лише в точці, де була попередньо розміщена стрілка, а й на більшій відстані від провідника. 

Отже, підсилення дії магнітного поля провідника зі струмом на магнітну стрілку можна досягти, зменшуючи відстань до провідника зі струмом та/або збільшуючи силу струму в ньому.

З’ясуємо, чи залежить магнітна дія провідника зі струмом від напрямку електричного струму в ньому. Для цього дещо змінимо умови досліду. Протягнемо досліджуваний провідник крізь отвір в аркуші картону, на якому розміщенні маленькі магнітні стрілочки на підставках. Пропустимо по провіднику електричний струм. Під дією магнітного поля провідника зі струмом осі магнітних стрілочок розмістяться в певному напрямку (мал. 29, а, б).

На малюнку 29, в, г показано розміщення магнітних стрілок навколо провідника зі струмом при спостереженні за стрілочками зверху. На малюнку 29, в ми бачимо поперечний переріз провідника, у якому струм спрямований від нас, що умовно позначено хрестиком у кружечку.

Після зміни напрямку струму в провіднику на протилежний магнітні стрілочки розвернуться на 180° (у цьому разі струм у провіднику спрямований до нас, що умовно позначено кружечком із крапкою посередині) (мал. 29, г).


Із цього досліду можна зробити висновок, що напрямок магнітних ліній залежить від напрямку струму в провіднику.

З’ясуємо, як буде проявлятися магнітна взаємодія двох паралельних гнучких провідників зі струмом. Якщо електричний струм в обох провідниках збігатиметься за напрямком, то провідники притягуватимуться (мал. 30, а). У випаду проходження струмів протилежного напрямку (мал. 30, б) провідники будуть відштовхуватись один від одного з певною силою.

Мал. 30. Магнітна взаємодія: а — паралельних провідників, по яким проходять струми в однакових напрямах; б — паралельних провідників зі струмами протилежних напрямків

Історична довідка. Взаємодію двох провідників зі струмом вперше продемонстрував Андре Марі Ампер через тиждень після того, як вперше почув про дослід Ганса Крістіана Ерстеда.

Виявилося, що інтенсивність взаємодії залежить від довжини провідників, відстані між ними, середовища, у якому вони розміщені, та від сили струму в провідниках. У результаті саме цього досліду було дано визначення одиниці сили струму: один ампер (1 А) — сила струму, який, протікаючи у двох паралельних тонких провідниках нескінченної довжини, що розміщені у вакуумі на відстані 1 м один від одного, викликає на кожній ділянці провідників довжиною 1 м силу взаємодії 2 • 10-7 Н.

Правила для визначення напрямку ліній індукції магнітного поля.

Із попередніх дослідів нам відомо, що напрямок ліній індукції магнітного поля можна визначити за допомогою магнітних стрілок. За відсутності магнітних стрілок для визначення напрямку ліній індукції магнітного поля й самого вектора магнітної індукції є кілька правил, зокрема правило свердлика (правого гвинта) та правило правої руки.

Правило свердлика. Якщо поступальний рух свердлика збігається з напрямком струму, то обертання його ручки показує напрямок ліній індукції магнітного поля (мал. 31, а).

Правило правої руки. Якщо прямий провідник охопити чотирма пальцями правої руки так, щоб великий палець, розміщений уздовж провідника, вказував напрямок струму, то чотири зігнуті пальці вкажуть напрямок ліній індукції магнітного поля (мал. 31, б).

Оскільки лінії індукції магнітного поля є замкнутими кривими, то вектор індукції в певній точці магнітного поля напрямлений уздовж дотичної до силових ліній магнітного поля в цій точці (мал. 31, а, б).

Мал. 31. Визначення напрямку ліній індукції магнітного поля прямого струму: а — за правилом свердлика; б — за правилом правої руки

Формуємо КОМПЕТЕНТНІСТЬ

Я поміркую й зможу пояснити

1. Як виявити магнітну дію провідника зі струмом? Від яких величин залежить магнітна дія провідника зі струмом?

2. Як розміщуються залізні ошурки в магнітному полі прямолінійного провідника, по якому проходить струм? Який висновок можна із цього зробити?

3. Як взаємодіють два провідники зі струмом, по яким проходить струм? Ця взаємодія завжди однакова, чи існують умови, змінюючи які, можна змінювати й взаємодію провідників?

4*. Поясніть зміну напрямку магнітної стрілки при її переміщенні в магнітному полі, використовуючи поняття: а) сили; б) енергії.

Я можу застосовувати знання й розв'язувати задачі

В права 2

1.

Перемалюйте малюнок 32 у зошит. Застосовуючи відповідні правила, позначте на цих малюнках напрямок ліній індукції магнітних полів.

2.

За напрямком ліній індукції магнітного поля встановіть напрямок струму в провідникуАВ (мал. 33).


3.

Поблизу провідника зі струмом встановили магнітну стрілку (мал. 34). Як розташується стрілка, якщо струм проходитиме вгору; вниз? Як розташувалась би стрілка, якби її встановили з іншого боку від провідника?

4.

Як розташується магнітна стрілка, якщо замкнути ключ (мал. 35)? Як розташується магнітна стрілка, якщо провідник розмістити не над стрілкою, а під нею?

5.

Металевий виток зі струмом розташовано в горизонтальній площині (мал. 36). Який напрямок має вектор індукції магнітного поля в його центрі?

6.

Який напрямок укаже північний полюс стрілки, якщо її обтікають струми, напрямки яких позначено на малюнку 37?

Я вмію досліджувати й експериментувати

1. Замкнуте електричне коло складається з батарейки та резистора, причому батарейка міститься в одному із чорних ящиків, які стоять на столі, а резистор — в іншому. Як можна, не розмикаючи кола, визначити, у якому ящику міститься батарейка.

Обладнання: два чорні ящики, батарейка, резистор, вольтметр, магнітна стрілка, з’єднувальні провідники.

2. Виготовте пристрій, за допомогою якого можна спостерігати дію магнітного поля на провідник зі струмом. Перевірте його.

Обладнання: металевий провідник, реостат, ключ, джерело струму.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Фізики за 9 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.