Практичне використання знань про реакції йонного обміну. Практична робота 1. Реакції йонного обміну між електролітами у водних розчинах

 
 

§ 15. Практичне використання знань про реакції йонного обміну. Практична робота 1. Реакції йонного обміну між електролітами у водних розчинах

Уміння користуватися таблицею розчинності для написання рівнянь реакції йонного обміну, прогнозування можливостей перебігу хімічних реакцій між двома попарно взятими розчинами електролітів є важливою предметною компетентністю тих, хто вивчає хімію. Виконання завдань практичної роботи 1 з рубрики «Хімія — це життя: сторінка природодослідника» сприятиме її формуванню в кожного з вас.

Хімія — це життя: сторінка природодослідника

Практична робота 1

Реакції йонного обміну між електролітами у водних розчинах

Завдання 1. Користуючись таблицею розчинності, передбачте, як з магній хлориду можна добути реакцією йонного обміну арґентум(І) хлорид. Своє передбачення перевірте експериментально. Складіть молекулярне та йонні рівняння реакції.

Завдання 2. Вам видано розчини сульфатної кислоти, натрій нітрату, барій нітрату, натрій карбонату. Користуючись таблицею розчинності, встановіть, між якими попарно взятими речовинами відбудуться хімічні реакції. Виконайте відповідні досліди і складіть молекулярне та йонні рівняння реакцій.

Завдання 3. Дослідним шляхом перевірте, чи можна добути вуглекислий газ реакцією обміну між натрій карбонатом і калій хлоридом.

Завдання 4. Запропонуйте свій варіант добування натрій карбонату реакцією йонного обміну.

Завдання 5. Користуючись таблицею розчинності, доберіть електроліти та проведіть реакції обміну, перебіг яких описується поданими скороченими йонними рівняннями.

Н+ + ОН- = Н2О

Mg2+ + SiO2-3 = MgSiO3

Al3+ + 3ОН- = Аl(ОН)3

Результати спостережень, молекулярні та йонні рівняння проведених реакцій запишіть у зошиті для практичних робіт.

На підставі проведених дослідів та одержаних результатів сформулюйте висновки про значення якісних реакцій.

Сторінка ерудита

Хоча вода й дуже слабкий електроліт, проте в окремих випадках вона вступає в реакцію йонного обміну із солями. Розглянемо два приклади.

Якщо розчинити сіль алюміній хлорид у дистильованій воді й утворений розчин випробувати індикатором кислого середовища, то індикатор виявить його. Це є свідченням наявності в розчині солі катіонів Гідрогену Н+.

Якщо розчинити сіль калій карбонат у дистильованій воді й утворений розчин випробувати індикатором лужного середовища, то виявиться, що індикатор змінить колір. Це є свідченням наявності в розчині солі гідроксид-аніонів.

Рівняння електролітичної дисоціації цих солей

АlСl3 = Аl3+ + 3Сl-

К2СО3 = 2К+ + СО2-3

вказують на те, що алюміній хлорид дисоціює без утворення катіонів Гідрогену, а калій карбонат — без утворення гідроксид-аніонів ОН-.

Тоді чому в обох випадках індикатори змінювали колір? Пояснюється це перебігом реакцій йонного обміну між розглянутими солями та водою.

Гідроліз солей — це реакція йонного обміну між сіллю та водою, що супроводжується асоціацією одного з йонів солі з протилежним йому за знаком йоном (Н+ чи ОН-), на які дисоціює вода.

Не всі солі піддаються гідролізу. Гідроліз характерний лише для солей, що утворені із сильного електроліту (основи) і слабкого електроліту (кислоти), або навпаки — сильного електроліту (кислоти) і слабкого електроліту (основи). Зв'язуванню підлягатимуть йони слабкого електроліту.

Звернемося до таблиці розчинності й переконаємося, що Аl(ОН)3 — слабкий електроліт, тоді як НСl — сильна кислота. Отже, утворена ними сіль алюміній хлорид АlСl3 вступатиме в хімічну взаємодію з водою. Відбудеться зв'язування йонів Алюмінію, якому відповідає слабкий електроліт алюміній гідроксид Аl(ОН)3. Катіон Алюмінію Al3+ сполучиться з протилежним йому за знаком гідроксид-йоном ОН-, утвореним унаслідок дисоціації води.

Зверніть увагу! Як і електролітична дисоціація, гідроліз відбувається ступінчасто й найповніше — за першим ступенем.

Напишемо повне йонне рівняння реакції гідролізу алюміній хлориду за першим ступенем.

Аl3+ + 3Сl- + Н2О ⇄ АlОН2+ + Н+ + 3Сl-

Скоротивши однакові йони, дістанемо скорочене йонне рівняння реакції гідролізу алюміній хлориду за першим ступенем.

Аl3+ + Н2О ⇄ АlОН2+ + Н+

Тепер стає зрозумілим, чому розчин солі алюміній хлориду має не нейтральне середовище, а кисле.

Калій карбонат К2СО3 можна розглядати як продукт взаємодії сильного електроліту (лугу калій гідроксиду КОН) і слабкого електроліту (карбонатної кислоти Н2СО3). Гідроліз відбуватиметься в напрямі асоціації (з'єднання) йонів слабкого електроліту, тобто аніонів СО2-3 з катіоном Н+, утвореним унаслідок дисоціації води.

2K+ + СО2-3 + Н2О ⇄ 2K+ + НСО-3 + ОН-

Як бачимо, унаслідок утворення катіона НСО-3 в розчині накопичуються йони ОН-. Тому індикатор і виявив лужне середовище.

Реакції гідролізу солей — це ще один доказ того, що розчинення речовин у воді є складним фізико-хімічним процесом.

В організмі людини відбувається гідроліз ди- та полісахаридів, білків, жирів та інших речовин. Обов'язковою умовою взаємодії цих речовин з водою є наявність біокаталізаторів — ферментів.

Поміркуйте й зробіть висновок про те, чи відбудеться реакція йонного обміну між водою та сіллю, утвореною сильним електролітом (лугом) і сильним електролітом (кислотою). При нагоді перевірте своє передбачення експериментальним шляхом.

Застосовуємо

63. Складіть формули електролітів, скориставшись таким переліком йонів:

Ag+, S2-, Br-, PO3-4, Fe2+, OH-, Na+.

64. За скороченим йонним рівнянням 3Zn2+ + 2PO3-4 → Zn3(PO4)складіть два молекулярні рівняння реакцій.

65*. Чи можна стверджувати, що кожній з поданих схем відповідає лише по одному молекулярному рівнянню реакції?

Цинк нітрат + ? → цинк сульфід + ?

? + натрій гідроксид → плюмбум(ІІ) гідроксид + ?

Підтвердіть свою думку записами молекулярних, повних і скорочених йонних рівнянь реакцій.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Хімії за 9 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.