Узагальнення до теми

 
 

§ 27. Узагальнення до теми

1. Реформи 1860-1870-х років. Економічне становище України середини XIX ст. визначалося занепадом кріпосницьких відносин. Рух за реформу кріпосницької системи охопив усі верстви суспільства. У цих умовах самодержавство в лютому 1861 р. пішло на проведення такої реформи. Селяни одержали особисту свободу і земельні наділи. За отриману землю вони повинні були заплатити поміщику. Оскільки грошей для цього не мали, викупні платежі взяла на себе держава. Протягом 49 років селяни зобов’язувалися повернути державі борг з відсотками.

Здійснене царизмом скасування кріпацтва хоча й враховувало перш за все інтереси поміщиків, усе ж стало помітним кроком уперед. Створювалися умови для швидкого економічного прогресу. Серйозним недоліком реформи стало збереження великого поміщицького землеволодіння.

З метою пристосувати країну до нових реалій соціально-економічного розвитку правлячі кола в 1860-1870-х роках здійснили реформи управління, суду, освіти, військової справи, фінансову тощо. Реформи відкрили той шлях розвитку, який через півстоліття привів Україну до національної революції.

2. Економічний розвиток. Східна Україна після реформи 1861 р. переживала бурхливе економічне піднесення. Але воно мало однобічний характер, який визначався економічною політикою самодержавства. Основною метою російської економічної політики в Україні було закріплення її стану як сільськогосподарського району імперії, постачальника сировини для російської промисловості й ринку збуту продукції. Унаслідок цього прогресували ті галузі, які не мали відповідних природних умов для розвитку в Росії (цукрова), або ті, які постачали сировину чи напівфабрикати для російської індустрії (металургія, вуглевидобування).

У 1860-1890-х роках сформувалися промислові центри загальноімперського значення - Донецький вугільно-металургійний, Криворізький залізорудний, Нікопольський марганцевий. Україна перетворилася на головну вугільно-металургійну базу Росії. Видобуток вугілля на Донбасі в 1860-1900 рр. виріс більш ніж на 1000%. На Донбас припадало 70% усього вуглевидобування. В Україну перемістився центр видобування залізної руди. Якщо в цілому в Росії видобування її за 30 років виросло у вісім разів, то в Україні - у 158. У кінці XIX ст. в Україні виплавлялось 52% чавуну імперії.

Таким чином, три сировинні галузі України домоглися небачених успіхів. Інші ж стояли на місці. Певний виняток становило лише сільськогосподарське й транспортне машинобудування.

Великі зміни відбувалися в пореформеному селі. Скасування кріпосного права дало поштовх прогресу в сільськогосподарському виробництві. Степова Україна перетворювалася в район торгового зернового господарства. Величезні плантації цукрового буряку на Правобережжі (75% загальної площі в імперії) постачали сировиною цукрову промисловість, що бурхливо розвивалася. У цілому українське село переживало перехідний період, для якого характерним було співіснування нових форм господарювання зі старими. Із цим пов’язувалися суперечності між селянами та поміщиками.

3. Український національно-визвольний рух. У кінці 1850-х років у ролі пробуджувачів національного самоусвідомлення виступили студенти Київського університету - активні учасники громадівського руху, який тоді мав культурно-просвітницький характер. Силами громад започатковувалися недільні школи, організовувалися публічні лекції й бібліотеки, поширювалися твори Т. Шевченка.

Серед лідерів руху, що мав й іншу назву - «українофільство», були В. Антонович, П. Чубинський, М. Драгоманов та ін. Діяли громади в Полтаві, Чернігові, Одесі, Харкові, Житомирі, Катеринославі. Ідеологічним органом громадівського руху став суспільно-політичний часопис «Основа», який видавався в Петербурзі. В умовах переслідувань і арештів у 1863—1864 рр. громади мусили припинити свою діяльність. Відновлення руху припало на 1870-ті роки. У цей час основну увагу громадівці приділили науковій і видавничій діяльності. У 1882 р. у Києві почав виходити історико-етнографічний журнал «Киевская старина».

Помітний внесок у національно-визвольний рух зробив М. Драгоманов — один з активних діячів Київської громади. Він відстоював право українців на політичну свободу й національну автономію і виступав за соціалізм, в основі якого вбачав не марксистську диктатуру пролетаріату, а загальнолюдські цінності.

1890-ті роки були відзначені політизацією українського національного руху. У 1891 р. студенти утворили Братство тарасівців, у програмі якого фіксувалася ідея боротьби за досягнення незалежності України.

4. Російський і польський визвольні рухи. Поряд з національним в Україні у другій половині XIX ст. розгортався суспільно-політичний рух, котрий базувався на загальноросійському ґрунті. У 1860-х роках сформувався рух народників, які пропагували впровадження соціалізму на основі російської селянської общини. У кінці 1870-х - на початку 1880-х років народники вдалися до терору проти влади, намагаючись шляхом замахів на представників правлячої верхівки включно із царем революціонізувати маси й підняти їх на повстання. У народницьких організаціях брало участь багато жителів України, хоча до українського визвольного руху народники ставилися негативно.

Особливістю Правобережної України було те, що тут, крім українського національного і загальноросійського, існував ще й польський національний рух. Його позиції після поразки польського повстання 1830-1831 рр. ослабли. І все ж він спромігся у 1863-1864 рр. на нове масове антиросійське повстання, у якому взяли участь деякі українці, члени загальноросійських революційних організацій. Останнє у XIX ст. польське повстання, зорієнтоване на відновлення Польської держави, до якої увійшла б Правобережна Україна, масової підтримки в українців не отримало.

Тематичне оцінювання

Запитання на вибір однієї правильної відповіді

1. Коли було ліквідовано кріпосницьке право в підросійській Україні?

А 1848 р.

Б 1856 р.

В 1861 р.

Г 1863 р.

2. Умови аграрної реформи були переглянуті на користь селянства на

А Правобережній Україні

Б Лівобережній Україні

В Південній Україні

Г Слобожанщині

3. Виборні органи місцевого управління, що створювалися після 1864 р., називали

А Управами

Б Земствами

В Радами

Г Гмінами

4. У другій половині XIX ст. у Наддніпрянській Україні провідними галузями економіки були

А Вуглевидобувна, металургійна, цукрова

Б Хімічна, металургійна, цукрова

В Хімічна, вуглевидобувна, цукрова

Г Текстильна, гірничо-металургійна, хімічна

5. Із наведених у дужках варіантів відповіді виберіть правильний.

Першу українську громаду було утворено (1857, 1859, 1861) р. в (Санкт-Петербурзі, Києві, Полтаві).

6. Відновлену в Києві на початку 1870-х років зусиллями В. Антоновича, М. Драгоманова, О. Русова та інших культурно-просвітницьку організацію називали

А Молодою громадою

Б Старою громадою

В Братством тарасівців

7. Беручи участь у діяльності Південно-Західного відділу Російського географічного товариства, громадівці намагалися

А Запровадити мережу недільних україномовних шкіл

Б Створити українську політичну партію

В Поширювати нелегальну антиурядову літературу

Г Організувати систематичні українознавчі дослідження

Дайте відповіді на запитання

1. Визначте провідні галузі промисловості України та їх досягнення у другій половині XIX ст.

2. Які галузі землеробства і тваринництва особливо швидко розвивалися в Україні після 1861 р.?

3. Розкрийте роль українських підприємців-благодійників. Що відомо вам про благодійну діяльність сучасних підприємців в Україні?

4. Які зміни відбулися протягом XIX ст. в соціальній структурі українського суспільства?

5. Охарактеризуйте основний зміст Валуєвського циркуляра та Емського указу. Ким, коли і з якою метою їх видано? Яку роль відіграли?

6. Які завдання ставили перед собою народники? Назвіть найвідоміші народницькі гуртки і групи.

7. Яку роль у визвольному русі відіграв М. Драгоманов?

8. Якими мотивами керувалася в середині XIX ст. російська влада у зовнішній політиці?

9. Складіть таблицю «Реформа 1861 р. в Україні». Запишіть у ній, що сприяло, а що заважало розвитку ринкових відносин після реформи.

10. Який вплив мали реформи 60-70-х років XIX ст. на соціально-економічний розвиток і політичне становище України?

11. Охарактеризуйте процес урбанізації. Покажіть його зв’язок з промисловим розвитком.

12. За поданою схемою проаналізуйте діяльність громад і зробіть висновки.

а) Час виникнення громад

б) Місця найбільшого поширення діяльності

в) Найвизначніші діячі

г) Основні напрямки діяльності

13. Розкажіть про молоді громади і Братство тарасівців. Чим їхні погляди і діяльність принципово відрізнялися від поглядів і діяльності попередників?

14. Правильно чи помилково стверджувати, що на кінець XIX ст. Україна перетворилася на індустріальне суспільство?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Історії України за 9 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.