Особливості українського руху в Російській і Австрійській (Австро-Угорській) імперіях у ХІХ ст. Практичне заняття

 
 

§ 32. Особливості українського руху в Російській і Австрійській (Австро-Угорській) імперіях у ХІХ ст. Практичне заняття

Практичне заняття пропонується провести у формі обговорення рефератів.

Матеріали для написання реферату.

Документи та матеріали

1. Історик Роман Шпорлюк про хронологічні рамки й особливості другої (культурницької) фази національного відродження в Західній Україні

...В Галичині друга фаза національного відродження почалася в 1830-1840-х роках, і дуже швидко вже в 1848-1849 рр. «наклалася» на неї фаза політична. ...Ця політизація значною мірою була наслідком революції 1848 р. у Відні - столиці Австрії...

Один з парадоксів українського відродження полягав у тому, що та частина України, яка на початковому етапі мала найкращі передумови для розвитку (мається на увазі підросійська Наддніпрянська Україна. - Авт.), не змогла їх розвинути через втручання царського уряду. Тим часом, одна з найвідсталіших земель (Галичина), завдяки власне зовнішнім стимулам (революції 1848 р. і демократизації Австрійської імперії. - Авт.), протягом декількох поколінь вийшла наперед, стаючи «українським П’ємонтом».

...Галичина використала культурну продукцію «Великої України» (Наддніпрянщини) у своєму відродженні, зокрема, в утвердженні вартості української культури супроти польської, з якою треба було конкурувати в обставинах асиміляційних процесів. Шевченко мав тут виняткове значення, ...внесок культурного фонду, витвореного на Сході, до національного потенціалу, яким користувалися західні українці, був величезний... Можна сумніватися, чи сама Галичина вистояла б у змаганні з поляками за національну приналежність етнічних українців без культурної допомоги сходу, без концепції історії, яка давала їм «Велику Україну» як центр національної території і основу її історії (Козаччина, боротьба з татарами і турками).

...Величезним досягненням, успіхом «українськоїідеї» є сам факт, що такі неподібні до себе території, з такими відмінностями в релігії, політичній історії, соціальній структурі, об’єдналися як Україна... Беручи до уваги перешкоди, які будівничі української нації мусили подолати на своєму шляху, їхній «винахід» (мається на увазі результат діяльності. - Авт.) заслуговує на респект.

Джерело: Шпорлюк Р. Українське національне відродження в контексті європейської історії кінця XVIII - початку XIX століть // Україна. Наука і культура. Вип. 25. - К.: Знання, 1991. - С. 164-165.

2. Про взаємозв’язки національного руху Наддніпрянщини і Західної України

Успіхові національного руху в Галичині багато сприяли репресії щодо українства в Росії, що розпочалися в 60-х роках XIX ст. Представники російської України входять у жваві стосунки з галицькими діячами, особисто відвідують їх, надають їм моральну і матеріальну допомогу, стають діяльними співробітниками їхніх видань. Так, загальними силами діячів російської і австрійської України на території останньої виробляється літературна мова в застосуванні до всіх потреб життя - педагогічним, науковим, публіцистичним та адміністративним, розвивається література, преса, наукова діяльність, створюються і вдосконалюються засоби культурного, соціального і політичного розвитку народу і взагалі відбувається вся та національна робота, яка природно повинна була мати місце, але зовсім не допускалася в Росії.

...Так, утиснений в Росії, український рух безперервно продовжувався й розвивався в австрійській Галичині, нагромаджував тут засоби національного життя і, незважаючи на всі перепони,

протікав знову в російську Україну, живлячи тут національну самосвідомість, і даючи їй втілення у вигляді готових політико-соціальних ідеалів.

Джерело: Українське питання. (Передруковано з видання «Украинский вопрос». Складено співробітниками журналу «Украинскаяжизнь». -М., 1917). - К., 1997. - С. 81-82.

3. Історик Павло-Роберт Магочій про національно-визвольний рух у Західній Україні в 1849-1914 рр.

...З 1849 р. до початку Першої світової війни в 1914 р. ...український національний рух в Галичині пройшов другу, організаційну, і третю, політичну, стадії національного руху.

...Політичний розвиток відбився на національному русі у другій половині XIX ст. ...в боротьбі за досягнення кількох цілей: 1) поділу провінції на дві частини, кожна з власним сеймом, адміністрацією та органом управління освітою; 2) рівних прав української та польської мов у школах і громадському житті; 3) створення українського університету; 4) запровадження загального виборчого права. За винятком загального виборчого права, Українцям не вдалося досягти жодної з цих політичних цілей, ні у другій половині XIX ст., ні наприкінці, ні на початку XX ст.

Джерело: Магочій П. -Р. Україна: історія її земель та народів. - Ужгород, 2012. - С. 424 - 438.

4. Історик Орест Субтельний про Східну Україну як оплот українства

Українців Російської імперії, що відвідували Галичину..., незмінно вражав той поступ, який зробили їхні західні співвітчизники. В Києві все ще заборонялося публікувати книжки українською мовою, у Львові ж існували наукові товариства, школи, масові організації та кооперативи, газети політичних партій, парламентські представництва. У Російській Україні інтелігенція все ще гуртувалася в невеликі, зосереджені в містах громади, реалізуючи свої, часто туманні проекти, в Галичині ж та на Буковині вона, спираючись на недавніх вихідців із селянського середовища, працювала в тісному контакті з селянством у товариствах «Просвіта», кооперативах, політичних партіях. У діяльності західних українців чи не найбільший оптимізм вселяло те, що вони довели: сподівання щодо піднесення українського національного руху були не ілюзією ідеалістично настроєних інтелігентів, а чимось цілком здійсненним.

Джерело: Субтельний Орест. Україна. Історія. - К., 1991. - С. 293.

Пропонуємо такий план реферату

1. Обґрунтувати хронологічні рамки другого і третього періодів визвольного руху в Західній Україні, порівняти періодизацію визвольного руху на Наддніпрянщині й Західній Україні. Охарактеризувати причини розбіжностей.

2. Коротко охарактеризувати досягнення національно-визвольного руху в Західній Україні на культурницькому етапі його розвитку.

3. Показати вплив Наддніпрянської України на розвиток визвольного руху в Західній Україні.

4. Охарактеризувати основні прояви визвольного руху в Західній Україні на політичному етапі.

5. Дати відповідь на питання, що означає термін «український П’ємонт» і як Галичина у другій половині XIX - на початку XX ст. опинилася в авангарді українського визвольного руху.

6. Який вплив справила Галичина на розвиток визвольного руху на Наддніпрянщині?

7. Зробити узагальнення і дати відповідь на питання, які саме особливості характеризували культурницький та політичний етап визвольного руху в Західній Україні (у порівнянні з аналогічними процесами в Наддніпрянській Україні).

8. Скласти порівняльну таблицю розвитку українського руху в Російській і Австро-Угорській імперіях в XIX ст.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Популярне з Історії України за 9 клас

Добавити коментар

Автору дуже потрібно знати, чи Вам допоміг даний матеріал?!

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
оновити, якщо не видно коду

Коментарів 0


Ми створили сайт TEXTBOOKS з метою розміщення матеріалів (шкільних підручників) Міністерства Освіти України, для покращення освітнього процесу учнів у школах та вузах України.
Онлайн перегляд шкільного матеріалу допоможе Вам знайти якісну відповідь на поставлені питання вчителя.
Використовуйте Наш ресур для підготовки до ЗНО 2021, адже у нас присутні підготовчі курси з математики, української мови та літератури, англіської мови та історії України.