Практичне заняття. Ідеї автономії і самостійності у програмах українських політичних партій
Практичне заняття. Ідеї автономії і самостійності у програмах українських політичних партій
• 1. Які українські партії були у Наддніпрянській Україні? 2. Яку мету проголошували українські партії Наддніпрянщини?
Мета: підбити підсумки і закріпити вивчений матеріал.
Завдання для підготовки до практичного заняття:
1) повторити матеріал підручника (§§ 35-37);
2) підготувати презентацію з 5-6 слайдів «Ідеї автономії і самостійності у програмах українських політичних партій Наддніпрянщини».
Хід заняття
1. Обговоріть у групах представлені презентації.
|
Течії |
Націоналістична |
Соціалістична |
Ліберально-демократична |
|
Партії, які представляли течії |
|||
|
Мета боротьби |
|||
|
Основні засоби |
2. Поясніть, чому автономістська течія була домінуючою в українському русі у Наддніпрянській Україні.
3. Прочитайте уривки джерел, які відображають еволюцію програмних положень Революційної української партії (РУП) та її наступниці Української соціал-демократичної робітничої партії (УСДРП), і дайте відповіді на запитання.
а) «Самостійна Україна» 1900 р. «Одна єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від Сяну аж до Кавказу»; «Усі, хто на цілій Україні не за нас, ті проти нас. Україна для українців, і доки хоч один ворог-чужинець лишиться на нашій території, ми не маємо права покласти оружжя. І пам’ятаймо, що слава і побіда — се доля борців за народну справу»;
б) 1902 р. «ідеалом партії є вільна, самостійна Україна з широко розвиненим соціалістичним державним устроєм»;
в) 1903 р. «світогляд «Самостійної України» не є тепер типовим для нашої партії»; «національне питання вигадала буржуазія, щоб затемнювати самосвідомість пролетаріату»; «РУП перейшла на загальні засади марксизму, вимагаючи національної автономії України»;
г) 1904 р. «Самостійна Україна» була теоретичною помилкою»;
ґ) 1905 р. «Гасло «Самостійна Україна» РУП хутко змінила на «автономію» і прийняла назву УСДРП».
- 1. Як змінювалися програмні положення щодо державного статусу України?
- 2. Про що свідчили ці зміни?
- 3. Чим вони були зумовлені?
4. Зробіть висновки відповідно до мети заняття. Створіть узагальнювальну схему.
